Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2021-10-27 - 2021-10-28
PROGRAM:
Środa (27.10)
Wydarzenie w budynku CAS przy ul. św. Rocha 3, spotkania tłumaczone na język migowy, transmisja online dostępna na fanpage OWOP i Federacji
09.45-10.00 rejestracja uczestników
10.00-10.15 otwarcie Forum
Uczestników Forum powitają:
Przemysław Tuchliński Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku
Rafał Średziński Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
Iwona Zaborowska Prezeska Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych
10.15-11.00 wystąpienie prof. Adama Bodnara „Dostępność jako prawo człowieka”
11.00-11.30 sesja pytań
11.30-11.45 przerwa kawowa
11.45-13.15 dyskusja panelowa “Dostępne Miasto, dostępne organizacje”
Moderuje Urszula Dąbrowska, udział wezmą:
Przemysław Tuchliński Prezydent Miasta Białegostoku
Łukasz Broniszewski Fundacja „Stabilo”, Toruń
Agata Rychcik-Skibińska Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”, Hajnówka
Jolanta Wołągiewicz Stowarzyszenie „Podlascy Seniorzy”, Białystok
13.15-14.00 spotkania z panelistami przy stolikach dyskusyjnych
14.00-14.45 lunch
14.45-15.30 celebracja 10-lecia Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok – podsumowanie osiągnięć i tort
15.30-15.45 zakończenie pierwszego dnia Forum
Czwartek (28.10)
Edukacyjne sesje tematyczne do wyboru
09.00-12.00 "Włączamy dostępność. Jak to robić w organizacjach pozarządowych?" – warsztat online
Spotkanie warsztatowe na temat nowych obowiązków organizacji pozarządowych i innych podmiotów realizujących zadania publiczne w zakresie zapewnienia dostępności. Będziemy rozmawiać o dobrych praktykach i szukać sposobów na zwiększanie dostępności naszych działań.
Prowadząca:
dr Anna Drabarz, Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami, prawniczka, specjalistka i mentorka ds. dostępności; członkini zarządu Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami; obecnie w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zajmuje się transpozycją Europejskiego Aktu o Dostępności do polskiego porządku prawnego.
09.00-12.00 "Doświadcz i zastosuj" - warsztat stacjonarny
Warsztat stacjonarny - doświadczanie odbieranej rzeczywistości przez osoby z niepełnosprawnościami (z wykorzystaniem wózka inwalidzkiego aktywnego dla dorosłych, kuli łokciowej, okularów), aby poznać perspektywy osób z danym rodzajem niepełnosprawności. Będzie to okazja, by omówić nowe obowiązki organizacji pozarządowych i podmiotów realizujących zadania publiczne w zakresie zapewnienia dostępności. Będziemy rozmawiać, jak zwiększać dostępności naszych działań i jakie minimalne wymagania należy spełnić.
Prowadzący:
Rafał Średziński, prezes Zarządu i pomysłodawca grupy inicjatywnej MY DLA INNYCH, a później Stowarzyszenia; magister politologii specjalizacja Zarządzanie zmianą w społeczności lokalnej Collegium Civitas. Licencjat – Praca socjalna Uniwersytet w Białymstoku; laureat nagrody im. Heleny Radlińskiej przyznawanej przez Krajowy Ośrodek EFS oraz Stowarzyszenie CAL; uczestnik wielu szkoleń i treningów, m. in. TSR, Dialog Motywacyjny, Train-The-Trainers, Certyfikat Towarzystwa Psychoprofilaktycznego. Współtwórca białostockiego kompleksowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami opartego o ZAZ, WTZ, Zatrudnienie Wspomagane, Mieszkania Wspomagane, Usługi Asystencji, Klub Aktywności. Hobbystycznie pszczelarz.
12.00-14.00 "Jak przybliżyć świat osobom niewidzącym" - warsztat stacjonarny
Warsztat stacjonarny o tym, jak stosować audiodeskrypcję w materiałach audiowizualnych, jak tworzyć opisy alternatywne przy wykorzystaniu audiodeskrypcji w opisywaniu fotografii. Masz stronę internetową organizacji? Prowadzisz fanpage? Przyjdź i zobacz, jak zadbać także o tych, którzy nie mogą tego zobaczyć.
Prowadzący:
Barbara Szymańska
Pedagog, Wiceprezes Fundacji Audiodeskrypcja, specjalistka ds. tworzenia i wdrażania rozwiązań dla osób niewidomych i słabowidzących. Interesuje się szczególnie aktywnością twórczą dzieci z problemami widzenia oraz udostępnianiem kultury i sztuki osobom z niepełnosprawnością sensoryczną.
Jest autorką artykułów dotyczących techniki audiodeskrypcji oraz udostępniania treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym i konsultantką w zakresie dostępu do kultury i sztuki osób z niepełnosprawnością w ustawodawstwie polskim.
Tomasz Strzymiński
Prekursor audiodeskrypcji w Polsce. Założyciel i Prezes Zarządu Fundacji Audiodeskrypcja działającej na rzecz udostępniania kultury i sztuki osobom z niepełnosprawnością. Swoje działania koncentruje szczególnie
na prawidłowym stosowaniu zasad audiodeskrypcji. Inicjator stosowania opisów słownych w filmach, serialach, m. in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu tworzenia
i wdrażania audiodeskrypcji oraz multisensorycznego udostępniania kultury i sztuki osobom niewidomym
i słabowidzącym.
16.00-18.00 "Aktywne osiedla – dostępne formy i narzędzia wspierania aktywności sąsiedzkiej" - warsztat stacjonarny
Celem warsztatu jest wspólna dyskusja o tym, co to znaczy „aktywne osiedle”? Jak angażować mieszkańców? Czy Rady Osiedla, które nie funkcjonują już w Białymstoku są „przeżytkiem” czy są jednak potrzebne i w jakiej formule, aby spełniały swoje funkcje? Poznamy narzędzia i formy wspierania aktywności sąsiedzkiej, podzielimy się dobrymi praktykami z regionu i Polski. Zachęcamy do udziału w warsztacie mieszkanki/ńców, jak również przedstawicieli/ki instytucji funkcjonujących na poszczególnych osiedlach. Będzie to dla wszystkich doskonała okazja do spojrzenia z innej perspektywy na swoje osiedle – miejsce zamieszkania lub miejsce pracy.
Prowadzące:
Ewa Jasińska
Od 40 lat animatorka lokalna, trenerka, doradczyni. Jej specjalność to: komunikacja społeczna, zarządzanie organizacją pozarządową, organizacja środowiska lokalnego, poradnictwo zawodowe, edukacja animatorów
i edukatorów/ trenerów.
Anna Sędziak
Najlepiej odnajduje się w pracy w terenie, wśród ludzi, mobilizując do współpracy oraz inspirując mieszkańców do podejmowania aktywności. Wierzy w potencjał społeczności lokalnych. Z przyjemnością wspiera w rozwoju młode organizacje pozarządowe i grupy senioralne.
Ania i Ewa: animatorki w projekcie Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych „Moja ulica, moje osiedle, moje miasto”.