Henryk Chyliński Malarstwo, Grafika, Znak

dodane dnia: 2014-04-15 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2014-04-24 - 2014-06-08
Zapraszamy do białostockiego Ratusza na wystawę HENRYK CHYLIŃSKI MALARSTWO, GRAFIKA, ZNAK.

HENRYK CHYLIŃSKI, znany artysta grafik i malarz, zasłynął przede wszystkim jako twórca znaków firmowych wielu renomowanych firm i instytucji w Polsce i za granicą. Jest jednym z najwyżej cenionych grafików projektowych. Obecnie poświęcił się również malarstwu.
Pochodzi z Podlasia, którego piękno wpłynęło na kształtowanie się jego wrażliwości i wyobraźni. Ukończył Liceum Plastyczne w Zamościu, następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Realia powojennej rzeczywistości sprawiły, że wbrew swym zainteresowaniom malarstwem wybrał Wydział Grafiki, który ukończył w 1962 r. Od 1972 r. pracował w swej macierzystej uczelni zaczynając od asystenta aż do uzyskania w 1997 r. tytułu profesora zwyczajnego, gdzie stworzył i prowadził Pracownię Serigrafii, następnie Pracownię Projektowania Graficznego Reklamy, Opakowań i Wystawiennictwa; był dziekanem Wydziału Grafiki. Wykładał również na uczelniach w Damaszku, Ankarze, Łodzi. Obecnie prowadzi zajęcia na Wydziale Sztuk Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych.
Jako projektant pracował m.in. w Wydawnictwie Artystyczno-Graficznym, Młodzieżowej Agencji Wydawniczej, w Teatrze Klasycznym w Warszawie, Przedsiębiorstwie Handlu Zagranicznego „Metronex”, Agencji „Art” i agencji projektowej w Nowym Jorku.
Był wiceprezydentem ICOGRADA (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów); jest również „ambasadorem” ITC (Międzynarodowego Centrum Znaku Towarowego).
Głównym polem jego działalności twórczej była grafika użytkowa, projektowanie opraw artystycznych wystaw międzynarodowych, plakatów, znaczków pocztowych, opakowań i przede wszystkim wspomnianych, znanych powszechnie, znaków i identyfikacji firmowych, z których „wiele stało się cząstką naszego pejzażu” (Mieczysław Wasilewski). Jest laureatem licznych prestiżowych konkursów krajowych, m.in.: pierwsza nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na godło promocyjne „Teraz Polska” (1992), pierwsze miejsce w Konkursie na znak dla PKN ORLEN, pierwsza nagroda w konkursie na logo Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie (2010) oraz międzynarodowych, np. na znaczek pocztowy dla ONZ w Nowym Jorku (1970 i 1985) i Genewie (1978), na znak dla Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (Helsinki 1975), na plakat „Deutsche Bank” (RFN, 1988). Jego autorstwa są m.in. znaki: Polskiego Radia, Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, znak POZNAJ DOBRĄ ŻYWNOŚĆ. „Każde Jego dzieło, czy był to znaczek pocztowy, znak firmowy, plakat czy grafika artystyczna, cechuje zawsze jedno: jest skończone – nic dodać, nic ująć” (Stanisław Wieczorek).
Zajmował się też grafiką warsztatową, w ramach której stworzył m.in. serię prac zatytułowanych Mikro-, makrokosmos z zastosowaniem nowej wówczas na naszym gruncie techniki - serigrafii.
Trzecim polem twórczej praktyki Henryka Chylińskiego jest malarstwo, do którego wrócił po latach realizując młodzieńcze marzenia. Pierwsze prace, to cykl wielkich płócien o eschatologicznej i odwołującej się do ogólnoludzkich problemów treści, zdeterminowanej tragicznymi przeżyciami autora. Wyrażone w nich uczucia: rozpaczy, wstydu, buntu, gniewu, lęku, określają tytuły prac, np.: Pieta, Wstyd, Adam i Ewa, Transformacja.
Otwarcie na nowe przeżycia i wyzwania artystyczne zaowocowały kolejnym cyklem zaskakujących płócien. Geometryczne figury - wydłużone, wyginające się sześciany - artysta uczynił „żywymi, czującymi podmiotami, istotami, które – tak jak ludzie – patrzą na siebie, spotykają się, gadają, kłócą, wchodzą w konflikty, smucą się, radują i bawią, stale uczestnicząc w jakichś akcjach, tak jak to określają ich tytuły: Sjesta, Plaża, Trzy Gracje, Zagubieni, Antrakt, Euforia, Spacer, Cross” (Aleksandra Melbechowska).
Prace Henryka Chylińskiego wystawiane były m.in. w Ankarze, Damaszku, Lahti, Lüdenscheid, Moskwie, Pradze oraz w Krakowie, Płocku, Warszawie. Ostatnie prezentacje odbyły się w Muzeum Narodowym w Warszawie - Królikarnia, w Galerii Salon Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w Galerii TEST i w Klubie Kultury Saska Kępa.

Wernisaż 24 kwietnia 2014 r. o godz. 18.00
Ekspozycja czynna będzie do 8 czerwca 2014 r.
Miejsce imprezy

2150 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39