Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2017-04-28 - 2017-06-01
ZUZA GOLIŃSKA / MAGDALENA ŁAZARCZYK
Niewidzialna ściana
Otwarcie wystawy 28.04.2017 r. o godz. 18:00.
Wystawa czynna do 01.06.2017 r.
Kurator: Tomasz Pawłowski
Współpraca ze strony Galerii: Zbigniew Świdziński
Podczas otwarcia odbędzie się performance.
Zuza Golińska i Magdalena Łazarczyk pracują w duecie od 2014 roku – od rozpoczęcia studiów w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ich przyjaźń okazała się doskonałą bazą do wspólnych działań twórczych. Obie artystki w swoich solowych realizacjach wychodzą od przestrzeni i odnoszą się do przestrzeni oraz różnych aspektów jej postrzegania. W pracach Łazarczyk zainteresowania te kierują się ku refleksji nad tożsamością przedmiotów i miejsc, a rozwiązywane są w ramach samego obrazu: fotograficznego i filmowego. Golińska z kolei w swoich realizacjach skupia się na wielozmysłowym odbiorze architektury miasta, tworząc instalacje rzeźbiarskie. We wspólnych projektach artystki kreują fantastyczne światy, odnoszące się do filmu, baśni i popkultury, odwiedzane przez performowane przez nie postaci. Wrażliwość na przestrzeń i kontekst uwidacznia się tym razem w starannie dobranych kostiumach, rekwizytach oraz scenografii.
Głównym bohaterem wystawy „Niewidzialna ściana” jest młody adept tradycyjnych sztuk walki – uczeń Szkoły Gladiatorów. Tytułowy termin określa w grach komputerowych bariery, których nie da się przekroczyć . Punktem wyjścia projektu stał się układ ruchów, swoista choreografia walki, którą toczy chłopiec w odrealnionej przestrzeni wystawy. Pełen napięcia pojedynek odnosi się do emocji oraz stanów wynikających m.in. z dynamicznych przemian kulturowych i technologicznych.
Zuza Golińska (ur. 1990 w Gdańsku) jest absolwentką Pracowni Przestrzeni Malarskiej Leona Tarasewicza i Pawła Susida w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2013). W 2015 roku otrzymała dyplom magisterski w Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki. Jej instalacja dyplomowa zatytułowana Rozbieg była prezentowana w Domu Słowa Polskiego w Warszawie oraz w Heiligenkreuzerhof w Wiedniu i Národní galerie w Pradze. W 2014 roku została finalistką nagrody Artystyczna Podróż Hestii i otrzymała pierwszą nagrodę na Gdańskim Biennale Sztuki. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. polsko-szwedzkim projekcie „S-now” podczas inauguracji Europejskiej Stolicy Kultury w Umeå oraz w czterotygodniowym cyklu wystaw „Nie ma ziewania” w Nowym Teatrze w Warszawie. Jej ostatnie wystawy indywidualne to m.in. „Common Ground” w Gdańskiej Galerii Miejskiej i „Wschód 东” w Kolonii Artystów w Gdańsku (2016). Jest laureatką stypendium przyznawanego za osiągnięcia przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014). W 2015 roku była nominowana do europejskiej nagrody dla młodych artystów StartPoint Prize. W 2016 roku otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku odbędzie swoją pierwszą rezydencję w ramach Artists’ Development Programme / European Investment Bank w Luksemburgu. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Magdalena Łazarczyk (ur. 1985 w Białymstoku) w 2013 roku ukończyła studia licencjackie na Wydziale Komunikacji Multimedialnej poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego na kierunku sztuka rejestracji obrazu. W 2015 roku obroniła dyplom magisterski na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zrealizowany w Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki. W swoich działaniach używa różnych mediów, takich jak wideo, fotografia, instalacja, performans. Wspólnie z Łukaszem Sosińskim prowadzi ROD – Realny Obszar Działań – artist-run-space na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych w Warszawie. Finalistka konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2014) oraz Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 7 (2013). Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej (2015). Jej praca dyplomowa została nagrodzona na wystawie „Coming Out 2015” za najciekawszą realizację w dziedzinie sztuki nowych mediów oraz otrzymała główną nagrodę w konkursie (NIE)OBECNOŚĆ organizowanym przez Galerię Labirynt w Lublinie (2017). Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in: „Hosted Simply”, Wiedeń (2016); „The Sense of the Body”, FISAD 2015 (1. Festival Internazionale delle Scuole d’Arte e Design), Turyn; „Gęsia skórka”, Dom Słowa Polskiego, Warszawa (2015); „TEST/EXPOSURE”, WRO Media Art Biennale, Wrocław (2015); „Myths. Students/Artists/Teachers”, Fondazione Pastificio Cerere, Rzym (2014); „Lekcja”, Miejsce Projektów Zachęty, Warszawa (2014); „Akomodacja”, Muzeum Sztuki Współczesnej, Mińsk (2014); „Nie ma ziewania #1, #2, #3, #4”, Teatr Nowy, Warszawa (2014). Mieszka i pracuje w Warszawie.
Wydarzenia towarzyszące:
29 kwietnia 2017, godz. 11:00
Oprowadzanie autorsko-kuratorskie tłumaczone na polski język migowy
Wstęp wolny.
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline