Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2020-02-06 - 2020-03-01
Zapraszamy na wernisaż wystawy
PIOTR WÓJCIK: 30/100_PL. 30 lat Wolności
Wernisaż: 6 lutego 2020 r. o godz. 18:30.
Po wernisażu, ok. godz. 19.00 zapraszamy do Famy na spotkanie z artystą.
Prowadzenie: Miłka Malzahn
Wystawa czynna do 1 marca 2020 r.
Kuratorka wystawy: Dominique Roynette
30/WOLNOŚĆ
Od czasów Hegla zwykło się wyróżniać dwa rodzaje wolności: „wolność od czegoś” i „wolność do czegoś”. Pierwsza to wolność rozumiana jako brak zewnętrznego przymusu, druga – to wolność wyboru. W 1989 roku pojęcie wolności funkcjonowało przede wszystkim w znaczeniu „wolności od” zniewolenia, zakłamania i prześladowań systemu komunistycznego. Po 1989 roku pojęcie to nabrało innych znaczeń. Ta część wystawy odwołuje się do osobistych doświadczeń bohaterów, koncentrując się na kryterium „wolności do czegoś”. Co oznacza wolność dla mieszkańca Polski żyjącego tu i teraz?
Ta część wystawy składa się z galerii 30 czarno-białych fotograficznych portretów mieszkańców Polski: z różnych środowisk, zawodów, o różnej pozycji społecznej i materialnej; mieszkańców wsi, miasteczek i aglomeracji miejskich, mniejszości narodowych. Każda fotografia opatrzona jest biografią przedstawionej osoby oraz jej wypowiedzią na temat wolności, którą można traktować jako życiowe credo albo refleksję, a także wspomnienie wydarzeń 1989 roku.
Agata Ferenc, w 1989 roku miała 13 lat
Okres sprzed 89 roku kojarzy mi się z innego typu kontaktem niż ten teraz obowiązujący. Chodziłam na trzecią zmianę do szkoły, całe dnie spędzałam sama, z kluczem na szyi, odgrzewając sobie zupę i to nie był problem – wszyscy tak robiliśmy. Na naszym piętrze drzwi do mieszkań były otwarte, bo dzieci były w tym samym wieku, a w związku z tym matki kolegowały się ze sobą – jedliśmy raz tu, raz tam. Całe popołudnia spędzaliśmy na dworze, a mamy wołały nas z okien.
100/POLSKA
Rodzinna pamięć, indywidualne losy, różnorodne miejsca zamieszkania bohaterów układają się w mozaikę przedstawiającą współczesną Polskę, różnorodną, nowoczesną ale też mającą poważne problemy. Kluczem wyboru bohaterów były najpopularniejsze polskie nazwiska. Pejzaże, portrety i ich wypowiedzi, często bardzo fragmentaryczne pokazują to, czego często na co dzień nie zauważamy.
Ta część wystawy składa się reporterskich portretów które zostały wykonane w miejscach związanych z bohaterami projektu. Są to miejsce ich zamieszkania, pracy, wypoczynku. Portretom towarzyszy druga fotografia/wideo (statyczna fotografia/ruchomy obraz}, pokazująca w szerszym kontekście miejsce zamieszkania lub pracy naszego bohatera. Jest to np. główny plac miasta, miasteczka, charakterystyczna budowla, krajobraz miejski lub wiejski, przyroda…
Adam Zieliński „Łona” ze Szczecina, raper, autor tekstów
Powiadają, że jak się w Warszawie postawi jedno ramię cyrkla i zrobi się kółko – takie największe, jakie jest możliwe w granicach Polski – to Szczecin jako jedyny duży ośrodek nie znajdzie się w tym okręgu. Coś w tym jest – zawsze byliśmy trochę na uboczu.
Przez 50 lat PRL-u tożsamość Szczecina miała być budowana na rzekomej „piastowości” tych ziem. Teraz robimy to chyba uczciwiej, czyli w oparciu o to, że przed wojną było tu jakieś miasto, żyli tu jacyś ludzie… Zerwaliśmy chyba z tym PRL-owskim punk-rockiem, w myśl którego przed nami nic nie było.
PL/2019
Ludzie, wydarzenia i obrazy. Ostatnie kilka lat które po przemianach 1989 roku wstrząsają Polską.
Kalendarium
Wydarzenia 1989 roku
Pierwsza część wystawy „30/Wolność” powstała w latach 2014-2015 we współpracy z Justyną Pobiedzińską. Była zrealizowana z okazji 25. rocznicy przemian 1989 roku oraz na zamówienie kwartalnika Dialog-Pheniben.
Druga część „100/Polska” to fragment projektu „Imiennicy. Polska 2018” który powstał w 2018 roku na zamówienie „Instytutu Polskiego w Moskwie” i którego pomysłodawcą był Dariusz Klechowski.
Trzecia część „PL/2019 powstała w latach 2015-2019 i była realizowana dla portalów: wyborcza.pl i Mediapart.fr
Piotr Wójcik
Fotoreporter, dokumentalista, wykładowca na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, prezes Fundacji Picture Doc.
Od 1989 roku fotoreporter, w latach 2000-2011 szef działu fotograficznego “Gazety Wyborczej”. Obecnie jako freelancer realizuje wideoreportaże dla “Gazety Wyborczej” i francuskiego portalu informacyjnego Mediapart.
Autor fotoreportaży publikowanych w Magazynie “Gazety Wyborczej”. Twórca dokumentalnych projektów fotograficznych, filmowych i multimedialnych poświęconych społeczności romskiej w Europie oraz problemów społecznych w Polsce.
Autor książek “Cyganie z obu stron Karpat” (2000) i “Polskie Wolności” (2014).
Jego prace wystawiane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Niemczech, Francji, na Węgrzech, w Czechach, Słowacji i Rosji. Laureat nagród dziennikarskich i fotograficznych.
Ostatnie projekty dokumentalne:
„Bytom Karb” w ramach projektu Pamięć Pracy, 2012
„Wolność”, „Wolności PL-RU”, 2014-2015
„Katowice 150+1”, 2015
„Imiennicy. Polska 2018”, 2018
„30/100_PL. 30 lat Wolności”, 2019