Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2015-09-24 - 2015-09-26
Patrzę na: islam – program projekcji, debat i spotkań w Białymstoku.
„Patrze na: islam” to przegląd filmowy, którego celem jest próba ukazania za pomocą filmu, wieloaspektowości islamu oraz różnorodności jego wyznawczyń i wyznawców. W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną filmy przedstawiające muzułmanki i muzułmanów podczas ich codziennego życia – niekiedy smutnego, wypełnionego problemami, lękami i marzeniami. Bohaterowie filmów zostaną ukazani w kontekście innym niż terroryzm i wojna. Projekt, poza rolą artystyczną, ma na celu również edukację poprzez organizację debat i spotkań z zaproszonymi gośćmi. Przegląd poza Białymstokiem zagości m.in. w Warszawie, Lublinie i Łomży. Towarzyszyć mu będzie wspomniany już będzie debat i spotkań poruszających tematykę aktualnej sytuacji życiowej muzułmanów i muzułmanek.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach przeglądu „Patrzę na: islam” jest
bezpłatny.
W czwartek
24 września o godz. 18.00 zapraszamy do Kina Forum na film otwarcia –
Pieśni bez ojczyzny w reżyserii Ayata Najafiego. Pieśni bez ojczyzny to dokument brata (Ayata Najafiego) o siostrze, kompozytorce Sarze Najafi, która, pomimo panującego w Iranie zakazu występów solowych kobiet, usiłuje zorganizować koncert z udziałem artystek irańskich i francuskich. Film jest przejmującym zapisem walki kobiet o godność, wolność i prawo do swobodnego wyrażania się.
Po seansie odbędzie się debata pod tytułem
„Kobieta w islamie”. Reżyser filmu, Ayat Najafi będzie gościem pokazu i debaty.
W piątek
25 września o godz. 18.00 zaprezentowany zostanie film
Przestrzeń miłości, w reżyserii Jamshida Mahmoudiego. Na przedmieściach Teheranu funkcjonują małe fabryki, zatrudniając nielegalnie afgańskich uchodźców. Mieszkają oni wraz ze swoimi rodzinami w starych kontenerach, pobliskich szałasach lub slumsach. Pomimo tych nieprzyjaznych warunków, pomiędzy dwójką młodych mieszkańców tego miejsca rodzi się uczucie.
Po projekcji filmu zapraszamy na rozmowę na temat:
„Uchodźcy u bram. Kwestia przymusowej migracji a islamofobia”.
W sobotę
26 września o godz 12.00 zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – śniadanie filmowe w Zmianie Klimatu (ul. Warszawska 6), podczas którego jednocześnie będzie można spróbować przysmaków z krajów w których islam wyznaje większość mieszkańców oraz obejrzeć zestaw filmów krótkometrażowych:
-
Messi z Bagdadu, reż. Sahim Omar Kalifa | fabuła | Irak 2012, 17'
-
Parvaneh, reż. Talkhon Hamzavi | fabuła | Niemcy 2012, 25'
-
Dzień w Raju, reż. Assal Ghawami | fabuła | USA 2014, 10'
-
Dziecko, reż. Ali Asgari | fabuła | Iran, Włochy 2014, 15'
-
Simorgh, reż. Meghdad Asadi Lari | animacja | USA 2014, 4'
Również w
sobotę 26 września ponownie wrócimy do Kina Forum, gdzie będzie można obejrzeć tym razem filmy lżejsze gatunkowo. O godz. 16:00 wyświetlany będzie film familijny dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym,
Bekas w reżyserii Karzana Kadera, a wieczorem o godz. 18:00, będzie można obejrzeć przewrotną komedię romantyczną pod tytułem
Amira&Sam, reż. Sean Mullin.
W niedzielę
27 września, o godz. 11.00 odbędzie się seans
Proroka, pełnometrażowej animacji (nie tylko dla dzieci) według kultowego dzieła pochodzącego z Libanu amerykańskiego poety Kahlila Gibrana, wyreżyserowanej przez Rogera Allersa, twórcę Króla Lwa. Producentką filmu jest Salma Hayek, która udzieliła głosu bohaterce filmu Kamili. Na uwagę zasługują przepiękne interludia ilustrujące zagadnienia poruszane przez tytułowego Proroka (Liam Neeson), stworzone przez gwiazdy światowej animacji, m.in. Polaka Michała Sochę, Joanna Sfara (autora komiksu Kot Rabina), Paula i Gaëtana Brizzich (Zaczarowana, Tarzan, Dzwonnik z Notre Dame). Muzyka skomponowana została przez Gabriela Yareda (Angielski pacjent), a kompozycje wykonują m.in. Damien Rice i Yo Yo Ma. Film zostanie wyświetlony w wersji z lektorem. Polecany dla dzieci od 7 roku życia. Po pokazie, (o godz.12:40) zapraszamy na warsztaty dla dzieci które będą miały miejsce w foyer kina.
O godz. 19:00 rozpocznie się seans zamykający przegląd. Wyświetlony zostanie film
Sztuka i rewolucja, w reżyserii Marco Wilmsa. Film dokumentuje okres dwóch i pół roku historii Egiptu – począwszy od rozpoczętej w 2011 r. arabskiej wiosny, poprzez upadek Hosniego Mubaraka, aż do upadku Muhammada Mursiego i Bractwa Muzułmańskiego w 2013 r. W tym czasie młodzi ludzie wykorzystując sztukę w inny niż dotychczas sposób, walczą o „normalną” rzeczywistość.
Bezpośrednio po filmie zapraszamy do rozmowy na temat
„Wspólne wartości. Czy możliwe jest społeczeństwo wielokulturowe?”.
WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA W RAMACH FESTIWALU – WOLNY!