Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2015-09-25 - 2015-09-27
Zapraszamy do udziału w
III Międzynarodowej Konferencji Naukowej Nasze – obce – wspólne dziedzictwo kulturowe Dialog kultury z naturą
Celem konferencji jest zaprezentowanie badań nad dziedzictwem kulturowym Europy Środkowo-Wschodniej oraz nawiązanie współpracy naukowej w tym zakresie między studentami i doktorantami z uniwersytetów z Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy i Europy Zachodniej.
Podlasie znajduje się od wieków na obszarze pogranicznym, gdzie doskonale uzewnętrzniany jest wielokulturowy charakter regionu, a szczególnie jego dziedzictwa kulturowego. Wynikają z tego pewne niejasności oraz podziały w klasyfikowaniu na „nasze” i „obce”. Należy, więc zastanowić się nad sposobami rozwiązania, wydawać by się mogło, prostego równania: Nasze + obce = wspólne.
Chcielibyśmy, aby w tym roku poruszone zostały tematy wieloaspektowych relacji kultury i natury, w tym wpływu kultury na naturę, a także przyczyn powstawania dualizmów tj. kultura/natura. W tym względzie przez kulturę rozumiemy „zbiór wszystkich działań człowieka, które są immamentnie związane z naszym gatunkiem w czasie i przestrzeni”.
Przedmiotem refleksji będą także powody współczesnego zwrotu biologicznego w dociekaniach nad człowiekiem, społeczeństwem i szeroko pojętą kulturą.
Mamy nadzieję, że za sprawą transdyscyplinarnego charakteru spotkania uda się zarysować pewne wzorce działań, a konferencja zainspiruje do stworzenia prac naukowych na tematy w obrębie, których toczyć będą się obrady.
Do udziału zapraszamy studentów oraz doktorantów historii, biologii, historii sztuki, antropologii, archeologii, a także innych dziedzin. Nie ograniczamy w żaden sposób szczegółowej tematyki wystąpień. A proponowana lista zagadnień ma charakter otwarty:
1) Natura jako źródło inspiracji artystycznych
2) Natura w historii gospodarczej i osadniczej
3) Natura w konfliktach militarnych
4) Natura w kulturze tradycyjnej Europy Środkowo -Wschodniej
5) Naturalne zagrożenia dziedzictwa kulturowego
6) Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, a zintegrowana ochrona konserwatorska
7) Stan oraz nowe propozycje badań nad dialogiem kultury z naturą
8) Ludzki wymiar natury
9) Zagrożenia środowiska wynikające z działalności człowieka
Inauguracja konferencji będzie miała miejsce 25 września 2015 r. w Sali 2060 w Instytucie Biologii na Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Ciołkowskiego 1 J, Białystok). Wydarzenie ma charakter otwarty, zatem gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Organizatorzy
Sekcja Antropologii Historycznej Studenckiego Koła Naukowego Historyków
Rada Uczelniana Samorządu Doktorantów Uniwersytetu w Białymstoku
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline