Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2021-10-09
Program Nocy Innowacji w Białymstoku:
SOBOTA (9.10)
17:00 - 22:00 Laboratorium wirtualnej rzeczywistości - Technikum Programistyczne INFOTECH
Zakładasz specjalne gogle VR i przenosisz się do innego świata. Virtual Reality, w skrócie VR, to w tłumaczeniu na język polski wirtualna rzeczywistość. Aplikacje VR to przyszłość wykorzystywana w medycynie, wojsku czy wszelkiego rodzaju szkoleniach. To technologia, dzięki której można całkowicie zanurzyć się w wirtualnym świecie. Jak? Zakładając specjalne gogle. To one przenoszą człowieka do innego świata. To, co widzimy, słyszymy, doświadczamy, jest bardzo realne.
Prezentacja platformy edukacyjnej NAVOICA.PL z kursami typu MOOC - Fundacja Młodej Nauki.
Jesienią 1414 r. na studia w Akademii Krakowskiej zapisał się piętnastoletni Jakub, syn Dominika. Przybył z Gniezna. Po trzech latach zdemaskowano go jako dziewczynę. Nawojka – bo tak w rzeczywistości nazywał się Wielkopolanin – była pierwszą polską studentką (Leszek Mazan i Mieczysław Czuma). Dziś NAVOICA.PL to platforma edukacyjna z kursami typu MOOC - bezpłatnymi, dostępnymi 24h przez 7 dni w tygodniu dla każdego obywatela. W strefie Fundacji Młodej Nauki (inicjatora platformy i wykonawcy projektu Polski MOOC) uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z kursami przygotowanymi przez Polskie uczelnie (w tym Politechnikę Białostocką) oraz instytucje (np. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni). Będziemy próbowali także dołożyć cegiełkę do konkursu #AIChallenge poprzez ukończenie kursu Podstawy sztucznej inteligencji.
miejsce: Epi-Centrum Nauki, ul. Słoneczna 1
wstęp wolny
18:00 - 20:00 Prezentacje w laboratoriach Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku
Specjalnie na Noc Innowacji Wydział Fizyki Uniwersytet w Białymstoku przygotował szereg wyjątkowych atrakcji. Biorąc w nich udział dowiecie się m.in. na czym polegają innowacje? Gdzie w codziennym życiu Kowalski spotyka się z innowacjami wypracowanymi przez naukowców? Na co wydatkowane są pieniądze podatników? Jak uczelnia wykorzystuje środki zdobyte z różnych funduszy: unijnych lub rządowych? Podczas Nocy Innowacji Wydział Fizyki otwiera swoje laboratoria i zaprasza na niecodzienne spotkania z naukowcami.
Laboratorium spektroskopii komptonowskiej
dr Marek Brancewicz
Spektroskopia komptonowska jest metodą badawczą pozwalającą na zbadanie rozkładu gęstości pędów elektronów w materii. Pomimo faktu, że wykorzystywany tu efekt Comptona został opisany już w 1923 roku, do tej pory stanowi jeden z najlepszych bezpośrednich testów obliczeń struktury elektronowej. Brzmi tajemniczo? Na spotkaniu wyjaśniona zostanie idea eksperymentu komptonowskiego i zostanie pokazany spektrometr komptonowski ze źródłem 137Cs znajdujący się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.
Kondensat Bosego-Einsteina
dr Krzysztof Gawryluk
Chcesz poznać nowy stan materii? Słyszałeś o superatomie, czyli układzie zbudowanym z tysięcy atomów schłodzonych do niewyobrażalnie niskich temperatur? W takich właśnie warunkach wszystkie atomy zachowują się identycznie. A co z tego wynika? Prace badawcze z tematyki kondensatu przeprowadzane na Wydziale Fizyki bazują na symulacjach komputerowych. Naukowcy wykorzystują superkomputery. Jak wygląda taki superkomputer? Jakie ma parametry? Ile pobiera prądu? Podczas prezentacji będzie można odwiedzić Wydziałowe Centrum Obliczeniowe i poznać odpowiedź na te pytania.
Światło w badaniu właściwości cienkich warstw magnetycznych
dr hab. Ryszard Gieniusz, mgr Urszula Guzowska
Rezonans ferromagnetyczny, zjawiska mające swe analogie w optyce, takie jak odbicie, załamanie i dyfrakcja wzbudzeń namagnesowaniem w cienkich warstwach magnetycznych – brzmi ciekawie? To spotkanie dla ciekawych świata fizyki. Przedstawimy układy doświadczalne pozwalające na badanie efektów fizycznych w cienkich materiałach magnetycznych.
