Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2013-04-05 - 2013-05-19
Zapraszamy na wystawę
Huberta Czerepoka - "Historia i utopia".
Otwarcie wystawy: 5 kwietnia, godz. 18.00
Kurator: Monika Szewczyk
Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, wejście od ul. Świętojańskiej
Spotkanie autorskie z Hubertem Czerepokiem z udziałem kuratorki wystawy Moniki Szewczyk
6.04.2013 r. - godz. 11.00
Galeria Arsenał elektrownia
O Artyście
Hubert Czerepok (ur. w 1973) w 1999 otrzymał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (w pracowniach prof. Izabelli Gustowskiej i prof. Jana Berdyszaka). W latach 2002-2003 studiował w Jan Van Eyck Academie w Maastricht, a w latach 2004-2005 w Higher Institute for Fine Arts Flanders w Antwerpii. W latach 2000-2002 ze Zbigniewem Rogalskim tworzył artystyczny duet Magisters.
Obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jego twórczość obejmuje różne media: od prac wideo, animacji, filmów found footage poprzez instalacje, fotografie, rysunki, neony, aż do realizacji w przestrzeni publicznej.
Czerepok jest badaczem skupionym na znajdowaniu i analizowaniu sytuacji niejednoznacznych, problematycznych niepokojących. W obszarze jego zainteresowań znalazły się: kondycja środowisk twórczych i krytyka instytucjonalna, funkcjonowanie obrazu w kulturze wizualnej, cienka granica między fikcją a rzeczywistością, zjawiska paranormalne, teorie spiskowe, proroctwa, ksenofobiczne obsesje i ich funkcjonowanie w społeczeństwie.
Najnowszy projekt „Historia i utopia” tropi autentyczne, choć na pozór nieprawdopodobne historie, ale też takie, które mogłyby okazać się prawdziwe. Dokumenty i materiały archiwalne mieszają się z kreacjami i fałszywkami. Artysta odsłania rzeczy o których czasem wolelibyśmy nie wiedzieć, nie pamiętać.
Na wystawie zaprezentowane zostaną takie projekty, jak „Haunebu“ - rezultat wielomiesięcznych poszukiwań śladów istnienia tajemniczej Wunderwaffen, pojazdu w kształcie latającego spodka, o napędzie antygrawitacyjnym, którą to podobno naziści wynaleźli pod koniec II wojny światowej i przetransportowali do swej bazy na Antarktydzie. Wideo „Sięgnąć gwiazd” dotyczy programu Instytutu Lotnictwa w Warszawie budowy rakiety meteorologicznej w latach 60 – tych. Program został zamknięty pomimo wyraźnych sukcesów naszych naukowców. Nabiera to szczególnego wymiaru wobec powołania w 2006 roku zespołu parlamentarnego Rzeczpospolitej Polskiej do spraw Przestrzeni Kosmicznej.
”Lux Aeterna” – film wideo nakręcony w Norwegii, zbudowany jest na zasadzie kontrastu między stroną wizualną – pięknem skandynawskiej przyrody a będącym krytyczną refleksją nad przyszłością świata – komentarzem słownym, zbudowanym z cytatów z Juliusza Słowackiego, Thomasa Jeffersona, Adolfa Hitlera czy Andersa Breivika.
Filmom wideo towarzyszyć będą obiekty, rysunki z serii i neonowe realizacje takie, jak: ”Nigdy nie będziesz Polakiem” - neon nawiązujący do transparentu kibiców Odry Wodzisław „Roger, nigdy nie będziesz Polakiem” oraz „Tylko szczęście jest prawdziwym życiem” - cytat z Zuzanny Ginczanki, zapomnianej na długie lata poetki, rozstrzelanej w Krakowie w 1942 roku za swoje żydowskie pochodzenie.
Wystawa czynna: wtorek - niedziela 10.00-18.00
Wstęp bezpłatny: czwartek 10.00-18.00
Dodatkowe informacje:
www.galeria-arsenal.pl
Organizator
Galeria Arsenał
Patronat Medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Gazeta Wyborcza,
Obieg,
O.pl,
Vernissage Tv