Opera Viva - Walentynki

dodane dnia: 2013-12-18 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2014-02-14
Podczas koncertu wystąpią:

Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Martynas Staškus – dyrygent
Sigutė Stonytė – sopran
Kristian Benedikt – tenor
Dainius Stumbras – baryton
Violetta Bielecka – przygotowanie chóru

W programie:
G. Verdi – Opera „Otello” (wersja koncertowa)
Chór „Una Vela!.” , „Esultate”, „Evviva Otello!” z I aktu
Duet Otella i Desdemony „Già nella notte densa” z I aktu
Aria Jago „Credo” z II aktu  
Duet Otella i Jago „Con questi fili tramero la prova del peccato d’amor” z II aktu
Aria Otella „Dio! Mi potevi” z III aktu
Aria Desdemony „Salce, salce”,  „Ave Maria” z IV aktu
Aria Otella „Niun mi tema” z IV aktu
***
P. Mascagni – Intermezzo z opery „Cavalleria rusticana”
G. Verdi – Aria Leonory „Pace, pace mio Dio” z IV aktu opery „Moc przeznaczenia”
G. Donizetti – Aria Belcore „Come Paride vezzoso” z I aktu opery „Napój miłosny”
G. Puccini – Aria Kalafa „Nessun dorma” z III aktu opery „Turandot”

O artystach:

MARTYNAS STAŠKUS
Jest absolwentem Litewskiej Akademii Teatru i Muzyki w Wilnie (klasa dyrygentury operowej i symfonicznej). W 1995 roku został mianowany II dyrygentem Teatru Opery i Baletu w Wilnie, a w kolejnych latach (1997–1998) pełnił funkcję głównego dyrygenta instytucji. Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad czterdzieści dzieł operowych (wśród których znajduje się m.in. „Nabucco”, „Makbet”, „Aida”, „Otello”, „Traviata”, „Bal maskowy”, „Moc przeznaczenia” G. Verdiego, „Tosca”, „Turandot”, „Madame Butterfly” G. Pucciniego, „Don Giovanni”, „Wesele Figara” W.A. Mozarta, „Faust” Ch. Gounoda, „Giselle”- A. Adama), a także symfonicznych i chóralnych. Obejmował kierownictwo muzyczne spektakli tworzonych przez artystów cieszących się międzynarodowym uznaniem, takich jak: V. Noreika, I. Milkevičiūtė, V. Juozapaitis, V. Urmana, E. Montvidas, B. Maisuradze, G. Kremer, K. Broya i A. Paley. Brał udział w prestiżowych festiwalach (m.in. GAIDA International Contemporary Music Festival, Trakai Medieval Festival, Murten Classics Festival). Współpracował z licznymi orkiestrami na Litwie oraz poza jej granicami (m.in. Jugend-Sinfonieorchester Nordrhein- Westfalen, Kremerata Baltica Chamber Orchestra).

SIGUTĖ STONYTĖ
Jedna z najbardziej uznanych litewskich śpiewaczek operowych o międzynarodowej sławie. Absolwentka Litewskiej Akademii Teatru i Muzyki w Wilnie w klasie śpiewu prof. Z. Paulauskasa. W latach 1982–1984 kontynuowała edukację pod kierunkiem J. Kepenienė. Artystka zadebiutowała na scenie Teatru Opery i Baletu w Wilnie w 1985 roku rolą Tatiany w „Eugeniuszu Onieginie“ P. Czajkowskiego i od tego czasu jest czołową wykonawczynią większości produkcji tej instytucji. Zdobywczyni drugiej nagrody (pierwsza nagroda nie została przyznana) Marian Anderson International Vocal Arts Competition (Stany Zjednoczone, 1991). W swoim repertuarze posiada dzieła operowe (znana jest z ról takich jak: Violetta w „Traviacie”, Aida w „Aidzie”, Leonora w „Trubadurze”, Desdemona w „Otellu” G. Verdigo, Małgorzata w „Fauście” Ch. Gounoda, Tosca w „Tosce” G. Pucciniego, Antonia w „Opowieściach Hoffmanna” J. Offenbacha, Salome w „Salome” R. Straussa) i oratoryjne (ponad 30 partii), a także msze i utwory kameralne. Koncertowała zarówno w kraju, jak i za granicą z udziałem licznych orkiestr. W 1996 roku została laureatką Kristoforas Prize za rolę Lady Makbet w operze „Makbet” G. Verdiego. 2003 roku została wyróżniona Nagrodą Specjalną Ministra Kultury Republiki Litewskiej (za rolę Amelii w „Balu maskowym“ G. Verdiego i partię Zerliny w „Don Giovannim” W.A. Mozarta) oraz Narodową Nagrodą Litewską – jedną z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych artystom na Litwie (2004). Od 1992 roku jest wykładowcą Litewskiej Akademii Teatru i Muzyki w Wilnie, prowadzi też kursy mistrzowskie poza granicami Litwy.

