Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2017-01-07
Niektórzy twierdzą, że choćby tylko dla jednego utworu „Va, pensiero” z opery
„Nabucco” Giuseppe Verdiego nie można przepuścić żadnego dostępnego przedstawienia. Zapraszamy zatem w pierwszą sobotę stycznia na kolejną transmisję z cyklu
„The Met: Live in HD” w Operze i Filharmonii Podlaskiej prosto z Nowego Jorku. W postać Nabucca wcieli się
Plácido Domingo.
„Nabucco” to opera w czterech aktach, wystawiona po raz pierwszy w La Scali 9 marca 1842 roku. „Nabucco” było trzecią operą Verdiego. Pierwszą jednak, która przyniosła mu sławę i postawiła od razu w gronie najbardziej znanych kompozytorów. Kolejne świetne sztuki operowe i inne dzieła muzyczne tego włoskiego kompozytora romantycznego przyćmiły nieco pamięć o „Nabuchodonozorze” w następnych latach. Piękno i przebojowość muzyki obroniły operę przed zapomnieniem. Współcześnie znajduje się ona w repertuarze prawie każdego teatru operowego. „Va, pensiero” – wzniosła i piękna pieśń Żydów (chór niewolników) z trzeciego aktu, stała się nieoficjalnym hymnem Włoch.
Akcja ma miejsce w Jerozolimie i Babilonie, ok. 587 r p.n.e. i tłem jej wydarzeń są początki „niewoli babilońskiej” Żydów. Żydzi liczą na to, że od niewoli wybawi ich córka babilońskiego władcy Nabucca – Fenena, która uciekła do Jerozolimy z młodym księciem Izmaelem. Na czele wojsk agresora stoi druga jego córka Abigail. Nabucco na polu walki rozpoznaje Fenenę i bierze ją w ramiona. Fenena wraca do Babilonu, gdzie rządzi pod nieobecność ojca. Nie podoba się to jej siostrze, która wraz z arcykapłanem boga Baala postanawia odebrać jej władzę. Ogłasza śmierć Nabucca chcąc przejąć koronę. W tym momencie wraca ogarnięty obłędem Nabucco, który żąda, aby oddano mu hołd jako bogu. Razi go grom.
Abigail, której udaje się zasiąść na tronie, rozkazuje zgładzić Fenenę i Żydów oraz uwięzić Nabucca. Nabucco widzi prowadzoną na śmierć Fenenę. Prosi o pomoc Jehowę, Boga Izraela. Obłęd ustępuje.
Gdy Fenena żegna się ze światem, pojawia się Nabucco. Posąg Baala rozpada się, rani i zabija Abigail. Nabucco ogłasza darowanie Żydom wolności.
Opera, która swemu kompozytorowi Giuseppe Verdiemu przyniosła olbrzymi rozgłos i powodzenie, od dawna była wyczekiwana przez widzów cyklu „The Met: Live in HD”. To na ich prośby dyrekcja nowojorskiej opery włączyła „Nabucca” do obecnego sezonu transmisji. W czasach walk o niepodległość i zjednoczenie Italii śpiew Żydów z tej opery, tęskniących do ojczyzny, swej ziemi obiecanej, stał się wyrazem wyzwoleńczych dążeń Włochów.
Biblijną opowieść o królu babilońskim Nabuchodonozorze, w której pycha zostaje ukarana, a wiara zwycięża wszelkie przeciwności, w wersji operowej usłyszymy pod batutą Jamesa Levine’a.
Giuseppe Verdi (1813–1901)
NABUCCO
Opera w 4 aktach
Libretto: Temistocle Solera wg Aniceta-Bourgeois i Francisa Cornue
Premiera niniejszej inscenizacji The Metropolitan Opera: 8 marca 2001
PO RAZ PIERWSZY W HD
Sala kameralna
Transmisja przedstawienia o
godz. 18.55
Obsada:
Liudmyla Monastyrska jako Abigaille
Jamie Barton jako Fenena
Russell Thomas jako Ismael
Plácido Domingo jako Nabucco
Dmitry Belosselskiy jako Zachariasz
James Levine - dyrygent
Realizatorzy:
Elijah Moshinsky - reżyseria
John Napier - scenografia
Andreane Neofitou - kostiumy
Howard Harrison - światło
Przedstawienie trwa około 2 godzin i 40 minut (w tym 1 przerwa).