Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2016-06-27
Zapraszamy na koncert upamiętniający spalenie Wielkiej Synagogi w Białymstoku.
Wielka Synagoga w Białymstoku – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Białymstoku przy ulicy Suraskiej została zbudowana w latach 1909-1913 według projektu Samuela J. Rabinowicza. Stanęła na miejscu starej synagogi. Środki na budowę zebrano ze sprzedaży mięsa koszernego oraz z prywatnych darowizn. Podczas II wojny światowej, 27 czerwca 1941 hitlerowskie bataliony policyjne 309 i 316 spaliły synagogę wraz z około 2 000 uwięzionych w niej osób.
Pomnik Wielkiej Synagogi
Obecnie na miejscu spalonej synagogi znajduje się pomnik – zniszczona kopuła synagogi i tablica pamiątkowa o treści: „Święty nasz wspaniały przybytek stał się pastwą ognia, 27 czerwca 1941 r. 2 000 Żydów niemieccy mordercy spalili w nim żywcem” ufundowany w 1995 roku przez Żydów białostockich z całego świata oraz miasto Białystok. Pomnik Wielkiej Synagogi jest jednym z punktów otwartego w czerwcu 2008 r. Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku opracowanego przez grupę doktorantów i studentów UwB – wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.
Podczas koncertu wystąpią:
Karolina Cicha - wokal, sampler, klawisze, akordeon
Piotr Domagalski - bas, kontrabas, gimbri
Witek Wilk - perkusja
Koncert „JIDYSZLAND” oparty jest na tekstach żydowskich poetów z Podlaskiego. Karolina Cicha rozwija tu wątek kultury żydowskiej rozpoczęty na płycie „Wieloma językami” poświęconej językom mniejszości narodowych województwa podlaskiego. Poetyckie bogactwo języka jidysz oraz etnojazzowe kompozycje, współtworzone z Piotrem Domagalskim, złożyły się na osobną, spójną muzycznie całość, w postaci płyty „Jidyszland”. Podstawowy skład zespołu brzmieniowo przypomina skład okołojazzowego czy rockowego power trio wzbogaconego o instrumenty etniczne, takie jak gimbri, baglamas czy akordeon.
Na koncert składają się utwory do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlaskiego: Chaima Siemiatyckiego, Rabina Elizera Szulmana, Liby Bursztejn z Tykocina, czy Morrisa Rosenfelda z okolic Sejn. Słyszymy też tekst Rivki Tiktiner – XVI wiecznej uczonej mającej korzenie w tych stronach, zapisaną w archaicznym jidysz. Jest też miejsce na pieśni będące świadectwami miejsc - jak "Bialystok main heim".
Godz. 21.00