Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2017-07-12 - 2017-07-29
LETNIA AKADEMIA ma charakter mini-przeglądu teatralnego, zbudowanego z działań artystycznych reprezentujących różnorodne aktywności studentów i wykładowców Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza: spektakli, słuchowisk, zajęć edukacyjnych, wystawy. To wybrane projekty, zrealizowane w trakcie zajęć dydaktycznych, często po raz pierwszy prezentowane publiczności. Przegląd stanowi doskonałą okazję, by białostoczanom przybliżyć działalność WSL, zaś turystom odwiedzającym miasto w okresie letnim stworzyć możliwość poznania dorobku jedynej w swoim rodzaju uczelni artystycznej i środowiska teatralnego naszego miasta.
Wstęp wolny.
W ramach Letniej Akademii zapraszamy na następujące wydarzenia:
19-21 lipca o godz. 10.00 oraz 22 lipca o godz. 15.00
- spektakl dla dzieci pt.:
(NIE)GRZECZNA, połączony z warsztatami
26-29 lipca o godz. 18.00
- spektakl dla dorosłych
ZIMA
Przez cały lipiec (przed i po wydarzeniach w ramach letnich programów AT albo po uprzednim umówieniu)
- wystawa
LALKA I JEJ TWÓRCA
Słuchamy: 12 lipca o godz. 11.00 i 17.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury (ul. K. Ciołkowskiego 1N), 19 i 20 lipca o godz. 13.00 w Teatrze Szkolnym im. Jana Wilkowskiego (ul. Sienkiewicza 14)
- słuchowisko
BLEEE… oraz warsztaty dla dzieci
O WYDARZENIACH:
(NIE)GRZECZNA // spektakl
(Nie)Grzeczna to historia Lusi, dziewczynki, która przystosowując się do oczekiwań innych osób powoli traci swoją tożsamość… Jest ładna, pilna, cichutka… i nieszczęśliwa. Z pogodnej, pełnej życia dziewczynki, staje się po prostu… grzeczna. Tak grzeczna, że aż pewnego dnia… znika. Ale czy na pewno? Czy na zawsze? A może jest jakiś sposób, by Lusia odzyskała radość i… siebie? Historia inspirowana książką Gro Dahle “Grzeczna” to opowieść o dążeniu do ideału, komunikacji z drugim człowiekiem i odkrywaniu siebie. Opowieść, która dzieciom pomoże zrozumieć samych siebie, a dorosłym – pozwoli lepiej zrozumieć dzieci.
Projekt zrealizowany na podstawie książki Gro Dahle pt.: “Grzeczna” (tłum. Helena Garczyńska) przez studentki III roku kierunku aktorskiego WSL w ramach przedmiotu Teatr Ożywionej Formy. Po przedstawieniu dzieci mogą wziąć udział w warsztatach wprowadzających młodych widzów w świat teatru lalek (historia, typy lalek, najważniejsi twórcy). Uczestnicy spotkają się z aktorkami biorącymi udział w przedstawieniu oraz odwiedzą wystawę poświęconą historii teatru lalek.
Czas trwania: 30 min. spektakl + 30 min warsztaty
Spektakl dla widzów
od lat 6
Na podstawie: Gro Dahle “Grzeczna” (tłum. Helena Garczyńska)
Występują: Julia Dyga, Anna Złomańczuk
Reżyseria: Artur Dwulit, Agnieszka Makowska
Muzyka: Marcin Nagnajewicz
Konsultacje cieniowe: Magdalena Kiszko-Dojlidko
Konsultacje scenograficzne: Julia Skuratova
fot. Katarzyna Pietruska
ZIMA / spektakl
Dwóch młodych żołnierzy zostaje wysłanych bardzo daleko z ważną misją: mają wysadzić w powietrze Ważny Obiekt. Tylko nie wiedzą dokładnie co i kiedy... Czekają zatem na rozkaz i to czekają już dość długo. Absurd sytuacji potęguje fakt, że to zadanie odbywa się w ramach telewizyjnego reality show, toczącego się w bliżej nieokreślonym miejscu, w którym panują ekstremalne warunki. Jest zimno, bardzo zimno. A oni mogą tylko czekać… rozmawiać… i czekać… palić i dalej czekać… Tylko czasami odwiedzi ich… No właśnie, kto? Majak, zjawa, urojenie zmarzniętego mózgu? Beznadziejna sytuacja, tyle tragiczna co komiczna, rozpisana na dwóch aktorów, lalki i ożywioną formę. Projekt zrealizowany przez studentów III roku w ramach zajęć "Teatr ożywionej formy".
Czas trwania: 40 min.
