Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2020-03-06
W piątkowy wieczór przy Podleśnej Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk. Usłyszymy: Uwerturę do opery „Rusłan i Ludmiła” Michała Glinki, Koncert podwójny na dwa flety i orkiestrę symfoniczną (2016) Pawła Mykietyna oraz II Symfonię e-moll op. 27 Sergiusza Rachmaninowa.
Aleksander Puszkin osobiście opracowywał swój poemat tworząc libretto do opery „Rusłan i Ludmiła” Michała Glinki. Popularna Uwertura do tej opery zawiera charakterystyczne dla kompozytora elementy zarówno pieśni chłopskich, jak i rosyjskiego romansu.
Koncert Mykietyna usłyszymy w wykonaniu dwójki doskonałych flecistów, Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz, którzy entuzjastycznie wyrażają się o tej muzyce: „niezmiernie ciekawe jest nowatorskie podejście do sfery agogicznej utworu. Partie solowe – będąc w ścisłej symbiozie z partią orkiestry – potraktowane są bardzo oryginalnie. Koncert Pawła Mykietyna z pewnością znacząco wzbogaci współczesną literaturę fletową. Jest wspaniały!”
Wieczór zakończy II Symfonia Rachmaninowa – ekspresyjna, melodyjna, skomponowana wbrew nowoczesnym trendom, zamykająca epokę rosyjskiego bel canta.
DUETY NA DWA FLETY
Miejsce: Sala koncertowa przy ul. Podleśnej 2
Godz. 19.00
Artyści:
ORKIESTRA OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ
MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK - dyrygent
ŁUKASZ DŁUGOSZ - flet
AGATA KIELAR-DŁUGOSZ - flet
W programie:
MICHAŁ GLINKA (1804-1857)
Uwertura do opery „Rusłan i Ludmiła”
PAWEŁ MYKIETYN (ur. 1971)
Koncert podwójny na dwa flety i orkiestrę symfoniczną (2016)
SERGIUSZ RACHMANINOW (1873-1943)
II Symfonia e-moll op. 27
Largo — Allegro moderato
Allegro molto
Adagio
Allegro vivace
PIOTR WACŁAWIK - asystent dyrygenta
Koncerty współorganizowane i współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”
O artystach:
MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK
Kierownik artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej od 2017 r. Wcześniej dyrektor artystyczny Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, a od 1990 r. dyrektor naczelny i artystyczny Państwowej Filharmonii w Białymstoku, z którą odbył tournée po USA (1995; m.in. nowojorska Carnegie Hall). Przez dwa sezony był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej (1996). W latach 1998-2013 dyrektor artystyczny, od 2013 r. dyrektor Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach. Od 1999 r. dyrektor artystyczny i juror Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Od 2017 r. szef artystyczny Polskiej Orkiestry „Sinfonia Iuventus”. W latach 2010-2016 dyrektor artystyczny II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu. W 2011 r. objął stanowisko przewodniczącego jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Przewodniczący jury VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2016). Koncertuje na wszystkich estradach w kraju (z Filharmonią Narodową na czele) i za granicą (m.in. Albania, Austria, Białoruś, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Ukraina i USA). Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. „Górecki –Mikołaj/ Henryk Mikołaj” (DUX 0924) nominowana była do Fryderyka 2013. Filharmonicy śląscy pod jego batutą byli pierwszymi w Polsce wykonawcami IV Symfonii „Tansman. Epizody” H.M. Góreckiego, zamykając cykl światowych prawykonań tego utworu (2014/2015 Londyn – Los Angeles – Amsterdam – Łódź/Katowice). Jako drugie na świecie w 2016 r. wykonanie to wydano na CD. W 2017 r. ukazała się płyta z II Symfonią „Kopernikowską” H.M. Góreckiego pod jego batutą. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W 2012 r. prezydent RP B. Komorowski nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych.
AGATA KIELAR-DŁUGOSZ
Uznana polska flecistka, propagatorka muzyki polskiej, absolwentka studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów podyplomowych w Hochschule für Musik w Weimarze oraz Yale University w New Haven. Laureatka międzynarodowych konkursów fletowych m.in. w: Uelzen, Padwie, Ovadzie, Timisoarze oraz Viggiano.
Była pierwszą flecistką Bayerisches Symphonieorchester München. Współpracowała z Münchener Kammerorchester i Bach Collegium München. Grała pod batutą takich dyrygentów, jak: Zubin Mehta, Mariss Jansons, Sir Colin Davis, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal, Helmuth Rilling. Wieloletnia stypendystka fundacji Yehudi Menuhina Live Music Now.
Nagrała 5 albumów płytowych. Jest to głównie twórczość współczesna, ale także muzyka kompozytorów XIX wieku. Najnowszy album wydany przez firmę fonograficzną DUX "For you, Anne-Lill" został przez krytyków muzycznych uznany jednym z najciekawszych albumów z muzyką kameralną ostatnich miesięcy.
W 2017 r. otrzymała nominację do prestiżowej nagrody fonograficznej ICMA (International Classical Music Award) w kategorii koncert solowy za płytę Flute Reflections wraz z London Symphony Orchestra i Berliner Philharmoniker. Jest propagatorem muzyki najnowszej, do tej pory powstały 53 utwory jej dedykowane. Wielokrotnie prawykonywała koncerty dedykowane jej przez kompozytorów m.in.: Pawła Mykietyna, Toshio Hosokawa, Mendi Mengjiqi, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa, Janusza Bieleckiego. Występowała w prestiżowych salach m.in Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium, Xinghai Concert Hall w Guangzhou, Sali Koncertowej im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Sali Koncertowa Filharmonii Narodowej. Jest laureatką nagrody Komisji Fulbrighta oraz programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska, DAAD, KAAD, All Flutes Plus, Jeunesses Musicales, Top Wind oraz Stiftung für Musik Zürich.
W 2019 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyscypliny artystycznej instrumentalistyka.
www.agatadlugosz.pl
ŁUKASZ DŁUGOSZ
Uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Laureat prestiżowych międzynarodowych konkursów fletowych m.in w Paryżu, Monachium, Odense i Viggiano.
Współpracuje z renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in. w: Carnegie Hall, Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium. Grał pod batutą takich gwiazd, jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Jerzy Maksymiuk czy Jacek Kaspszyk. Wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.
W 2010 r. miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Nagrał ponad 30 albumów płytowych, które otrzymały szereg nagród fonograficznych w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA).
Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez rozgłośnie radiowe, takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic.
Na swoim koncie ma 96 prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców m.in.: Michaela Colina, Enjotta Schneidera, Kaija Saariaho,Krzysztofa Pendereckiego, Dai Bo, Pawła Szymańskiego, Pawła Mykietyna, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa i wielu innych.
Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych.
Był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody Fryderyki i Gwarancje Kultury TVP Kultura. Otrzymał szereg prestiżowych nagród i stypendiów m.in.: Gasteig Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis, Deutsche Stiftung Musikleben.
Zarząd Główny SPAM, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku.
www.lukaszdlugosz.pl
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline