Koncert Symfoniczny

dodane dnia: 2014-11-27 przez: dorotaj
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Koncert Symfoniczny
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2015-02-06
Zapraszamy na Koncert symfoniczny.

Wystąpi Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Łukasz Borowicz - dyrygent
Krzysztof Meisinger - gitara

Program
M. Rimski-Korsakow - Kaprys hiszpański op. 34
J. Rodrigo - Concierto de Aranjuez
M. Rimski-Korsakow - II Symfonia fis-moll op. 2 9 „Antar”

„Kaprys hiszpański” powstał w roku 1887. Rimsky-Korsakow - oficer marynarki carskiej był już wówczas autorem trzech symfonii i opery. I stwierdził, że niewiele umie. Poświecił się zatem samodzielnemu doskonaleniu techniki kompozytorskiej. Osiągnął na tym polu tak niezwykłe rezultaty, że podobno nawet jego samego to irytowało. To właśnie do Kaprysu hiszpańskiego odnoszą się jego znamienne słowa: „Opinia [...] że Kaprys to świetnie zinstrumentowany utwór, jest błędna. Kaprys to świetny utwór na orkiestrę”. W przeciwieństwie do większości twórców swej generacji (Czajkowski, Dvořak, Grieg) którzy komponowali przy fortepianie, a następnie instrumentowali swe dzieła, Rimski-Korsakow myślał od początku kategoriami barw orkiestrowych. Był genialnym epikiem, umiejącym wzorem niegdysiejszych bajarzy rozsnuwać szerokie opowieści, nad którymi unosi się duch starodawnych kronik z ich amalgamatem prawdy i fantazji. (Maciej Negrey)

Concierto de Aranjuez – Joaquina Rodrigo to najbardziej chyba znany koncert na gitarę solo i orkiestrę. Skomponowany w 1939 roku

Tytuł utworu nawiązuje do ogrodów pałacu w Aranjuez, gdzie kompozytor wraz z żoną spędzali miesiąc miodowy. Chociaż Rodrigo chciał w utworze zawrzeć klimat końca XVIII wieku, wyczuwalna jest również świadomość tego, co działo się w 1939 roku– lęk przed wojną, śmierć dziecka kompozytora i ciężka choroba żony.

Koncert skomponowany jest tradycyjnie i składa się z trzech części:
Część II, Adagio, jest bardzo znana. Wykorzystywano ją bowiem w wielu filmach. Wiele osób kojarzy ją zatem, nawet bez wiedzy o kompozytorze i tytule dzieła. Powszechne przekonanie, że utwór jest bardzo stary, spowodowała kilka przypadków nagrywania koncertu bez honorarium dla autora. Wykonawcy myśleli, że autor na pewno nie żyje.

https://www.youtube.com/watch?v=rTst74LXpMs


Łukasz Borowicz, ur. 1977 w Warszawie
Ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 2007 jest dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej.
Uznawany za jednego z czołowych dyrygentów młodego pokolenia, laureat wielu nagród, w tym Paszportu Polityki (2007) m.in. za efektowne wydobycie z zapaści Polskiej Orkiestry Radiowej.
Na tle innych dyrygentów wyróżnia go zainteresowanie mało znanym repertuarem. Wydobył z zapomnienia opery takie jak: Monbar czyli Flibustierowie Dobrzyńskiego, Bezdomna jaskółka Laksa, Maria Statkowskiego i Przygoda króla Artura Bacewicz.

Krzysztof Meisinger, ur w 1984 roku w Głogowie
Gry na gitarze klasycznej uczył się u Bolesława Brzonkalika, Piota Zaleskiego, Aniello Desiderio (Włochy) oraz Christophera Parkeninga (USA).
Występuje w kraju i za granicą grając recitale solowe, muzykę kameralną oraz z orkiestrą m.in. w USA, Niemczech, Francji, Anglii, Serbii, Austrii, Hiszpanii, Grecji, na Łotwie i Ukrainie.
Występował na wielu festiwalach. Nagrywa dla radia i telewizji. Zainspirował wielu kompozytorów do napisania nowych utworów na gitarę – m.in. cykl "Concerti Grossi".
W 2010 roku jego płyta zatytułowana "Viva Vivaldi" stała się "Albumem roku" w kategorii "Muzyka dawna i barokowa" w plebiscycie Programu 3 Polskiego Radia "Nagrody Polskich Melomanów". W 2011 roku album nagrany wspólnie z Iwoną Hossą i wydany przez firmę Orfeus Music został nominowany do nagrody Fryderyki.
Jest zwycięzcą i laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.
Jest stypendystą Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Fundacji KGHM „Polska Miedź” oraz programu stypendialnego Ministra Kultury „Młoda Polska”.

Godzina: 19.00
Miejsce: Sala koncertowa, ul. Podleśna 2

Bilety: noramlny 35zł; ulgowy 28zł; studencki 20zł; szkolny 15zł; wejściówka normalna 15zł; wejściówka ulgowa 10zł.

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline

2079 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39