Innowacje w edukacji fizyki, a może i nie
mgr Wojciech Dobrogowski
Teraz i Ty możesz wykonać eksperymenty z fizyki w komputerowym stylu. Pokazane zostaną możliwości szkolnych zestawów doświadczalnika opartych o komputerowy interfejs pomiarowy. Przewidziane jest uczestnictwo zwiedzających.
Maszyny CNC
dr Cezary Walczyk
Plotery, frezarka oraz drukarki 3D – zaprezentowane zostaną przykłady maszyn sterowanych komputerowo. Omówione zostaną również programy do sterowania wymienionymi urządzeniami.
Laboratorium magnetometrii bazującej na optycznych mikroskopach polaryzacyjnych
dr Zbigniew Kurant
Mikroskopy polaryzacyjne wykorzystywane są do obrazowania struktury domenowej w nanostrukturach metalicznych i umożliwiają dokonywanie wektorowej analizy magnetyzacji w domenach. Brzmi poważnie? Do tego jest niezwykle ciekawe. Sterowanie pracą całego układu odbywa się za pomocą oprogramowanie LabView, a do opracowania wyników stosowane są wyrafinowane techniki obróbki obrazów. Będzie można zwiedzić laboratorium i zobaczyć mikroskop w akcji.
Rozerwania gwiazd przez czarne dziury
dr hab. Marek Nikołajuk, prof. UwB
Przedstawione zostaną nie tylko wyniki prac teoretycznych. Wyniki te zostaną porównane do obserwacji astronomicznych, wykonanych przez satelity z teleskopami pracującymi w zakresie promieniowania rentgenowskiego.
miejsce: Wydział Fizyki, kampus Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Ciołkowskiego 1
wstęp wolny po uprzedniej rejestracji
19:30 - 20:15 Petros Psyllos - Jak nowoczesne technologie zmieniają świat, w którym żyjemy? Od wizji Stanisława Lema do współczesności
Jak nowoczesne technologie (takie jak sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy, Smart City, Blockchain, chatboty, roboty społeczne, komputery kwantowe, neuromorficzne komputery, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość oraz inne) zmienią nasz świat? Jakie są ostatnie osiągnięcia w tych dziedzinach? W jakim kierunku będą zmierzały badania nad tymi technologiami i czego możemy się spodziewać już za kilka lat?
miejsce: Epi-Centrum Nauki, ul. Słoneczna 1
wstęp wolny po uprzedniej rejestracji
20:00 - 20:45 i 20:50 - 21:35 Przedpremierowa wizyta w uniwersyteckim obserwatorium astronomicznym
Uniwersyteckie Centrum Astronomii oficjalnie ruszy za kilka tygodni. Ale już teraz – podczas Nocy Innowacji – zapraszamy do przedpremierowego zwiedzenia obserwatorium. Zakupiony został unikatowy 60-centymetrowy teleskop ASA600. Podczas spotkania będzie można usłyszeć o możliwościach tego sprzętu, na który tak czekali naukowcy i pasjonaci astronomii. W przypadku pogodnego wieczoru - możemy liczyć na oglądanie Jowisza, Saturna i być może jakiegoś innego, bardziej odległego obiektu.
miejsce: Uniwersyteckie Centrum Astronomii, kampus Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Ciołkowskiego 1
wstęp wolny po uprzedniej rejestracji
20:00 - 22:00 Zwiedzanie Wystawy Głównej Epi-Centrum Nauki
Czy bałabyś się, chodząc po dachu Stadionu Miejskiego w Białymstoku? Czy Moc jest w Tobie tak silna, jak w rycerzach Jedi? Czy rozpoznasz znaki drogowe szybciej niż sztuczna inteligencja? Sprawdź to w Epi-Centrum Nauki!
W Białostocką Noc Innowacji przenieś się do świata, w którym nuda nie istnieje, a nauka jest zabawą. Poznaj tajemnice wirtualnej rzeczywistości, robotyki i sztucznej inteligencji. Epi-Centrum Nauki to największe w Polsce Wschodniej centrum popularyzacji nauki, które od momentu otwarcia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród osób w każdym wieku. Na powierzchni odpowiadającej niemal 50 klasom szkolnym zgromadzono 100 interaktywnych eksponatów. Pozwalają one dzieciom, dorosłym i seniorom odkrywać tajemnice otaczającego nas świata, samodzielnie eksperymentując. Epi-Centrum Nauki to interaktywna wyprawa w głąb świata nauki i angażująca atrakcja, która gwarantuje ciekawe spędzenie czasu.
Miejsce: Epi-Centrum Nauki, ul. Słoneczna 1
Wstęp wolny po uprzedniej rejestracji na stronie
https://bpnt.bialystok.pl/PL