Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2013-09-08
Zapraszamy na
IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego.
Wystąpią:
Marek Kulikowski - organy (Białystok)
Kameralny zespół muzyki dawnej
"Aulos" (Białystok)
Marek Kulikowski - ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II Stopnia w Białymstoku w zakresie gry na organach i fortepianie.W 1996 roku ukończył klasę organów prof. Piotra Wilczyńskiego w Warszawskiej Filii Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Białymstoku. W latach 1998-2000 odbył Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Natomiast w latach2007-2009 Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez znanych organistów m.in.: Guy Bovet, Gerhard Gnann, Pieter van Dijk, Matteo Imbruno, Anton Pauw.
Marek Kulikowski jest finalistą prestiżowych międzynarodowych konkursów organowych w których jurorami byli wybitni organiści i profesorowie,m.in.: prof. James David Christe, prof. Kimberly Marshal, prof. Francesco Di Lernia.
Dyplom Finalisty otrzymał na:
- Second International Organ Competition AGATI-TRONCi San Marcello Pistoiese (Włochy)
- IX Concorso Internationale di Interpretazione Organistica Fano Adriano (Włochy).
Brał również udział w prestiżowych krajowych i zagranicznych festiwalach organowych,gdzie na szczególną uwagę zasługują:
- Festivale Organistico Internazionale "Francesco D'Onofrio" Carunchio,Włochy(2006,2008)
- International Swelinck Festival Oude Kerk Amsterdam,Holandia(2007,2010,2012)
- 5th International "Organ Summer Academy,Mariampole,Litwa(2009)
- XVI Międzynarodowy Festiwal Młodych Juniores Priores Organorium Seinensis, Sejny-Anyksciai, Litwa
- International Festival d'orgue Saint-Julien-du-Sault(Yonne),Francja.
Obecnie odbywa studia podyplomowe w Conservatorium van Amsterdam (Holandia) w klasie organów i klawikordu prof .Pietera van Dijk'a i w Accademia Di Musica Italiana Per Organo Pistoia (Włochy) w klasie organów prof. Matteo Imbruno. Marek Kulikowski zajmuje się również kompozycją.Komponuje i aranżuje muzykę do wielu przedstawień teatralnych.
Program:
1. Claudio Merulo (1532-1604) - Tiento del Quinto Tono
2. Girolamo Frescobaldi (1583-1643) - Z cyklu ''Fiori Musicali'':
Canzon dopo l'Epistola-Messa della Madonna
Bergamasca - Messa della Madonna
Toccata per l'Elevatione - Messa delli Apostoli
3. Bernardo Pasquini (1637-1710) - Variazioni Capricciose in C sol fa ut
4. Johann Kaspar Kerll (1627-1693) - Capriccio CuCu
5. Michelangelo Rossi (1601-1656) - Toccata Settima
Kameralny Zespół Muzyki Dawnej AULOS - to formacja wokalno-instrumentalna. W obecnym składzie działa od początku 2010 roku. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki średniowiecza i renesansu. W swym wokalnym repertuarze natomiast sięga przede wszystkim do muzyki sakralnej epoki średniowiecza oraz do muzyki wschodu, muzyki cerkiewnej, nierozerwalnie związanej z kulturą białostocczyzny.
W skład instrumentarium zespołu wchodzą: consort fletów prostych, flet traverso, gemshorn, fidel da braccio, fidel kolanowa, citola, harfa, psałterium, bębny, instrumenty perkusyjne.
Zespół „Aulos” wielokrotnie występował na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, zdobywając 3 brązowe, 3 srebrne i 2 złote Harfy Eola. W roku 2011 otrzymał także nagrodę im. Zofii Rayzacherowej przyznanej przez fundację Concert Spirituel z Warszawy – udział w koncertach promocyjnych w ramach XVIII Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie.
W roku 2012 został wytypowany do udziału w XXXIV Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej. W tym samym roku, na X Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku uzyskał pierwszą nagrodę. Jest laureatem wielu wojewódzkich przeglądów zespołów tego typu. Na 44 Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat zdobył Srebrny Dyplom oraz Nagrodę Specjalną - Nagrodę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Zarządu Głównego w Warszawie za wyjątkową interpretację, głębokie przeżywanie muzyki sakralnej.
"Aulos” brał udział w różnych festiwalach, m.in: Międzynarodowych Spotkaniach z Muzyką Dawną w Świeradowie Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia w Radomiu, Gorzowskich Spotkaniach z Muzyką Dawną, I Festiwalu Muzyki Sakralnej w Ciechanowie, Chojnowskiej Jesieni z Muzyką Dawną czy Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu. Udział w tym ostatnim okazał się przełomowym momentem w życiu całej grupy. To szczególne miejsce i poznani tam ludzie stali się inspiracją do wgłębienia się w kulturę i muzykę wschodu, jak również dodało motywacji do szerszego i pewniejszego działania w sferze muzyki średniowiecza.
Swe umiejętności zespół kształci podczas specjalistycznych warsztatów pod okiem takich profesorów jak: Marcin Bornus-Szczyciński, Cezary Szyfman, Tadeusz Czechak, Marek Nahajowski, Agata Sapiecha, Jacek Urbaniak. Bardzo ceni sobie także pracę z Andrijem Szkrabiukiem, pierwszym kantorem Lwowskiej Katedry Ormiańskiej, którego niezgłębiona wiedza w dziedzinie muzyki wschodu pomaga zespołowi w lepszym jej rozumieniu, a co za tym idzie i wykonywaniu.
Program:
1. Progenie ex paganica - Anonim XVw., rek. Jana z Jasiennej
2. Stella splendens – Anonim XIVw., Llibre Vermell de Montserrat
3. Cantiga de Santa Maria 112: Nas coitas devemos chamar – Alfonso X el Sabio, XIIIw.
4. Cantiga de Santa Maria 100: Santa Maria, Strela do dia – Alfonso X el Sabio, XIIIw.
5. Cantiga de Santa Maria 166: Como poden per sas culpas – Alfonso X el Sabio, XIIIw.
6. Old Grey Cat – tradycyjny utwór irlandzki
7. Carol – Anonim XIVw., Anglia
8. Iam nubes/Iam novum – Anonim XIVw. (Codex Las Huelgas)
9. Raduj się, Izajaszu – szkoła Monasteru Szemokmedi (Gruzja), XIIw.
10. Cantiga de Santa Maria 422: Madre de Deus, ora por nos – Alfonso X el Sabio, XIIIw.
11. Cantiga de Santa Maria 77: Da que Deus mamou – Alfonso X el Sabio, XIIIw.
Kierownictwo artystyczne - Dariusz Hajdukiewicz
Organizatorzy
Miejski Ośrodek Animacji Kultury
Parafia NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej
Patronat honorowy
Metropolita Białostocki JE Bp Edward Ozorowski
Wojewoda Podlaski Maciej Żywno
Starosta Powiatu Białostockiego Wiesław Pusz
Burmistrz Wasilkowa Antoni Pełkowski
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Początek o
godz. 19.00
Wstęp wolny.