Przez blisko 50 lat mury Uniwersytetu w Białymstoku opuściło ponad 3 tys. absolwentów, którzy uzyskali tytuł magistra historii, i ponad 1 tys. osób z tytułem licencjata historii.
To silne środowisko naukowe
Absolwenci studiów historycznych zaznaczyli swoją obecność w szkolnictwie różnych szczebli oraz w życiu politycznym, społeczno-gospodarczym i kulturalnym regionu. Nie brakowało wśród nich zarówno posłów na Sejm, radnych, jak i prezydentów, burmistrzów czy wójtów. Od lat kierują oni działalnością wielu muzeów, archiwów, bibliotek oraz innych placówek naukowych i kulturalnych. Pracownicy Instytutu, jego studenci i absolwenci aktywnie uczestniczyli w ruchu społeczno-zawodowym "Solidarność" i w przemianach społeczno-politycznych dokonujących się w kraju po 1989 r.
Przez minione prawie 50 lat w Białymstoku wokół Zakładu Historii, a później Instytutu, ukształtowało się silne środowisko naukowe stanowiące autorytet w kraju i za granicą.
Dowodem uznania jego osiągnięć badawczych i postaw etycznych jest powierzenie przedstawicielom białostockiego Instytutu wielu różnorakich funkcji w Polskiej Akademii Nauk czy Polskim Towarzystwie Historycznym.
Historycy mają wiele planów
Przygotowaniem uroczystości związanych z jubileuszem zajmie się powołany w tym celu Komitet Naukowo-Organizacyjny, na którego czele stanął prof. zw. dr hab. Cezary Kuklo. Jego zastępcą został dr hab. Jan Snopko, prof UwB, dyrektor Instytutu.
W planach są m.in. organizacja międzynarodowej konferencji naukowej, publikacja okolicznościowej księgi i albumu absolwentów, cykliczne otwarte wykłady dawnych pracowników Instytutu, a także bal absolwentów.
Historycy zamierzają też przygotować cykl różnorodnych imprez skierowanych do mieszkańców naszego miasta i regionu.
monika.zysk@bialystokonline.pl