W maju przeprowadzono referendum w sprawie podziału gminy. Większość była przeciwna (mowa o mieszkańcach całej gminy Supraśl), jednak jeśli biorąc pod uwagę zdanie tylko osób, które miałyby należeć do nowej gminy, większość była za. Od kilku tygodni mieszkańcy miejscowości Sobolewo, Henrykowo, Zaścianki, Sowlany i Grabówka protestowali chcąc odłączenia się od Supraśla (zobacz:Gmina Grabówka jednak nie powstanie? Rząd PiS zmienia rozporządzenie, Grabówka protestuje. Chce, by rząd zgodził się na podział Supraśla).
Protestujący do końca wierzyli, że rząd wysłucha ich głosu i dojdzie do podziału Supraśla. Niestety póki co tak się nie stanie. Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2015 r. uchylające rozporządzenie w sprawie utworzenia gminy Grabówka. Dokument ma być niebawem podpisany przez prezesa rady ministrów Beatę Szydło.
"Odnośnie zmian dot. gminy Grabówka, należy zauważyć, że w dniu 24 maja 2015 r. na terenie gminy Supraśl odbyło się referendum gminne w sprawie podziału gminy Supraśl i wydzielenia z jej części nowej gminy – gminy Grabówka" - czytamy w uzasadnieniu.
Do zmiany decyzji miał się przyczynić m.in. burmistrz Supraśla, który 4 grudnia 2015 r. "przekazał stanowisko Rady Powiatu Białostockiego z dnia 3 grudnia w sprawie podziału gminy Supraśl, w którym Rada wyraziła negatywną opinię wobec decyzji Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2015 r. w sprawie podziału gminy Supraśl na dwie jednostki samorządu terytorialnego".
W uzasadnieniu napisano także, iż podział miałby negatywne skutki finansowe dla obu gmin, szczególnie dla Supraśla, co wielokrotnie podkreślał też burmistrz gminy (zobacz:Burmistrz Supraśla uważa, że po podziale gmina zbankrutuje).
Mieszkańcy, którzy wcześniej protestowali, wielokrotnie podkreślali, że bez względu na dzisiejszą decyzję nie zaprzestaną walczyć o utworzenie nowej gminy.
justyna.f@bialystokonline.pl