KRISTIAN BENEDIKT
Rozpoczął karierę w Narodowej Operze w Wilnie i od tamtego czasu stworzył na deskach tej instytucji ponad dwadzieścia kreacji. Jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących tenorów dramatycznych swojego pokolenia. Uznanie międzynarodowej publiczności zyskał w 2002 roku, wykonując „Giocondę” A. Ponchielliego w Münchner Rundfunkorchester u boku Marcella Vottiego i Placido Domingo. W kwietniu 2013 roku zadebiutował jako „Otello” w Bawarskiej Operze Narodowej w Monachium – partię tę wykonał dotąd w teatrach operowych Wilna, Modeny, Piacenzy, Cagliari i Jekaterynburga. Artysta ma w swoim repertuarze tak znakomite partie jak: Manrico („Trubadur” G. Verdiego), Cavaradossi („Tosca” G. Pucciniego) czy Zygmunt („Walkiria” R. Wagnera). Odnajduje się jednak także w lirycznym repertuarze operowym (wcielając się m.in. w rolę Edgara w „Łucji z Lammermooru” G. Dionizettiego i w postać tytułowego bohatera „Opowieści Hoffmanna” J. Offenbacha) oraz w repertuarze oratoryjnym (m.in. „Mesjasz” G.F. Haendla, „Requiem” A. Lloyda Webbera). Brał udział w gościnnych występach w tak prestiżowych teatrach jak: Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu, Opera Królewska w Kopenhadze, Fińska Opera Narodowa w Helsinkach, Estońska Opera Narodowa w Tallinie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie.

DAINIUS STUMBRAS
Absolwent Litewskiej Akademii Teatru i Muzyki w Wilnie w klasie dyrygentury chóralnej. W 2000 roku ukończył Wydział Wokalny (klasa prof. V. Juozapaitis) macierzystej uczelni i zadebiutował jako solista na deskach Teatru Opery i Baletu w Wilnie rolą Giorgio Germonta w „Traviacie“ G. Verdiego. Od 2002 roku występuje w Litewskiej Operze Narodowej. Artysta współpracuje także od lat m.in. z Narodową Operą Estonii, Operą Krakowską, Teatrem Bolszoj, Teatrem Opery i Baletu im. Z. Paliaszwili w Tbilisi oraz Narodową Operą Macedonii. Spośród jego czołowych partii wymienić należy tytułowe role w „Nabucco“, „Rigoletto“ G. Verdiego i „Eugeniuszu Onieginie“ P. Czajkowskiego, rolę Hrabiego Luny w „Trubadurze“ G. Verdiego, Escamillo w „Carmen“ G. Bizeta, Henryka w „Łucji z Lammermooru“ G. Donizettiego, Marcella w „Cyganerii“ G. Pucciniego i Papagena w „Czarodziejskim flecie“ W.A. Mozarta. Koncertował w kraju i za granicą (m.in. w Szwecji, Szwajcarii, Hiszpanii, Białorusi, Rosji, Słowenii, Estonii, Gruzji, Stanach Zjednoczonych), z tak znakomitymi dyrygentami jak: G. Rinkevičius, J. Domarkas, S. Sondeckis, J. Aleksa, A. Vedernikov, V. Viržonis, M. Staškus, D. Katkus, J. Geniušas, V. Lukočius, V. Gionenvein, J. Alperten, A. Nelsons, A. Kanonici, A. Strasinsky, K. Zender czy K. Rici Brinjoli. Laureat licznych wyróżnień krajowych nagród.

Godz. 19.00,
Miejsce: Sala Koncertowa, ul. Podleśna 2
Bilety: 45zł normalny, 38zł ulgowy, 20zł studencki, 15zł szkolny, 20zł wejściówka normalna, 15zł wejściówka ulgowa.

1984 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39