Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2021-05-15
Program Nocy Muzeów w Galerii Arsenał w Białymstoku
WYSTAWY
Diana Lelonek, „Kompost”
Amélie Bouvier, „Tam, gdzie słońce kładzie się spać”
wiek: bez ograniczeń
godz. 18–24
WARSZTATY „Noc meteorów w Galerii Arsenał”
wiek: bez ograniczeń
godz. 18–22
Po wizycie na wystawach Diany Lelonek i Amélie Bouvier zapraszamy wszystkich do wspólnej pracy przy tworzeniu muralu na ścianach sali edukacyjnej Plac Zabaw Arsenał. Goście będą mogli stworzyć wizerunki obu siedzib Galerii Arsenał w Białymstoku – zarówno tej przy ul. Adama Mickiewicza, jak i Galerii Arsenał elektrownia. Udostępnimy zwiedzającym fluorescencyjne materiały plastyczne oraz wielkoformatowe płyty, na których znajdować się będą zarysy obu budynków. Praca przebiegać będzie w świetle ultrafioletowym.
Postapokaliptyczne wizerunki naszych siedzib w towarzystwie meteorów, meteorytów czy nieodkrytych jeszcze konstelacji i planet będą jak najbardziej dopuszczalne, ponieważ będą związane tematyką aktualnych wystaw.
DZIAŁANIE
„Gazeta Dzieci”
wiek: bez ograniczeń
godz. 18–24
Inauguracja długofalowego projektu artystycznego Jaśminy Wójcik realizowanego dzięki stypendium artystycznemu Miasta Stołecznego Warszawy.
W ramach akcji dzieci przygotowują (w domu lub na miejscu w galerii) materiały prasowe: teksty, zdjęcia, listy, rysunki, które następnie wrzucają do specjalnych skrzynek ustawionych przed budynkiem galerii oraz w jej wnętrzu. Materiały zbierane są na potrzeby „Gazety Dzieci”, którą młodzi redaktorzy i redaktorki opublikują z czasem wspólnie z artystką. Akcja inspirowana jest pedagogiką korczakowską.
Gra edukacyjna SEPPO* towarzysząca wystawie Amélie Bouvier „Tam, gdzie słońce kładzie się spać”
wiek: 14+
godz. 18–23
Czy wiedzieliście, że w roku 1827 w podbiałostockiej wsi Fasty spadł deszcz meteorytów? Zgłębiaj z nami tajemnice spotkań kosmosu z Ziemią za sprawą wystawy Amélie Bouvier „Tam, gdzie słońce kładzie się spać”, której punktem wyjścia było właśnie to niesamowite wydarzenie.
Amélie Bouvier w swojej praktyce skupia się na odkryciach i obrazowaniu naukowym, jak również na lukach w wiedzy i naszych sposobach ich uzupełniania za pomocą potocznych wyobrażeń, anegdot i konfabulacji. Jej pracochłonne rysunki analizują mity narastające wokół naukowych danych i odkryć, zwłaszcza z dziedziny astronomii.
Sama ekspozycja w mniejszym stopniu koncentruje się na relacjach między nauką a sztuką, a bardziej na nowym spojrzeniu na historię danych obiektów astronomicznych i wydarzeń z nimi związanych. W salach zestawione są prace artystki, prawdziwe meteoryty (w tym fragmenty meteorytu Białystok) oraz XIX-wieczne publikacje z dziedziny astronomii.
Uczestnicy będą korzystać z własnych urządzeń mobilnych (np. smartfonów). Po rozpoczęciu gry na urządzeniach pojawia się widok wystawy. Przy obiektach znajdują się opisy prac oraz zadań, które trzeba wykonać w określonym czasie. Niektóre z zadań mają charakter multimedialny.
*SEPPO to fińska platforma gier edukacyjnych, wykorzystywana w edukacji (także w ramach działalności instytucji kultury i sztuki) na całym świecie. Platforma udostępnia narzędzia na potrzeby niestandardowych działań w ramach edukacji kulturalnej, np. warsztatów i gier terenowych z wykorzystaniem nowych technologii i interaktywnego narzędzia game-based learning.
Wszystkie wydarzenia będą odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego
Uwaga!
W dniu 15.05.21 r. galeria pozostaje zamknięta dla zwiedzających w godzinach 12:00 – 18:00.
W dniu 15.05.21 r. galeria będzie otwarta w godz. 18:00 – 24.00.
W dniu 16.05. 21 r. galeria pozostaje zamknięta dla zwiedzających.
sobota, 15 maja 2021, godz. 18–24
wstęp bezpłatny