Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2013-01-11
Zapraszamy na Koncert symfoniczny w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Program:
A. Schnittke – (K)ein Sommernachtstraum
J. Haydn – Symfonia Nr. 88 G-dur Hob: 1/88
A. Honegger – Concerto da Camera na flet, rożek angielski i orkiestrę smyczkową
I. Strawiński – Suita „Ognisty Ptak” (1919)
Wystąpią:
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Jakub Chrenowicz – dyrygent
Kinga Pancerz – flet
Kinga Szmigulska – rożek angielski
Piątkowy koncert to właściwie wariacje na temat klasycyzmu. Obok 88 Symfonii Józefa Haydna (jednej z tzw. symfonii paryskich) w programie zawarto utwory XX-wieczne, które w klasycznych formach koncertu i suity wypowiadają się zupełnie nowym językiem.
Doskonale znana melomanom suita z baletu Ognisty ptak Strawińskiego przeniesie nas w świat baśni rosyjskich. Ten muzyczny fajerwerk jest olbrzymim wyzwaniem dla muzyków. Jedną z najtrudniejszych partii w powierzono fletowi, którego szybkie pasaże powinny brzmieć jak rozedrgane w powietrzu, płonące pióra tytułowego, Ognistego Ptaka. Grająca na flecie Kinga Pancerz będzie musiała zmierzyć się również z wymagającą olbrzymiej muzykalności partią w Concerto da Camera Honeggera.
Ciekawostką programu jest otwierający wieczór (K)ein Sommernachtstraum Alfreda Schnittke. Utwór został zamówiony przez dyrekcję Festiwalu w Salzburgu w 1985 r. W założeniu miał być związany z twórczością Shakespeare’a. (Nie) sen nocy letniej, jak stwierdził sam kompozytor, powinien być wykonywany między aktami komedii, aczkolwiek sam utwór nie ma z fabułą dramatu ścisłego związku.
To skrzący się barwami i kolorami żart muzyczny. Neoklasyczna forma menuetu została tu wypełniona zaskakującą harmonią i jeszcze bardziej zaskakującymi zestawieniami instrumentów. Klasyczny skład orkiestry wzbogacony jest tu przez fortepian i klawesyn. To dwanaście minut kontrastów i zabawy, rozpiętej pomiędzy niewinnymi osiemnastowiecznymi w wyrazie tematami, a złowrogimi zespolonymi akordami rodem z „najzimniejszych” kompozycji sowieckiej Rosji. Słychać tu echa Prokofiewa i Szostakowicza, przede wszystkim jednak unikalny język Schnittkego, w znakomity sposób definiujący muzyczny postmodernizm.
Ceny biletów:
bilet normalny: 35 zł
bilet ulgowy: 29 zł
bilet studencki: 20 zł
bilet szkolny: 15 zł
wejściówka normalna: 15 zł
wejściówka ulgowa: 10 zł
Godz. 19.00
Sala koncertowa, ul. Podleśna 2
Koncert Abonamentowy