Karolina Breguła - Remont, słowo wstrętne jak karaluch

dodane dnia: 2016-01-26 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Karolina Breguła - Remont, słowo wstrętne jak karaluch
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2016-01-29 - 2016-03-03
Zapraszamy na wystawę KAROLINY BREGUŁY: "Remont, słowo wstrętne jak karaluch".

O artystce:

Karolina Breguła, urodzona w 1979 roku, to artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, dyplom obroniła w pracowni prof. Józefa Robakowskiego. Obecnie jest doktorantką na tej samej uczelni.
Pokazywała swoje prace między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, w Jewish Museum w Nowym Jorku, w Instytucie Polskim w Berlinie czy na 55. Biennale Sztuki w Wenecji. Jest zdobywczynią drugiej nagrody w konkursie Spojrzenia 2013 i trzeciej nagrody Samsung Art Master 2007 oraz laureatką wielu stypendiów, m.in. UNESCO, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Młoda Polska oraz Funduszu Wyszehradzkiego.
Jej prace mają często zabarwienie społeczne, jak chociażby cykl działań Niech nas zobaczą (2003) czy Biuro tłumaczeń sztuki (2010). W swej twórczości często porusza również tematykę związaną z systemem i kondycją sztuki, podejmuje problemy odbioru sztuki oraz bada relacje między sztuką a jej otoczeniem. Nazywa siebie artystką krytyczną subtelnie. Sztukę zaś traktuje jako narzędzie do dyskusji, które może według niej służyć do zadawania niewygodnych pytań, budzenia wątpliwości i rozwijania refleksji, a także przypominania o wszystkim, co należy zmienić, ulepszyć, naprawić.
Osią wystawy Remont, słowo wstrętne jak karaluch w Galerii Arsenał w Białymstoku są dwa filmy: Obraza (2013) i Zupa (2014). Pierwszy jest przypowieścią o przekornej naturze człowieka, a jednocześnie refleksją na temat strachu przed odmiennością i niechęci do różnorodności. Zupa to opowieść filmowa, z której został zaczerpnięty tytuł wystawy. Artystka nawiązuje w niej do teatru absurdu, porusza też kwestie sensu zaangażowania polityczno-społecznego artystów.
O strachu przed sztuką opowiada kolejna praca Breguły pokazywana na wystawie w Białymstoku – wideo Fire-Followers (2013).
Innym tematem podejmowanym przez artystkę jest materialność dzieła. W krótkim wideoperformance Cukiernica (2015) i w serii fotografii Historie sztuki (2015) Breguła zastanawia się nad fizycznymi właściwościami dzieła sztuki, byciem po prostu przedmiotem. W Historiach sztuki nawiązuje do słynnych przypadków zniszczenia dzieł sztuki, m.in. pracy Josepha Beuysa Fettecke czy instalacji Martina Kippenbergera When it Starts Dripping from the Ceiling. Przy czym artystka nie traktuje samego aktu dewastacji w kategoriach tragedii, ale raczej interakcji.

Zobacz:
https://youtu.be/DY-6f74xeuY - Karolina Breguła, fragment filmu „Zupa”.
Dzięki uprzejmości artystki i galerii lokal_30.
 
Wernisaż 29.01.2016 r. o godz. 18.00.
Dnia 30.01.2016 r. o godz. 11.00 zapraszamy na oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie. Miło nam poinformować, że oprowadzanie, będzie dostosowane do potrzeb osób niesłyszących oraz niedosłyszących.

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
ul. Mickiewicza 2
15-222 Białystok

2085 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39