Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2013-10-28
Międzynarodowy Dzień Animacji został ustanowiony na pamiątkę pierwszego publicznego pokazu animacji Theatre Optique Emile'a Reynauda, który odbył się 28 października 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu. Z tej okazji na całym świecie odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, seminaria i warsztaty. Międzynarodowy Dzień Animacji jest okazją do prezentacji dokonań animacji w danym kraju oraz wymiany z innymi grupami narodowymi. Program tegorocznych obchodów, przygotowany został we współpracy ze studiami filmowymi, szkołami wyższymi i instytucjami kultury zainteresowanymi krzewieniem sztuki animacji z całego świata. W Polsce Międzynarodowy Dzień Animacji świętowany będzie w Białymstoku, Krakowie, Sopocie, Warszawie i we Wrocławiu.
Godz. 18.00
Krótkie animacje z Rosji (wstęp wolny)
RAFA (Russian Animation Film Association)
Stowarzyszenie Rosyjskich Twórców Filmu Animowanego reprezentuje interesy rosyjskiej animacji i pomaga stworzyć dogodne warunki do efektywnego rozwoju animacji rosyjskiej i światowej. RAFA reprezentuje interesy wszystkich studiów animacji, bez względu na ich wielkość, jak również niezależnych twórców filmowych realizujących animacje: reżyserów, producentów, animatorów itd. Stowarzyszenie skupia także organizacje związane z przemysłem filmu animowanego: stacje telewizyjne, firmy dystrybucyjne, internetowe, które są zainteresowane połączeniem sił na rzecz animacji.
Repertuar:
0. OBNSBNCHA, 2'49"
Reżyser: Maksim Lushchyk
Encyklopedia dzieciństwa czasów pierestrojki, odc. 6
1. ŚNIEŻYNKA/The Snowflake, 5'41"
Reżyser: Natasha Chernishova
Pewien chłopiec z Afryki dostaje w liście od swego przyjaciela śnieżynkę. Oto początek cudów.
2. WYCHODZĄC, NIE ZAPOMINAJCIE SWOICH RZECZY / Don't Forget to Take Your Belongings When You Leave, 5'4"
Reżyseria: Nina Bisyarina
Kiedy stajemy się dorosłymi? Pomalowane paznokcie, grzywka przycięta na własny sposób, stare zabawki odrzucone w kąt. Ale czy warto się spieszyć?
3. CICHO, BABCIA ŚPI! / Quiet, Grandma Is Sleeping!, 13'
Reżyseria: Demin Aleksey
Chłopiec, o imieniu Waśka, przybywa do miasta dobrze wychowanych obywateli. Czuje się w nim nie na miejscu.
4. ALDAR I SZARY WILK/ Aldar and the Gray Wolf, 13'
Reżyseria: Rim Sharafutdinow
Komiczna opowieść oparta na baszkirskiej baśni o dwóch lekkoduchach, którzy chcą zmienić swoje życie i próbują sobie w tym pomóc. Nigdy im jednak nie wychodzi.
5. OJCIEC PIERWOTNY / The Primaeval Father, 3'
Reżyseria: Vladimir Danilov
W czasach zamierzchłych pewien geniusz wynalazca miał bardzo srogiego ojca.
6. URAZA / The Wound, 9'
Reżyseria: Anna Budanova
Uraza małej dziewczynki przybiera postać kosmatego stworka, który staje się jej najlepszym przyjacielem. Wspólnie dorastają. Zagnieździwszy się w głowie dziewczynki, uraza przejmuje całkowitą kontrolę nad jej życiem.
7. DŁUGI MOST KU SPEŁNIENIU MARZEŃ / Long Bridge of Desired Direction, 8'50"
Reżyseria: Ivan Maximov
Opowieść o samotnym mężczyźnie, który mieszka na wyspie i marzy o spotkaniu innych ludzi. Sadzi drzewa i buduje z nich długi most, który ma go połączyć z lądem. Musi jednak dokonać wyboru pomiędzy swoim życiowym marzeniem a życiem w samotności.
8. PRZYBYSZ NA KONIU / The guest on a horse, 6'38"
Reżyseria: Aleksandr Svirsky
Animacja do muzyki Leonida Fedorova ze słowami Alexandra Vvedensy’ego.
Godz. 20.15
KONGRES reżyseria Ari Folman (wstęp 11 zł)
W "Kongresie" zacierają się granice między rzeczywistością i fikcją: słynna aktorka Robin Wright, gra tu samą siebie. Mieszka z dwójką dorastających dzieci na rancho, z dala od cywilizacji, kiedy wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Wright może zostać "zeskanowana" dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej, osiągając w każdym kolejnym filmie wieczną młodość. Od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia. Decyzja, którą podejmuje kobieta, by móc dysponować nieograniczonym czasem dla najbliższych, okazuje się początkiem jej podróży przez świat przyszłości, w którym potężne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferują totalne formy rozrywki, manipulując ludzką świadomością.
W roli głównej w jego filmie występuje Robin Wright, której partnerują Harvey Keitel, Paul Giamatti i Jon Hamm. Za stronę wizualną "Kongresu" odpowiada wybitny polski operator Michał Englert, a brawurowe sekwencje animowane w filmie zrealizowało m.in. polskie Orange Studio.