Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2018-03-02
Zapraszamy na
Wieczór Serenad do sali koncertowej przy ulicy Podleśnej 2 gdzie gościć będzie
Jan Stanienda, legendarny koncertmistrz, wybitny kameralista i błyskotliwy wirtuoz.
Tym razem zobaczymy go w podwójnej roli: skrzypka i dyrygenta. Artysta poprowadzi Orkiestrę smyczkową Opery i Filharmonii Podlaskiej przez najpiękniejsze serenady na skrzypce i orkiestrę smyczkową.
W pierwszej części koncertu usłyszymy Serenadę E-dur Antonína Dvořáka i Rondo A-dur D 438 Franza Schuberta, w drugiej – Serenadę e-moll Edwarda Elgara i Serenadę na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego.
Wystąpią:
Orkiestra smyczkowa Opery i Filharmonii Podlaskiej
Jan Stanienda – skrzypce, prowadzenie orkiestry
JAN STANIENDA
Legendarny polski koncertmistrz, wybitny kameralista, błyskotliwy wirtuoz. Urodził się w Bytomiu. Studia ukończył w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. K. Jakowicza. Niewiarygodnie bogata wyobraźnia wyciska na jego interpretacjach niepowtarzalne piętno, a mistrzowskie frazowanie oraz operowanie barwą i artykulacją sprawiają, że kreacje te zapadają głęboko w pamięć słuchaczy. Od 1975 r. był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej J. Maksymiuka, a od 1977 r. jej koncertmistrzem i solistą. W 1976 r. został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. N. Paganiniego w Genui. Grał z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Sir Y. Menuhin, M. André, M. Petri, W. Wiłkomirska, K. Jakowicz, J. Starker, B. Hendricks, M. Bourgue, L. Grzanka-Urbaniak, K. Jabłoński, A. Gridczuk, G. Nowak, T. Wojciechowski, G. Touvrone. Jako solista i dyrygent występował we wszystkich krajach europejskich oraz na wszystkich kontynentach, koncertował w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (BBC Henry Wood Promenade Concerts), Santa Cecilia w Watykanie i w wielu innych. Od 1986 do 2000 r. był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, a w latach 1993–1995 jako dyrektor artystyczny prowadził orkiestrę Leopoldinum. Oprócz koncertów z Sinfonią Varsovią i Polską Orkiestrą Kameralną, koncertował z towarzyszeniem oraz prowadził wiele zespołów kameralnych i symfonicznych, krajowych i zagranicznych. W latach 1991–1992 jako pierwszy koncertmistrz (premier violon solo) prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Z orkiestrą tą wystąpił 1 stycznia 1992 r. na Koncercie na rzecz Pokoju w Dubrowniku z udziałem B. Hendricks. W 1998 r. wystąpił w USA w Atlancie w Spive Hall na koncercie galowym z okazji przystąpienia Polski do NATO. W dorobku ma szereg nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Nagrywał dla takich firm płytowych jak: Aperto, Linn Records, Pavane, Kos Records Warsaw, DUX Records. Jest pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale” oraz laureatem Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (2006).
W programie:
Antonín Dvořák (1841–1904)
Serenada E-dur na orkiestrę smyczkową op. 22
Moderato
Minuet. Allegro con moto – Trio
Scherzo. Vivace
Larghetto
Finale. Allegro vivace
Franz Schubert (1797–1828)
Rondo A-dur D 438 na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Edward Elgar (1857–1934)
Serenada e-moll na orkiestrę smyczkową op. 20
Allegro piacevole
Larghetto
Allegretto
Piotr Czajkowski (1840–1893)
Serenada na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48
Andante non troppo – Allegro moderato
Valse. Moderato
Elegia. Larghetto elegiaco
Finale (Tema russo). Andante
Godz. 19.00
Miejsce: Sala koncertowa, ul. Podleśna 2
Bilety: normalny 30zł, ulgowy 24zł, studencki 15zł, szkolny 10zł