Performance z Białorusi w Arsenale

dodane dnia: 2015-08-03 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Performance z Białorusi w Arsenale
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2015-08-27
Performance z Białorusi w ramach Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar.

Godz. 18:00

Kurator: Wiktor Petrov
Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok

Artyści: Aleksander Kravchenko, Nataliya Lisovskaya, Wiktor Petrov, Sergey Zhdanovich,

Wiktor Petrov

Kilka słów o sztuce białoruskiej

Sztuka współczesna i sztuka performance przez długi czas były nieznane na Białorusi przede wszystkim z powodu blokowania wszelkich przejawów wolności w sztuce. Władza bała się wolnej i otwartej sztuki i nie zmieniło się to do dziś. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna jest prosta: wolna sztuka zmienia sposób myślenia, a władzom to nie jest na rękę. Sztuka łączy ludzi, a tego władza też nie lubi.

Na Białorusi nie istnieje sieć galerii państwowych (jak kiedyś BWA w Polsce). W Akademii Sztuk Pięknych nie ma wydziałów kształcących w dziedzinie sztuki współczesnej, a Centrum oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku nie pokazują ciekawych projektów ze względu na brak funduszy.

Dlatego sami artyści – za własne pieniądze i nakładem własnej pracy – zorganizowali w 1999 roku Międzynarodowy Festiwal Performance’u „Navinki” (http://www.navinkifestival.org/), który od początku swojego istnienia do dzisiaj jest jedynym corocznym festiwalem sztuki performance w Europie Wschodniej. W ciągu tych 16 lat brali w nim udział najwybitniejsi artyści z całego świata, również z Polski.

Ze względu na obecną sytuację polityczną na Białorusi (nasz festiwal był kilkakrotnie zamykany) zdecydowaliśmy się na podróżowanie niewielkimi grupami artystów do różnych krajów europejskich i pokazywanie tam białoruskiego performance’u. W Polsce artyści z Białorusi prezentowali swoją sztukę m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki „Interakcje”, Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Performance „W kontekście sztuki. Różnice / Interakcje”, Europejskim Festiwalu Sztuki Performance EPAF, Międzynarodowym Festiwalu Performance „Zamek Wyobraźni”, „Forcie Sztuki” – w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Bielsku-Białej, Piotrkowie Trybunalskim, Lublinie, Łodzi, Słupsku, Płocku, Bydgoszczy, a teraz także w Galerii Arsenał w Białymstoku. Polska jest naszym sąsiadem i uważam, że znajdujemy się w zasięgu oddziaływania jej kultury.

Według mnie performance białoruski jest klasyczny, co oznacza, że powinniśmy rozpatrywać go w kategoriach sztuki konceptualnej. Artysta przedstawia widzowi swoją ideę, po czym następuje proces wspólnego przeżywania i tworzenia. Działanie to ma charakter intelektualny, lecz niepozbawiony pewnej tajemnicy. Widzę istotną różnicę pomiędzy performancem białoruskim a amerykańskim, czy też między wschodnio- a zachodnioeuropejskim. Kultura białoruska sytuuje się historycznie gdzieś pomiędzy Rzymem a Bizancjum – i to również ma na nas wpływ.

Oto artyści, którzy zaprezentują się w Białymstoku:

Wiktor Petrov
Co od zawsze wpływało na sztukę: filozofia, szamanizm, magia, religia? Wszystkich nas łączy poszukiwanie Prawdy. Musimy zadać sobie pytanie – co dominuje w obecnej sztuce: dobro czy zło? Staram się pokazać, jak ważne jest rozróżnienie tych pojęć dla zrozumienia najistotniejszych zasad rządzących sztuką i życiem. Wpływ kultury masowej powoduje, że dobro i zło przestają cokolwiek znaczyć. Dla artysty ważne jest również to, aby zrozumiał, dla kogo i po co tworzy.

Nataliya Lisovskaya
Artystka pracuje nad pojęciem „linia życia”; to jakby psychologiczny „tape art”. Przedstawia psychologię życia jako linearny proces, któremu chce nadać harmonijny przebieg, nawet w obliczu stresujących sytuacji czy tragedii. Stara się okazać pomoc człowiekowi, przywrócić mu komfort i bezpieczeństwo. Jej prace mają charakter intymny i pokazują rolę kobiety w sztuce współczesnej.

Sergey Zhdanovich
Artystę interesuje przede wszystkim pojęcie śmierci. Stara się je rozpatrywać z różnych punktów widzenia. Interesuje go poszukiwanie granicy pomiędzy życiem realnym
a przejściem do zaświatów. Zastanawia się, jak każdy z nas przygotowuje się na taki moment. Czym różni się śmierć naturalna od gwałtownej (np. na wojnie)? Co czujemy w momencie, kiedy dowiadujemy się o śmierci innych?

Aleksander Kravchenko
Jego performances pełne są ironii i poczucia humoru. Artysta proponuje własną receptę na udany relaks oraz niestandardowe sposoby spędzania czasu, jednocześnie tworząc sztukę. Co to jest sztuka? Zadowolenie, przeżycie czy gry intelektualne?

Wydarzenie w ramach projektu Wschód Kultury/Inny Wymiar

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
ul. Mickiewicza 2
15-222 Białystok

2109 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39