Spektakl dla widzów
od lat 16
Na podstawie: Jewginij Griszkowiec," Zima" (tłum. Irena Lewandowska)
Występują: Michał Ferenc, Dominik Gorbaczyński
Reżyseria: Artur Dwulit, Agnieszka Makowska
Muzyka: Marcin Nagnajewicz
BLEEE... / słuchowisko
“Bleee…” to opowieść o Motylu, który ośmielił się stwierdzić, że skoro Królowa Motyli jest zawsze “akurat nieobecna”, to zwyczajnie jej nie ma, nie istnieje. Za niewierność zostaje skazany na odsiadkę w starym,
nieczynnym autobusie, tkwiącym na zapomnianej przez wszystkich pętli. Poznaje tam pozostałych więźniów, odrzuconych przez inne owady, albo przybyłych tu… z własnej woli, np. z powodu kompleksów i poczucia, że są bezużyteczni. Spotkamy tu m.in. Darię, która od dwóch lat nie chce się przepoczwarzyć w motyla, bo się obawia, że pod kokonem jest gruba i brzydka; Wiktora – pająka bez odnóży; a także Antonia i Banderasa – karaluchy wygnane za nieprzyjemny zapach, który im towarzyszy. Stopniowo
dociera do nich wszystkich, że wygląd nie jest tym, co musi nas ograniczać. “Bleee…” to opowieść o zwątpieniu i wierze, przełamywaniu kompleksów i odnajdywaniu piękna w sobie, doskonała dla całych rodzin.
Słuchowisko zostało zrealizowane przez studentów III roku kierunku aktorskiego (semestr 2015/2016) Wydziału Sztuki Lalkarskiej w ramach przedmiotu “Praca z mikrofonem”, pod opieką Waldemara Modestowicza oraz Ewy Gajewskiej-Jasińskiej.
UWAGA: Wszystkim emisjom słuchowiska towarzyszyć będą specjalne warsztaty, łączące teatr, sztukę i przyrodę, adresowane do dzieci w wieku 6-10 lat (dorośli też mogą brać w nich udział). Podczas warsztatów w UCK (12 lipca o godz. 11.00 i 17.00) na młodych teatromanów czeka m.in. Wizyta w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym, warsztaty plastyczne i spacer z atrakcjami. Podczas zajęć w Teatrze Szkolnym (19 i 20 lipca o godz. 13.00) zajęcia plastyczno-teatralne odbędą się w przestrzeni specjalnej, letniej wystawy.
Czas trwania: 40 min.
Dla widzów
od lat 6
LALKA I JEJ TWÓRCA / wystawa
Często na scenie goszczą tylko kilka razy, czasami nawet nie mają szansy wystąpić przed szerszą publicznością: lalki, maski, półmaski realizowane w naszej pracowni plastycznej na potrzeby ćwiczeń, etiud, egzaminów i spektakli dyplomowych można zobaczyć na wakacyjnej wystawie LALKA I JEJ TWÓRCA. Na wystawie zobaczyć można szeroki przekrój lalek, zrealizowanych w różnych technikach, okresach, stylach. Są tu jawajki, lalki stolikowe, marionetki (niciowe, sycylijskiej), a także lalki oparte na konstrukcji typu bunraku, obsługiwane przez kilku aktorów; są kukły, ale też kukły zmechanizowane, maski pełne i półmaski. Zaprojektowali je świetni scenografowie, wykładowcy, twórcy sztuki lalkarskiej: Wiesław Jurkowski, Mikołaj Malesza, Zenobiusz Strzelecki, Rajmund Strzelecki, Halina Zalewska-Słobodzianek, Sylwin Mydlak, Maria Balcerek, Tomasz Jaworski, Marika Wojciechowska, Agnieszka Jałowiec czy Andrzej Dworakowski; znakomici artyści plastycy jak Małgorzata Roman, a nawet studenci – Milena Kramik. Wszystkie prezentowane lalki to unikatowe konstrukcje, jedyne w swoim rodzaju – wykonane w pracowniach Wydziału Sztuki Lalkarskiej, ręcznie, zgodnie z najlepszymi tradycjami tej sztuki. Autorami lalek są: Małgorzata Roman, Helena Popławska, Zbigniew Romaryk, Karolina Barczar, Anna Chilińska.
Czas trwania: przez cały lipiec 2017 r.
Wiek:
6+
Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w LETNIEJ AKADEMII? Wybrać datę wydarzenia z kalendarium dostępnego na stronie
www.atb.edu.pl, zadzwonić pod numer 85 743 54 53 (codziennie w godz. 9.00-19.00) lub przyjść osobiście (ul. Sienkiewicza 14, Białystok) odebrać wejściówkę. W taki sposób można zapisać pojedyncze osoby lub całą grupę. Zarezerwowane, a nieodebrane wejściówki tracą ważność na dzień przed datą wybranego wydarzenia.
Rezerwacja od dnia 27 czerwca 2017 r.
Dodatkowe informacje o projekcie:
tutaj