Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2021-11-28
100-lecie Kobiet
Celebrowanie rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki to już tradycja 100-lecia Kobiet i jednocześnie największe każdego roku święto, najważniejszy dzień, dotykający genezy tej organizacji.
Tak mówią o sobie:
"Naszą misją jest budowanie narracji HERstorycznej. Wpisują się weń działania takie jak: słuchanie, opowiadanie i przekazywanie HERstorii, gromadzenie historii kobiecych widzianych z perspektywy kobiet, przypominanie opowieści zapomnianych, odkrywanie tych jeszcze do tej pory niewyrażonych i niewypowiedzianych, a także ich zapis pozwalający je ocalić. Jesteśmy Strażniczkami Pamięci o naszych Przodkiniach."
W tym roku 28 listopada 100-lecie Kobiet dedykuje Pamięci Kobiet Sybiru - dzielnych, niestrudzonych wojowniczek o przetrwanie w przerażających warunkach zsyłek. Więźniarek, deportowanych, zesłanek - każda z nich była czyjąś córką, wnuczką, matką, żoną lub babcią; każda z nich pełniła też poza rolami przypisanymi w rodzinie, role w społecznościach, role wynikające z wykonywanego zawodu. Ludzi zsyłano w głąb Rosji i późniejszego ZSRR od końca XVI w do połowy XX w. Kobiety Sybiru to także kobiety zsyłane na stepy Kazachstanu i Uzbekistanu. Pamiętajmy, że to także kobiety stracone w Katyniu.
28 listopada, w sali konferencyjnej Centrum Aktywności Społecznej (CAS) w Białymstoku i zostaną przywołane imiona Kobiet Sybiru i ich doświadczenia. Będzie to okazja do uczczenia ich Pamięć oraz opisania historii Kobiety Sybiru z rodziny, sąsiedztwa, kręgu przyjaciół, przyjaciółek, znajomych.
Na spotkanie można przynieść zdjęcia i pamiątki po Przodkiniach - Kobietach Sybiru. Te będą sfotografowane i wraz z autoryzowanymi opisami umieszczone w "Podlaskiej Księdze Kobiet" prowadzonej od 2018 roku. Po uroczystości te ważne artefakty trafią z powrotem do domów, by przypominać o Kobietach Sybiru.
Można do ubrań dodać elementy bieli i czerwieni, aby symbolicznie podkreślić ważny dzień w dziejach Polski. Nie jest to obligatoryjne - najważniejsza jest obecność.
Program wydarzenia
godz. 11.00–13.00:
- prezentacja krótkiego filmu "Sybiraczka" i wspomnień Jadwigi Solińskiej zawartych w tomie "Sybiraczka";
- pogadanka historyczną Andrzeja Lechowskiego, znawcy historii, autora wielu książek i publikacji o dziejach Białegostoku i regionu;
- przedstawienie historii Kobiet Sybiru – przez uczestników spotkania i uczestniczki projektu IKAR;
- premierowe wykonanie Pieśni o Kobiecie Sybiru;
- wpisy do Podlaskiej Księgo Kobiet;
- networking.
Chętni mogą przesyłać historię wraz z kopiami zdjęć lub zdjęciami na adres mailowy: 100lecie.kobiet@gmail.com.
Zostaną one opublikowane w "Podlaskiej Księdze Kobiet" oraz na fanpage’u.
Powstanie też cykl artykułów, które zostaną opublikowane na portalu podlaskisenior.pl.
Ze względu na ograniczenia sanitarne związane z COVID-19 należy zgłosić chęć uczestnictwa w wydarzeniu mailem: 100lecie.kobiet@gmail.com
Wydarzenie informacyjno-promocyjne jest realizowane w ramach projektu Inkubator Kobiecego Aktywnego Rozwoju (IKAR) z dotacji Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.