Konferencje Model United Nation to inicjatywa zapoczątkowana w latach 50., zaraz po powstaniu ONZ. Jest to wierna symulacja obrad, która rozpoczyna i kończy się Zgromadzeniem Ogólnym, a w międzyczasie młodzi ludzie pracują w poszczególnych komitetach. Organizowane są posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, Komitetu Rozbrojenia Międzynarodowego, Komitetu Społeczno-Gospodarczego czy Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.
- Młodzież przyjedzie, żeby wcielić się w rolę delegatów ONZ i tak jak prawdziwi delegaci - rozmawiać o problemach współczesnego świata i starając się samodzielnie znaleźć rozwiązanie dla tych problemów – mówi Marta Brzozowska, nauczycielka II LO w Białymstoku, od uczniów którego wyszła inicjatywa zorganizowania BiaMUN.
Do Białegostoku przyjechać mają osoby z całego świata. Wiadomo już, że w MUN-ie wezmą udział mieszkańcy Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Kanady czy Indii. Limit miejsc jest ograniczony do 100, ale ciągle można się rejestrować na stronie bialystokmun.weebly.com. Ciekawostką jest, to że podczas Model United Nations nie reprezentuje się swojego kraju.
- Jest to ciekawe pod kątem poszukiwania rozwiązań problemów. Aplikując, wybiera się nie tylko komitet, w którym będzie się obradowało, ale także potencjalny kraj, który będzie się reprezentowało – mówi dr Jacek Brzozowski z UwB, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia.
Hasłem przewodnim białostockiej edycji Model United Nations jest zrównoważony rozwój.
- Wybraliśmy zrównoważony rozwój jako temat, dlatego że to, jak będzie wyglądał ten świat za 20 lat, zależy od nas już teraz. Cała idea, która przyświeca MUN-om, to międzykulturowe spojrzenie na problemy z perspektywy drugiego człowieka – mówi Przemysław Stolarski, uczeń II LO w Białymstoku, który brał już udział w tego typu akcjach wcześniej.
Konferencja trwać będzie od 2 do 5 marca, a wszystkie posiedzenia odbędą się na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Trzeba pamiętać, że obrady prowadzone są w języku angielskim.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl