IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego

dodane dnia: 2013-08-21 przez: cmg01
IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2013-09-01 - 2013-09-29
Zapraszamy na IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego.

Przez pięć kolejnych niedziel począwszy od 1 września usłyszymy wybitnych wykonawców znanych w kraju i za granicą. Każdy koncert będzie transmitowany dla publiczności na dużym telebimie ustawionym przed ołtarzem co uatrakcyjni odbiór wizyjny i akustyczny.

Początek koncertów o godz. 19.00
Wstęp wolny.

Podczas tegorocznej edycji wystąpią:
Radosław Koper - absolwent PSM II st w Białymstoku oraz Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie altówki prof. Zbigniewa Friemana (1994). Umiejętności instrumentalne doskonalił także na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Melos Quartett w Stuttgarcie(1993) oraz kursach kameralnych w Łańcucie i Hochschule fur Musik Hannover. Od czasu ukończenia studiów czynnie uczestniczył w życiu muzycznym Podlasia, współpracował także z polskimi orkiestrami kameralnymi: z łódzką orkiestrą „Polish Camerata” pod kierunkiem prof. Stanisława Firleya , Orkiestrą Kameralną im. Jana Klemensa Branickiego pod dyrekcją Piotra Wilczyńskiego oraz warszawską orkiestrą kameralną „Sinfonia Maestra” pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.
Jest członkiem białostockich zespołów kameralnych: „ Ars Iuvenum” pod kierunkiem Grzegorza Puchalskiego, Kwartetu Podlaskiego i Kwartetu Andante, z którymi wielokrotnie koncertował m. in. w Filharmonii Podlaskiej, UMFC Filii w Białymstoku, na festiwalach organowych w regionie, na ogólnopolskim Festiwalu „ Kolory Polski”, w ramach cyklu Letnie Divertimento i Suwalskie Lato Muzyczne, a także brał udział w koncertach live i nagraniach archiwalnych Radia Białystok. W kręgu zainteresowań Radosława Kopera znajduje się też muzyka dawna wykonywana na kopiach instrumentów z epoki. Pasję tę realizuje grając na skrzypcach i altówce w działających w Białymstoku zespołach muzyki dawnej Consort 415 i Diletto, oraz współpracując z orkiestrą barokową Camerata Podlaska pod dyrekcją Bożeny Bojaryn-Przybyły, zrzeszającą muzyków z głównych ośrodków muzyki dawnej w Polsce . Zajmuje się również muzyką etniczną, którą wykonuje z zespołami Acoustic Trio i Chanajki Klezmer Band. Pracuje jako muzyk orkiestrowy w Operze i Filharmonii Podlaskiej, prowadzi także zajęcia w klasie altówki na Wydziale Instrumentalnym UMFC w Białymstoku. W roku 2004 otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej i promocję kultury województwa podlaskiego.

Dariusz Hajdukiewicz - absolwent PSM II st w Białymstoku, następnie studiował na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie - Filia w Białymstoku w klasie organów Marii Terleckiej. Studia te ukończył w roku 2001 otrzymując dyplom z wyróżnieniem. W latach 2002-2004 zrealizował Studia Podyplomowe Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych mistrzowskich kursach interpretacji które prowadzili znani organiści świata m. in.: prof. Guy Bovet (Szwajcaria), prof. Herbert Wulf (Niemcy), prof. Józef Serafin (Polska), prof. Ulrik Spang-Hanssen (Dania), prof. Julian Gembalski (Polska). Koncertuje jako solista i kameralista na renomowanych międzynarodowych festiwalach muzyki organowej i kameralnej oraz okolicznościowych koncertach organowych w wielu miastach Polski, na Litwie, Białorusi w Niemczech i na Wyspach Alandzkich. Na co dzień pracuje w Parafii św. Rodziny w Białymstoku. Jest dyrektorem artystycznym: Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie; Międzynarodowych Wieczorów Muzycznych u Św. Alberta w Mońkach; Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów im. Franciszka Karpińskiego w Białymstoku oraz Festiwalu Muzyki Kościelnej Archidiecezji Białostockiej. W 2012 roku Towarzystwo im. Mariana Sawy przyznało mu dyplom „Za szczególną promocję utworów organowych Mariana Sawy” oraz uhonorowało medalem Towarzystwa.

