"Galeria otwarta | Miasto - przestrzeń - społeczność" - spotkanie w Arsenale

dodane dnia: 2017-05-18 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2017-05-23
dyskusja
Galeria otwarta

z cyklu
Miasto – przestrzeń – społeczność

W dyskusji udział wezmą:
- Karolina Izdebska
- Ewa Tatar

Spotkanie poprowadzi: Andrzej Bajguz

Godz. 18.00
Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)

Coraz częściej w badaniach nad kulturą współczesną podkreśla się jej funkcjonowanie w poszerzonym polu. Tak rozumiana kultura jest wytwarzana przez sieci różnorodnych aktorów, realizowana zarówno w obiegu instytucjonalnym, jak pozarządowym czy nieformalnym. W swój zakres – poza produkcją artys-tyczną i działaniem instytucjonalnym – włącza także tzw. „kulturę żywą”, „kulturę oddolną” czy „kulturę społeczną”, w tym m.in. nowe praktyki kulturowe i artystyczne realizowane dzięki zmianom technolo-gicznym (Kultura i rozwój. Analizy, rekomendacje, studia przypadków, red. J. Hausner, I. Jasińska, M. Lewiński, I. Skotfiszewski, Warszawa-Kraków 2016; Kongres Kultury. Podsumowanie, diagnoza, reko-mendacje, Warszawa 2016).
Podkreśla się, że przemiany w polu kultury wyznaczają jej nowe zadania, jak chociażby integrację spo-łeczną czy budowanie kapitału społecznego, jednocześnie zaś stanowią wyzwanie dla wszystkich podmio-tów społecznych współtworzących to pole. Oznacza to m.in. potrzebę modyfikacji działalności instytucji kultury.
Wskazuje się również na rolę instytucji w tworzeniu szeroko pojętej kultury miasta, odchodząc od ich elitarności, a podkreślając potencjał do współtworzenia sposobu i stylu życia pewnej zbiorowości. Zara-zem coraz częściej wymienia się zagrożenia wynikające z metropolizacji kultury na poziomie ogólno-krajowym, które polegają m.in. na kumulacji w tzw. centrum zasobów niezbędnych do działania w sferze kultury, migracje z peryferii do centrum czy brak wykorzystania lokalnego potencjału przez same pery-ferie (Metropolizacja, opr. M. Krajewski, w: Kongres Kultury, op.cit.). Ostatnie badania polityk kulturo-wych w miastach Polski (A. Celiński, J. Burszta, Z. Penza, M. Sęk, M. Wenzel, DNA miasta: Miejskie Polityki Kulturalne, Warszawa 2016) pokazują, że duży wpływ na jakość polityki kulturowej miasta, a tym samym jego pozycję na mapie kulturowej w regionie i kraju, może mieć np. wykorzystanie jego po-przemysłowego potencjału infrastrukturalnego. Tzw. „recykling” przestrzeni miejskiej przez sztukę (kon-ferencja Od miejsc industrialnych do miejsc kreatywnych. Sztuka jako narzędzie recyklingu przestrzeni, Uniwersytet Szczeciński, 2017), jak pokazało wiele przykładów działań instytucjonalnych i pozainstytu-cjonalnych w Polsce i Europie, może nieść zatem możliwości pozytywnych przemian przestrzenno-struk-turalnych w wymiarze zarówno fizycznym, jak i kulturowo-społecznym.
Powyższe tendencje skłaniają m.in. do szerokiej refleksji nad współczesnym kształtem instytucji kultury, jej potencjałem, możliwościami funkcjonowania i rolą w mieście peryferyjnym. Nie bez powodu spotkamy się zatem na zaproszenie Galerii Arsenał w poprzemysłowej przestrzeni dawnej elektrowni. Realizowane w tym miejscu od 2008 r. wystawy, działania artystyczne czy edukacyjno-kulturalne (jak chociażby ostat-nia wystawa artystycznego duetu z Kanady Blue Republic, niedawny Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci czy pokaz performance artystów z Chin i Hongkongu) pokazały ogromny potencjał samego miej-sca, które jednak – aby móc w pełnić swoje funkcje – wymaga gruntownych inwestycji.
Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się nad koncepcją i możliwościami galerii sztuki funkcjo-nującej poza ścisłym centrum mapy kultury, otwartej na nowe wyzwania zmieniającego się kontekstu kulturowego oraz na potrzeby uczestników kultury.

Miasto – przestrzeń – społeczność to seria organizowanych przez Galerię Arsenał w Białymstoku otwartych spotkań przyjmujących formułę panelowo-seminaryjną, poświęconych miastu, jego problemom oraz możliwym sposobom ich przezwyciężania.
Chcielibyśmy, aby spotkania te stały się rodzajem platformy wymiany doświadczeń i przemyśleń zwią-zanych z życiem i działaniem w przestrzeni kulturowo-społecznej i fizycznej miasta. Celem, jaki sobie wy-znaczyliśmy, jest uwrażliwienie na tę przestrzeń i lepsze w niej rozeznanie, a także próby wspólnego wy-pracowania narzędzi do poprawy jej jakości.
Głównym obszarem naszych zainteresowań jest pole kulturowo-społeczne. Bliskie nam są koncepcje miasta, które jego rozwój uzależniają nie tylko od czynników ekonomicznych, ale przede wszystkim kultu-rowych, a zalążki zmian upatrują między innymi w sztuce i stylu życia.
W trakcie spotkań, wraz z zaproszonymi gośćmi, będziemy rozmawiać między innymi o zjawiskach typu regeneracja kulturowa, ogrodnictwo miejskie, sztuka społeczna, spółdzielczość, „architektura niezrówno-ważona” oraz szukać odpowiedzi na pytania: W jaki sposób budować wspólnotę w mieście? Czy miasto jest/powinno być przestrzenią działania, czy może w pewnych momentach zanie-chania? Czy przestrzeń publiczna należy wyłącznie do ludzi? Czy sztuka może działać jako narzędzie zmiany społecznej w mieście? Jaka jest rola kultury w rozwoju miasta? Kto jest aktorem zmian w mieście? W jaki sposób budować przestrzeń współdziałania w mieście?
Miejsce imprezy
ul. Mickiewicza 2
15-222 Białystok

Polecamy
RsDesign
RsDesignul. Przędzalniana 60 (C.H. FASTY)
15-688 Białystok
rsdesign.pl

Więcej informacji
1635 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39