Otwarcie Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży

dodane dnia: 2016-05-04 przez: bo02
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2016-05-15
Zapraszamy na otwarcie Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży, podczas którego Katarzyna Winiarska opowie rabinie, którego ponoć nigdy w Białowieży nie było, a ma swój biogram w encyklopedii, o najlepszej gabardynie od Alkona, z której leśnicy szyli swoje mundury, o smażonych śledziach u Nechy na zakąskę i bułeczkach od Prynca oraz o odkryciu łaźni żydowskiej, o drodze Zagłady i o potomkach żydowskich Białowieżan w Izraelu, USA, Argentynie i RPA.

W otwarciu weźmie udział Adam Dylewski z Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN", redaktor naczelny portalu Wirtualny Sztetl, Konstanty Gebert ze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP, dziennikarz i wykładowca akademicki oraz Amir Berger, wnuk Matyldy Lerenkind z Białowieży, która wyemigrowała do Palestyny w latach 30. XX.

Po prezentacji Muzeum odbędzie się koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Karoliny Cichej, pochodzących z jej płyty "Jidyszland" opartej na tekstach żydowskich poetów z północno-wschodniej Polski.

Formuła wirtualnego muzeum dotyczy obecnie wielu muzeów na świecie - nie wychodząc z domu można precyzyjnie obejrzeć wystawy prezentowane w muzeach znajdujących się w odległych miejscach. W przypadku Wirtualnego Muzeum Historii Żydów z Białowieży zwiedzić można odległy świat pamięci.

Muzeum ma jedynie formę wirtualną, nie ma swojego fizycznego wyrazu. Poza wiedzą odszukaną w zakamarkach pamięci mieszkańców, strzępkach archiwaliów, nielicznych publikacjach i księgach pamięci okolicznych miejscowości oraz poza kilkoma zdjęciami i listami zachowanymi w rodzinach przedwojennych emigrantów, po Żydach z Białowieży nie pozostał żaden ślad. Nie dość, że nie istnieje synagoga rozebrana w latach 60. jako jedna z ostatnich drewnianych bożnic w Polsce, to mało kto już wie, gdzie ona stała. A wznosiła się w samym centrum obecnej Białowieży przy głównej ulicy Waszkiewicza, wtedy w centrum wsi Stoczek. Co trzeci dom nadal na tej ulicy to dom, w którym Żydzi mieszkali i mieli swoje sklepy, czasem ich własny, a czasem taki, który zajmowali wspólnie z białoruskimi czy polskimi gospodarzami. Starzy ludzie dobrze pamiętają wywózkę żydowskich sąsiadów do getta i rozstrzelanie mężczyzn i chłopców w żwirowni, ale pomnik w tym miejscu już o tym nie przypomina. Kto będzie pamiętał Żydów z Białowieży, jak umrze pan Włodzimierz, pan Aleksy, pan Jan, pani Zina, pan Borys, pan Sławomir?

Dlatego powstał ten projekt - żeby zachować ślad w pamięci i żeby przywrócić Białowieży i jej mieszkańcom ten zapomniany fragment jej historii.

Wirtualne Muzeum Historii Żydów w Białowieży powstało w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorką Muzeum jest Katarzyna Winiarska, absolwentka podyplomowych studiów judaistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, na co dzień animatorka Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach i dyrektor artystyczny Teatru w Teremiskach.

Godz. 17.00
Wstęp wolny.
Miejsce imprezy
Białowieża, Kino Żubr, ul. Sportowa 1

2123 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39