Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2018-09-02
Ponad 200 fotografii dawnego Białegostoku i jego mieszkańców oraz teksty znakomitych autorów i znawców historii regionalnej.
Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na promocję albumu:
Fotografowie białostoccy. Przed i za obiektywem 1915-1939.
Prowadzenie: Miłka Malzahn
Goście: Małgorzata Dolistowska, Marek Gajewski, Jerzy Górko, Jolanta Szczygieł Rogowska, Wiesław Wróbel, Mieczysław Marczak
Godz. 17.00.
Wstęp wolny.
Archiwalne zdjęcia stały się pretekstem do wglądu w różne przejawy życia społeczno-obyczajowego białostoczan oraz do ukazania oblicza miasta i społeczeństwa tamtych lat. Do współpracy przy wydawnictwie zaprosiliśmy autorów, którzy wraz z ówczesnymi fotografami stali się naszymi przewodnikami po mieście.
Zamieszczone w książce fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych (blisko połowa należy do Mieczysława Marczaka), instytucji kultury, archiwów, stowarzyszeń oraz zasobów własnych wydawcy, gromadzonych w ramach Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu. Publikacja jest skierowana do wszystkich miłośników przeszłości, pragnących zdobyć lub poszerzyć wiedzę o swoim mieście.
Przywołane i ze znawstwem tematu opisane aspekty życia ówczesnych mieszkańców, czyli to, czym żyli na co dzień i od święta (typowe rozrywki, sport), ich codzienne otoczenie (topografia miasta i jego dynamiczna rozbudowa), a także stacjonujące w mieście wojsko i inne służby mundurowe, mogą zainteresować nawet tych, którzy do tej pory lokalną historią się nie interesowali. Zawarta w książce bogata warstwa ikonograficzna oraz obszerna i pionierska praca na temat białostockich fotografów i zakładów fotograficznych pomiędzy 1915 a 1939 rokiem może zmotywować wielu Czytelników do przeszukania domowych archiwów w celu znalezienia rodzinnych pamiątek i należytego zadbania o nie, a w efekcie – nawiązania łączności z przeszłością.
Zapraszamy zatem do wędrówki po dawnym Białymstoku i przyjrzeniu się jego ówczesnym mieszkańcom. Ufamy, że prezentowany materiał choć na chwilę ożywi miniony świat i pozwoli dostrzec, jak od początku minionego wieku zmieniło się nasze miasto, a wraz z nim jego mieszkańcy. Wydawnictwo jest kontynuacją wydanej w 2016 roku publikacji „Fotografowie białostoccy 1861–1915”.