Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2019-10-27
Galeria Arsenał oraz Stowarzyszenie „Szczyty” – Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej zapraszają 27 października 2019 na:
Niedzielę białoruską w Białymstoku.
Godz. 11:00 – oprowadzanie w języku białoruskim po wystawie „DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI! Wystawa na 100-lecie Bauhausu”
Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Przewodniczka:
Alina Wawrzeniuk
Wstęp wolny.
Uczestnicy oprowadzania otrzymają mapę wydaną przez Stowarzyszenie „Szczyty” pt. „Białoruskie ślady w Białymstoku”. Na rysunkowej mapie miasta oznaczono miejsca związane z białoruską kulturą, historią i działalnością polityczną.
Godz. 15:00 – koncert muzyki autorskiej z Polski i Białorusi; wystąpią: Todar Wajciushkevich, ILO&friends, Serge Bashlykevich, Eugen Baryshnikau
Miejsce: Sala Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki, ul. Odeska 1
Wstęp wolny.
DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI! Wystawa na 100-lecie Bauhausu
Bauhaus to najważniejsza awangardowa uczelnia artystyczna XX wieku. Utworzony przez architekta Waltera Gropiusa w 1919 roku w Weimarze zrewolucjonizował sposoby edukacji artystycznej, tworząc „nowe przymierze między sztuką a technologią”. Pod naciskami konserwatywnych polityków Bauhaus przeniósł się z Weimaru do Dessau w 1925 roku. Tam rozwinął się i funkcjonował do 1931 roku, kiedy jego modernistyczny budynek przejęła dochodząca do władzy partia nazistowska, doprowadzając do zamknięcia szkoły w 1933 roku. Przez całą drugą połowę XX wieku kadra i studenci Bauhausu realizowali jego ideały, pracując zarówno w Niemczech, jaki i na emigracji – w Związku Radzieckim, USA, Tokio czy Chile.
Wystawa jest propozycją rozbicia monolitycznej wizji Bauhausu, która zakłada, że wytworzył on jednorodny styl czy receptę na „estetykę modernistyczną”. Zbudowana jest w dialogu zaproszonych artystów, architektów, projektantów i kuratorów z historycznymi pracami i dokumentami oraz późniejszymi reminiscencjami szkoły (po raz pierwszy prezentowanymi w Polsce). Jest eksperymentem we wspólnotowym i krytycznym odczytaniu tradycji modernistycznej w kontekście współczesnych praktyk twórczych, edukacyjnych i społecznych.
Alina Wawrzeniuk: nauczycielka języka białoruskiego. Prowadzi zajęcia teatralne i warsztaty edukacyjne. Jest autorką pakietu do nauczania języka białoruskiego do klas I-III. Za swoją pracę otrzymała między innymi Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Oprowadzanie jest częścią programu mediującego wystawę „DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI! Wystawa na 100-lecie Bauhausu” w Galerii Arsenał w Białymstoku (18.10-18.12.2019)
Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Partner wystawy: Goethe Institut Warschau
Koncert w Sali Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki odbędzie się w ramach XX6. Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej Jesień Bardów / Бардаўская восень.
Biogramy wykonawców:
Todar Wajciushkevich
Białoruski muzyk, multiinstrumentalista, członek zespołów Krywi i Pałac, kompozytor muzyki filmowej, pieśniarz. Współtwórca projektów Narodny Albom i Ja naradziŭsia tut, jeden z założycieli projektu WZ Orkiestra, reprezentant niezależnej sztuki Białorusi.
Piosenki w jego wykonaniu są hitami Podlaskiego Koncertu Życzeń w Białoruskim Radio Racja.
ILO&friends
Zespół wykonujący muzykę elektro-akustyczną z tekstami w języku białoruskim. Nagrał trzy autorskie płyty: "Pa darozie" (2007), "Słanieczniki" (2010) i "Koła" (2016).
Serge Bashlykevich
Śpiewak, autor piosenek, lider zespołu Leibonik, laureat nagrody Bohater roku 2014 w kategorii "Odkrycie roku w muzyce białoruskiej".
Oczarowuje publiczność żywiołowością i humorystycznymi tekstami piosenek. Występ Siarhieja Bashlykevicza to pełen emocji spektakl znakomitego pieśniarza i aktora.
Eugen Baryshnikau
Białoruski bard. Dudziarz i wykonawca muzyki folkowej. Telewizyjna gwiazda. Spec z branży IT. Słowem da Vinci współczesnych czasów. Na scenie zapewnia niepowtarzalny, trzymający w napięciu liryczny klimat.
W przeddzień koncertu w Operze, 26 października o godz. 17:00 w miejscowym Gminnym Ośrodku Kultury w Orli wystąpi Serge Bashlykevich.
Festiwal Jesień Bardów jest organizowany przez Szczyty-Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej. Koncert w Białymstoku współorganizuje Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki.
Jesień Bardów to najstarszy tego typu festiwal białoruskiej piosenki autorskiej i poezji śpiewanej. Poprzez występy klasycznych bardów, twórców piosenek autorskich, czy też akustycznych zespołów rockowych festiwal stara się odzwierciedlać aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej na wielu płaszczyznach, łącząc różne style i kierunki.
Festiwal jest dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline