Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2015-05-16
Skłonność do zdobywania informacji, rozwikływania zagadek i odkrywania wszelakich tajemnic są niejako wpisane w naturę człowieka. Chęć zaspokajania ciekawości często bierze górę nad zdrowym rozsądkiem i wpędza nas w tarapaty. Konsekwencje takiego działania odbiły się na losach ludzkości już wtedy, gdy Epimeteusz z Pandorą otworzyli glinianą beczkę z wszelkimi nieszczęściami, które zalały cały świat. Ciekawość zgubiła też Adama i Ewę, którzy spożyli owoc z zakazanego drzewa i zostali wygnani z raju. Mówi się również, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale z drugiej strony kim byśmy byli gdyby nie ona? Dlatego z okazji tegorocznej Nocy Muzeów przygotowaliśmy dla wszystkich ciekawskich porządną dawkę tajemnic i sekretów. Ukryły się one rzecz jasna w Muzeum i czekają by zaspokoić Waszą ciekawość. Zapraszamy!
Godz. 18.00 – 24.00 TAJEMNICE Z PRZESZŁOŚCI
Zwiedzający do Ratusza wchodzić będą co pół godziny w 20-osobowych grupach, którymi opiekować się będą przewodnicy. Widzowie będą poruszać się po muzeum uczestnicząc w zaplanowanym dla nich programie zwiedzania ekspozycji i pokazów z zabytkami.
BRANICCY POŚRÓD SEKRETÓW – opowieść, okraszona sekretnymi wątkami, o czasach i życiu codziennym rodu.
CO SIĘ PRZYTRAFIŁO HERMESOWI? - opowieść o historii rzeźby Hermesa będącej w zbiorach Muzeum
ODKRYWANIE - zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „ODKRYWANIE. Twórczość Witolda Stefana Zaczeniuka (1918-1999) z portretem rodzinnym w tle”.
ARCHEOLOGICZNE ODKRYWANIE
TAJEMNICE KAMIENIA – prezentacja przygotowana przez studentów Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zaprezentowane zostaną metody obróbki skał krzemionkowych. Wykonywane będą narzędzia z krzemienia oraz półsurowce (wióry i odłupki). Uzupełnieniem prezentacji będzie:
- pokaz gotowych narzędzi i sposobów ich oprawy oraz zabytków krzemiennych od epoki kamienia po czasy nowożytne
- „nowa - współczesna” odsłona surowców krzemiennych widziana jako źródło inspiracji twórczych. Artyści pokażą zaprojektowaną i wykonaną przez siebie biżuterię, w której jednym z użytych surowców jest krzemień
EGIPT NIE TYLKO FARAONÓW - wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie prezentująca wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie starożytnego miasta Marea w Egipcie ukazujące nieznane nam dotąd oblicze „krainy faraonów”.
Godz. 22.00 SPACER HISTORYCZNY pod hasłem TAJEMNICE BIAŁOSTOCKICH PLANT
Początek spaceru przed Ratuszem. Dyrektor Andrzej Lechowski poprowadzi spacerowiczów alejkami białostockiego parku przypominając historyczne fakty z przeszłości miejsca.
Dodatkową atrakcją przed białostockim Ratuszem będą pokazy sokolnicze, na które zaprasza Ośrodek Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego SOKOLARNIA.