Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2016-01-15
Zapraszamy na
Koncert oratoryjny.
Wystąpią:
Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Andrzej Kosendiak – dyrygent
Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran
Joanna Krasuska-Motulewicz – mezzosopran
Aleksander Kunach – tenor
Wojciech Gierlach – bas
Violetta Bielecka – przygotowanie chóru
O artystach:
Andrzej Kosendiak – dyrektor Narodowego Forum Muzyki i dyrygent o aktywnej działalności. Dokonał licznych opracowań i transkrypcji starodruków muzycznych z XVII wieku ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego koncerty były w przypadku wielu dzieł muzyki dawnej pierwszym współczesnym wykonaniem danego utworu (m.in. „Decollazione di San Giovanni Battista” i „Stabat Mater” A. Bononciniego, „Magnificat” i „Messa pastorale” F.X. Richtera, utwory G.G. Gorczyckiego). Był jednym z pionierów wykonawstwa muzyki dawnej w Polsce z wykorzystaniem historycznego instrumentarium i z uwzględnieniem dawnych praktyk wykonawczych. W 1985 roku założył Collegio di Musica Sacra i od początku jest dyrektorem artystycznym tego zespołu, z którym koncertował w Europie i w USA. Spośród jego licznych nagrań należy wyróżnić album z dziełami G.G. Gorczyckiego, za który otrzymał Wrocławską Nagrodę Muzyczną i nominację do nagrody Fryderyk. Za działalność artystyczną otrzymał w 2014 roku stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura.
Anna Mikołajczyk-Niewiedział – solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, stała współpracownica Opery Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie śpiewa pierwszoplanowe role w operach Mozarta, Czajkowskiego, Verdiego czy Strawińskiego. Dużo miejsca w swojej działalności poświęca muzyce oratorysjno-kantatowej i kameralnej, jest też szczególnie ceniona w kręgu muzyki dawnej. Laureatka Nagrody im. Z. Rayzacherowej „dla największej indywidualności artystycznej w dziedzinie muzyki dawnej” na 11. Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie w 2001 r.
Joanna Krasuska-Motulewicz – dobrze znana publiczności Opery i Filharmonii Podlaskiej solistka instytucji, finalistka i laureatka licznych konkursów wokalnych o zróżnicowanym repertuarze, współpracująca z zespołami muzyki dawnej „Il Tempo”, „La Tempesta” i Kwartetem Wokalnym „Tempus”, z którymi koncertuje w kraju i za granicą. Od 2013 r. uczestniczka Akademii Operowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Aleksander Kunach – słynny z lirycznego tenoru o czystym, miękkim brzmieniu, finalista i laureat wielu konkursów muzycznych, solista Warszawskiej Opery Kameralnej, regularnie współpracujący z Operą Bałtycką w Gdańsku czy Operą i Filharmonią Podlaską – na deskach ostatniej zadebiutował jako Damazy w „Strasznym dworze” Moniuszki i kreował rolę Tamina w „Czarodziejskim flecie” Mozarta.
Wojciech Gierlach – laureat głównych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach wokalnych, w tym Nagrody im. J. Kiepury dla „Najlepszego Śpiewaka” w 2012 roku. Stały współpracownik Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, gdzie kreował liczne role operowe. Występował na scenach całego świata, śpiewając partie między innymi oper Rossiniego, Pucciniego, Donizettiego, Bizeta, Belliniego, Händla czy Mozarta. Posiada także szeroki repertuar koncertowy i oratoryjno-kantatowy. Na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej kreował role Zbigniewa w „Strasznym dworze” S. Moniuszki, Markiza w „Traviacie” G. Verdiego oraz partię tytułową w „Pimpinone” G.Ph. Telemanna.
PROGRAM:
W.A. Mozart – Symfonia g-moll nr 25 KV 183
W.A. Mozart – Msza C-dur „Koronacyjna” KV 317
Godz. 19.00
Bilety: 40zł normalny, 34zł ulgowy, 20zł studencki, 15zł szkolny
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline