„Kolory Prawosławia. Polska” w Książnicy Podlaskiej

dodane dnia: 2017-03-10 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2017-03-17
Zapraszamy na promocję III edycji albumu fotograficznego „Kolory Prawosławia. Polska” połączoną z premierą animacji "Prawosławie w Polsce".

"Album „Kolory Prawosławia. Polska” to prezentacja piękna i różnobarwności Prawosławia w Polsce, uchwyconego w obiektywie aparatu fotograficznego. To też przyczynek do przypomnienia, że Prawosławie na tych ziemiach obecne jest nieprzerwanie od IX wieku, a jego/początki na południowych krańcach Polski związane są z misją chrystianizacyjną Świętych Braci Cyryla i Metodego oraz ich uczniów.

„Kolory Prawosławia. Polska” w postaci albumowej ukazał się pierwotnie w 2011 roku jako wydanie Warszawskiej Metropolii Prawosławnej we współpracy z portalem www.orthphoto.net. Niniejsze 3 wydanie wzbogaca poprzednie o nowe fotografie. Całość stanowi niezwykłą podróż opowiadającą o Prawosławiu w Polsce. Na 146 fotografiach autorstwa 57 fotografów pokazane zostało Prawosławie widziane obiektywem, ale i sercem. Za pośrednictwem fotografii można bowiem wiele opowiedzieć. Autorzy zdjęć czynią to z pasją, koncentrując się na ukazaniu piękna sztuki sakralnej i duchowości Cerkwi prawosławnej w Polsce. Pasja to trudna, wymagająca cierpliwości, wrażliwości i taktu. Dzięki niej możliwe staje się utrwalenie krótkich momentów historii i wydłużenie ich praktycznie w nieskończoność, uczynienie chwil nieprzemijającymi oraz będącymi wstępem do głębszej refleksji religijnej i duchowej.

W prezentowanym albumie utrwalone zostały krzyże, elementy krajobrazu i elementy architektury sakralnej, detale i wystrój świątyń, szaty liturgiczne, płonące świece, ikony i dym kadzideł. W kadrach nie zabrakło też wydarzeń religijnych – pielgrzymek, świąt i obrzędów. Uważny obserwator dostrzeże również zatrzymaną w kadrze głębię ludzkich przeżyć, atmosferę modlitwy. W albumie znajdują się też fotografie chwil, których nie może doświadczyć turysta zwiedzający świątynię, bowiem nie zostały one opisane w przewodnikach, których jednak można „dotknąć” dzięki temu albumowi. Przedstawione świątynie, monastery, ludzkie gesty i emocje przenoszą odbiorcę do rzeczywistości niewidzialnej. W pracach nie ma rozróżnienia, co materialne i duchowe, a podejście to jest głęboko zakodowane w Prawosławiu. Tu wspaniale współgra ze sobą koloryt wiejskich i miejskich cerkwi, codziennych i świątecznych obrzędów religijnych, postacie hierarchów, duchowieństwa i wiernych. Album pozwala poczuć i zrozumieć, że Cerkiew prawosławna w Polsce to historyczny, konkretny organizm, ściśle kreślony co do czasu i przestrzeni, lecz zarazem łączący w sobie niebo i ziemię, ludzi i anioły, żywych i umarłych, to, co stworzone, i to, co niestworzone. Pośród zewnętrznych faktów jej historycznego istnienia fotografie nieśmiało ukazują ważniejszy plan. Znak krzyża, Pismo Święte odczytywane w czasie nabożeństwa, przedmioty kultu, szaty, kadzidło, blask świec stanowią symbole w rzeczywistym tego słowa znaczeniu, są materialnymi znakami obecności świata duchowego. Symbolizm w Prawosławiu jest czymś więcej niż przedstawieniem skierowanym do zmysłów. Ma on na celu przywołanie w nas rzeczywistości natury duchowej, rzeczywistości od zawsze istniejącej w Cerkwi prawosławnej. Dzięki efektom prac autorów fotografii można odnieść wrażenie, że Prawosławie chociaż jest trudnym, ale równocześnie bardzo wdzięcznym tematem dla sztuki fotografii. Barwnym, zachwycającym i niedopowiedzianym zarazem. Pozornie bowiem tylko przedstawione w albumie zdjęcia opowiadają o krzyżach i murach, cokołach i fundamentach. One opowiadają o Bogu i ludziach, opowiadają kolorami Prawosławia."

Aleksander Wasyluk

Godz. 17.00.
VI piętro, audytorium.

WSTĘP WOLNY.
Miejsce imprezy
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A
15-097 Białystok

Polecamy lokal
1659 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39