Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2015-06-19 - 2015-06-20
Zapraszamy na ciekawe wydarzenie artystyczne pn.
Podlaska Odjazdowa Drezynownia Kolejowa PODKoffA 2015.
Impreza jest integralną części Dni Techniki Kolejowej.
PROGRAM:
19.06.2015
- godz. 10.00 - Prezentacja sprzętu ratownictwa technicznego, pojazdów i maszyn torowych, przejazd drezyną „WARSZAWA 223”, pogadankę na temat akcji „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj, pokaz wkolejania taboru przy wykorzystaniu możliwości pojazdu szynowo - drogowego „MERCEDES UNIMOG”, pokaz tresury psa Straży Ochrony Kolei, prezentacja sprzętu Straży Pożarnej
- godz. 11.00 - Scena w Drezynowni, przedstawienie dla dzieci w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego w Białymstoku pt. "Gra o ton", zabawy, konkursy
Stoiska promocyjne PKP PLK S.A., SOK, POLICJI.
Wstęp na poranne działania wolny.
19.06.2015 r.
- godz. 17.30 - scena w Drezynowni
Wystąpią:
Wojciech Wysocki - Aktor teatralny (etatowo Teatr Współczesny i Dramatyczny w Warszawie, w wielu innych gościnnie), filmowy i W 19 76 roku ukończył warszawską PW ST, choć początkowo o aktorstwie nawet nie myślał. Gdyby nie to, pewnie zostałby, wiedziony miłością do koszykówki dziennikarzem sport owym. Jednak sukcesy jakie zaczął szybko odnosić na scenach teatralnych i planach filmowych, były wyłącznie potwierdzeniem, iż wybór choć trochę przypadkowy, był jak najbardziej trafny. Zagrał w ponad 70 filmach fabularnych. Ważną rolą w jego karierze była rola kapitana Wiesnicyna w ekranizacji powieści Stanisława Żeromskiego pt. „Wierna rzeka”. W 2007 otrzymał „Wielki Splendor” – najważniejszą nagrodę Teatru Polskiego Radia. Wystąpił w wielu realizacjach Teatru Telewizji, m.in. w przeniesionym z Teatru Współczesnego kultowym spektaklu „Mahagonny” Bertolda Brechta w reż. Krzysztofa Zaleskiego. W 2008 zagrał rolę polskiego przedsiębiorcy Dominika we francusko- niemiecko - polskiej superprodukcji „Lawina” w reż. Jorga Luhdorffa.telewizyjny.
CZEREMSZYNA - Czołówka polskiej sceny folkowej, inspiruje się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstała w listopadzie 1993 z inicjatywy Barbary Kuzub - Samosiuk, w Czeremsze, niewielkiej podlaskiej miejscowości (współżyje wiele kultur m.in. polska, białoruska, ukraińska). Fakt ten znajduje odzwierciedlenie w repertuarze i instrumentarium kapeli.
Grupa wydała sześć fonogramów, jej utwory można znaleźć na prestiżowych folkowych składankach : Goin' Back Home Int. vol. 5 (QUICKSTAR PRODUCTIONS - USA), oraz Folk Się Gro! (MYMYSIC - Poland). Album „Hulaj póki czas” został wybrany przez internautów folkową płytą roku – "Wirtualne Gęśle" 2004, a płyta pt.„Uśmiechnij się” zajęła drugie miejsce w głosowani Wirtualne Gęśle 2009, oraz pierwsze za najlepszą okładkę. W 2004 zespół zrealizował projekt muzyczny ze znanym niezależnym muzykiem białoruskim Todarem/Zmicier Wajciuszkiewicz, poświęcony Puszczy Białowieskiej. W 2010 powstało wydawnictwo pt. "... co na sercu ...". Czeremszyna koncertowała w wielu miastach Polski oraz poza granicami: we Włoszech, Niemczech, Francji, w Szwecji, Belgii, Holandii, Rosji, na Węgrzech, Łotwie, Litwie oraz w Nepalu.
Była gościem wielu programów telewizyjnych i radiowych
VARIETE Jesień 1983 … z inicjatywy Sławka Abramowicza i Grześka Kaźmierczaka zawiązuje się skład „ZyZyZy”, który na początku 1984 zmienia swoją nazwę na „Variete Est Morte” (Rozmaitość umarła); lato 1984 … Variete zdobywa wyróżnienie na festiwalu Jarocin'84, którego wielokrotnym laureatem i legendą zespół zostaje podczas następnych edycji. Rok 1986 … zostaje zarejestrowany materiał na płytę mającą nosić tytuł „Bydgoszcz”, jednak taśma matka zostaje skradziona i dopiero w roku 2002 płyta ujrzała światło dzienne pod tytułem „Bydgoszcz 1986”. Grupa będąca ulubieńcem polskiej inteligencji prekursor i czołowy przedstawiciel nurtu cold wave, choć Grzegorz Kaźmierczak – autor znakomitych tekstów – podkreśla w swoich wypowiedziach potrzebę odejścia od tego nurtu dla dalszego rozwoju.