Kwartet smyczkowy Libero - powstał w 2004 roku. Tworzą go muzycy na co dzień współpracujący ze sobą w orkiestrze Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Zespół ma w swoim dorobku koncerty w cyklu "Letnie Divertimento" organizowanym przez Operę i Filharmonię Podlaską, w cyklu "Koncerty na Sangórce" organizowanym przez Unię Teatr Niemożliwy, w białostockim Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, w białostockiej Galerii im. Sleńdzińskich, w Muzeum Rolnictwa im. ks Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, jak również w innych miejscach. W dorobku Kwartetu Libero jest dużo pełnych form kameralnych, wykonywał on między innymi VII Kwartet smyczkowy D. Szostakowicza, IV Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz. Pewną tradycją w wykonaniach kwartetu Libero stało się łączenie muzyki klasycznej z twórczością współczesną oraz łączenie brzmienia kwartetu z innymi instrumentami. Wielkim wydarzeniem dla zespołu był abonamentowy koncert kameralny ze zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego Kevinem Kennerem przy fortepianie w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Na koncercie kwartet wykonał Kwintet fortepianowy J. Zarębskiego, a ponadto II Kwartet smyczkowy K. Szymanowskiego. Występ ten został bardzo dobrze przyjęty i otrzymał pochlebne recenzje. Zespół koncertował z tym solistą również z towarzyszeniem kontrabasu na Ukrainie i w Polsce jako kwintet smyczkowy. W programie były oba Koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina w opracowaniu Kevina Kennera i Krzysztofa Dombka. Kwartet występował także z towarzyszeniem śpiewu solowego przygotowując pieśni Mieczysława Karłowicza we własnym opracowaniu, a także w programach na pograniczu muzyki rozrywkowej z towarzyszeniem wibrafonu i innych instrumentów perkusyjnych.
Skład Kwartetu Libero:
Anna Polak - I skrzypce
Julia Dombek - II skrzypce
Paweł Polak - altówka
Krzysztof Dombek - wiolonczela

Program:

KONCERT INAUGURACYJNY
1 września 2013 r.

Radosław Koper - altówka (Białystok)
Dariusz Hajdukiewicz - organy (Wasilków)
Kwartet smyczkowy "Libero" (Białystok)
W programie: J. L. Battmann, G. F. Haendel, Ch. W. Gluck, Ch. Gounod, M. Sawa, C. Saint Saens, L. Auer, G. Muschel, J. Massenet, G. Muschel, W. A. Mozart, D. Szostakowicz.

8 września 2013 r.
Marek Kulikowski - organy (Białystok)
Kameralny zespół muzyki dawnej "Aulos" (Białystok)

15 września 2013 r.
Jarosław Wróblewski - organy (Warszawa)
Hevelius Brass - (Gdańsk)

22 września 2013 r.
"Duo Consonantes" (Łódź)
Joanna Woszczyk-Garbacz - flet
Jakub Garbacz - organy

29 września 2013 r.
Rikke Møller Kursch - organy (Aalbord - Dania)
Impression Saxophone Ensamble - (Szczecin - Polska/ USA/Włochy)
(kameralna orkiestra saksofonowa)

Kierownictwo artystyczne - Dariusz Hajdukiewicz

Organizatorzy
Miejski Ośrodek Animacji Kultury
Parafia NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej

Patronat honorowy
Metropolita Białostocki JE Bp Edward Ozorowski
Wojewoda Podlaski Maciej Żywno
Starosta Powiatu Białostockiego Wiesław Pusz
Burmistrz Wasilkowa Antoni Pełkowski

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
Wasilków, parafia NMP Matki Miłosierdzia, ul. Kościuszki 2

1676 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39