Słuchając muzyki Variete zderzymy się z transową i gitarową ścianą dźwięku, ozdobioną świeżością brzmienia, trip-hopową oszczędnością formy z elementami niu-jazzu i nowoczesnej muzyki klubowej. Hipnotyczna fuzja tekstowo-muzyczna, czyli oryginalny w swojej formie ładunek energetyczny.
JOHN PORTER z ZESPOŁEM Urodzony w Walii artysta, w poszukiwaniu wolności i życiowej drogi w 1976 roku dociera najpierw do Berlina Zachodniego, a następnie do PRL-owskiej Polski. Wchodząc w szeregi awangardy nowej fali polskiego rocka postanawia osiedlić się w Polsce na stałe. Wraz z Korą i Markiem Jackowskim współtworzy trio „Mannam - Elektryczny Prysznic”, który po trzech latach opuszcza, powołując do życia własną formację - Porter Band. Grupa kilkakrotnie zaprzestawała działań, by ponownie się odrodzić. Ważnym etapem artystycznego życia Johna, była współpraca z Anitą Lipnicką. Utwór "For you" zaśpiewany wspólnie okazał się być kolejnym punktem zwrotnym w karierze. Album "Nieprzyzwoite piosenki", entuzjastycznie przyjęty przez fanów i krytyków otrzymał Fryderyka za "Najlepszy album". Uwielbia nagrywać używając analogowych nośników, jego płyty są wypełnione dynamiką i zadziornością. Jak wspaniale mówi o sobie … „funkcjonuję poza mainstreamem i to mi pasuje, … wiem, co zrobiłem, nikt mi nie musi wyjaśniać, o co mi chodzi. A czy się
komuś to podoba, czy nie, to kwestia gustu.
Oprócz koncertów będzie można obejrzeć plenerową wystawę
„Ocalić od zapomnienia- ochrona ręcznika obrzędowego w gminie Bielsk Podlaski” - przedstawiającą fotografie starych ręczników wyszywanych i haftowanych ręcznie. Każda plansza posiada oprócz fotografii opis ręcznika i jego pochodzenie.
Ręcznik obrzędowy ze swoim niepowtarzalnym zdobnictwem jest reliktem świadczącym o bogactwie naszych terenów i mówiącym o obyczajowości tutejszej ludności. W pierwszej połowie ubiegłego wieku młode dziewczęta zdobiły go haftem krzyżykowym z przeznaczeniem na posag. Do krótszych boków doszywały misternie wykonane koronki szydełkowe o ornamencie kwiatowym lub geometrycznym. Taki ręcznik był przekazywany z pokolenia na pokolenie. Stanowił element obrzędowości rodzinnej. Towarzyszył człowiekowi w jego życiowej drodze. Obdarowywano ręcznikiem podczas chrztu nowonarodzone dzieci, był obecny na ślubie i weselu, zdobiono nim święte obrazy - ikony, a na końcu wkładano go do trumny. Ponadto obwiązywano nim przydrożne krzyże. Fundusz Lokalny na Rzecz Rozwoju Społecznego podjął działania mające na celu ochronę ręcznika obrzęd owego na obszarze gminy Bielsk Podlaski.
Prowadzone badania są podparte dokumentacją fotograficzną ręczników, haftów i koronek szydełkowych oraz informacjami o ich twórcach i czasie powstania.
20.06.2015 r.
W sobotę coś dla miłośników wypraw pociągiem w nieznane. Jak co roku zaplanowano piknik i podróż do krainy żubrów. Można się będzie wybrać do Białowieży autobusem szynowym. Wyjazd z Hajnówki. Na miejscu: występ zespołu Czeremszyna i oczywiście – żubry.
Impreza ma charakter bezpłatny.
Wyjazd pociągu z Hajnówki do Białowieży - godz. 12.00
Piknik przy Restauracji Carskiej w godz. 13.00-14.45
w programie m.in.koncert Wojciech Wysocki & Czeremszyna
Odjazd pociągu z Białowieży do Hajnówki - godz. 14.45
Wejście na koncerty w Drezynowni na podstawie wejściówek dostępnych od 10 czerwca 2015 r.
Organizatorzy
Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze
Zakład Linii Kolejowych ISE PLK PKP w Białymstoku i Hajnówce
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline