Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2013-02-25 - 2013-03-01
Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na kolejną edycję
Festiwalu Kultury Niezależnej ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?.
W ramach imprezy, od 25 lutego do 1 marca 2013, w białostockim klubie Fama zaprezentujemy oryginalnych, energetycznych i niepokornych twórców, interesujące obrazy i formacje muzyczne. Dzięki festiwalowi, po całym regionie i kraju rozejdzie się energia, budząca ludzi z komercyjnego snu, aplikowanego im przez środki masowego przekazu. Wszyscy prezentowani podczas imprezy artyści, nie zważając na mody, popularność i sławę, zdobytą w tych czy innych projektach, kroczą obraną przez siebie drogą, zaświadczając swym działaniem że warto realizować marzenia!
25 lutego
godz. 18.00 -
otwarcie wystawy: Katarzyna "Fryza" Księżopolska "MOJE"
klub Fama, wstęp wolny
Wszechstronna warszawska ilustratorka i graficzka (jej prace można było zobaczyć m.in. w „Bluszczu” oraz magazynach „Gaga” i „Aktivist”) tak o sobie pisze: „Ilustracja jest dla mnie sposobem na lepszy świat. Jest i będzie dla mnie najważniejsza. Czasem wolę zamknąć się i mazać coś, niż spotykać się ze znajomymi. Nigdy nie zastanawiam się, czy ktoś rozumie to, co robię, bo to jest mój azyl i to mi ma się podobać. Jeśli innym też się podoba, to dodatkowy plus. Nauczyłam się znosić krytykę, nie przeszkadza mi ona, a nawet napędza mnie do działania. Moje prace często powstają spontanicznie, nie ma w nich wielkich idei i treści, bo nie mam poczucia misji artystycznej. Nikt mnie ilustracji nie uczył i to chyba dobrze, bo przez to jest tylko moja. Po prostu robię to, bo lubię i już. To jest mój sposób na fajne życie. Tworzę ilustracje na potrzeby prasy, książek, Internetu i tekstyliów. Zajmuję się też projektowaniem graficznym i nowootwartą firmą odzieżową (FRIFRU), ale to też staram się łączyć z rysunkiem. Motorem wszystkiego co robię, jest ilustracja, bo chyba już jestem od niej uzależniona”. Wystawa prac Księżopolskiej „Moje” to zbiór ilustracji i rysunków powstałych spontanicznie na kolanie, ale również na szczególne zamówienie. Jak twierdzi ich autorka: „Są moje, niewymuszone i są najczęściej zapiskiem chwili i myśli. Czasami śmieszne, ale też i smutne. Wystawiam je, bo je lubię lub są dla mnie ważne”.
godz. 18.30 -
film: SIŁA KOBIET reż. JR
klub Fama, bilet: 8 zł
Film to zapis projektu artystyczno-społecznego, portretującego kobiety żyjące w różnych miejscach świata: w brazylijskich fawelach, w biednych dzielnicach Kenii, Indii czy Kambodży, gdzie ubóstwo, przemoc i dyskryminacja są na porządku dziennym. Autor filmu, fotograf i znany twórca street-artu (ukrywający się pod inicjałami JR), fotografował ludzkie oczy, a następnie powiększał maksymalnie zdjęcia i umieszczał je na opuszczonych budynkach, dachach, ścianach wieżowców, pociągach, stacjach metra. W ten sposób złożył hołd milionom bezimiennych bohaterek dnia codziennego z dzielnic biedoty Globalnego Południa, ich odwadze i wewnętrznej sile, pozwalającej przetrwać wszelkie trudy i walczyć o godne życie. Niezależnie bowiem od szerokości geograficznej, gdy mężczyźni znikają, to kobiety muszą odpowiedzieć sobie na pytanie: co dalej? Muzykę do filmu stworzył m. in. zespół Massive Attack.
godz. 20.30 -
koncert: MISS GOD
klub Fama, bilet: 10 zł
Wokalistka, kompozytorka i producentka muzyczna, której twórczość wymyka się oczywistej klasyfikacji – kierunek, w którym podąża, łączy w sobie elementy etno i nowych brzmień. Z duchami przodków i ludźmi współczesnymi komunikuje się za pomocą głosu – swojego odwiecznego instrumentu.
Finalistka konkursu Škody i Programu Trzeciego Polskiego Radia, jej piosenka „Woda” została wybrana spośród ponad tysiąca utworów do zwycięskiej 10. Nagrodą było nagranie 8 stycznia 2013 roku koncertu w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Jurorka konkursu i dziennikarka Trójki Agnieszka Szydłowska wyznała: "Znalazłam coś, co mnie rozedrgało, znalazłam w końcu taką muzykę, która sprawiła, że oszalałam...", zaś Piotr Stelmach zaprosił artystkę do występu na żywo w programie „Offensywa”. Miss God wspiera także wokalnie zespół VSHOOD i występuje gościnne z zespołem Upside. Jej muzykę można usłyszeć w spektaklu „Piaskownica” w białostockim Teatrze TrzyRzecze oraz na płycie Południce/Elektronice (jest autorką muzyki do piosenki "Oj, wyjdu ja na reczeńku"). W ramach stypendium prezydenta Białegostoku w kategorii „Młodzi Twórcy 2012”, stworzyła muzykę do spektaklu „Iluzje” na podstawie dramatu Iwana Wyrypajewa. Ostatnio ukazał się minialbum z utworami z tej sztuki.
Więcej: www.facebook.com/MissGodMusic
26 lutego
godz. 18.00 -
film: SIGUR RÓS: VALTARI FILM EXPERIMENT
klub Fama, bilet: 8 zł
Ten wyjątkowy pokaz filmów krótkometrażowych szczególnie ucieszy fanów zespołu Sigur Rós! „Valtari Film Experiment” to oryginalny projekt islandzkiej grupy, który narodził się wraz z jej najnowszą płytą, „Valtari”. Zespół zaproponował wszystkim chętnym twórcom zrealizowanie klipów do znajdujących się na albumie utworów. Ich forma i treść mogła być dowolna, każdy miał więc możliwość stworzenia własnego wideo, inspirowanego otaczającym światem. Warto dodać, że kilka lat temu Sigur Rós ogłosił podobny konkurs na stworzenie filmu, inspirowanego islandzką trasą koncertową, zarejestrowaną na płycie „Heima”. Członkowie zespołu otrzymali wówczas 57 prac, tym razem spodziewali się więc zbliżonej ilości. Przeżyli jednak prawdziwy szok, bo na konkurs zgłoszono aż 834 teledyski z całego świata!!! Wybór był wyjątkowo trudny, ale w końcu, spośród nadesłanych propozycji, grupa wybrała 12 najlepszych filmów. Białostoccy widzowie będą mogli osobiście ocenić kreatywność nagrodzonych prac.
godz. 20.30 -
koncert: ZAPASKA (Ukraina)
klub Fama, bilet: 10 zł
Elektro-akustyczny duet z Ukrainy, grający indie-pop. Ianina Shpachynska i Pavlo Nechytajlo tworzą muzykę za pomocą tradycyjnych instrumentów i elektroniki. W ich utworach można usłyszeć wpływy rocka czy hip-hopu, jednak główny trzon stanowią ukraińskie melodie tradycyjne. Zespół lubi eksperymentować ze swoją muzyką, a jego występy na żywo przepełnione są niesamowitą energią, radosnym spontanem i autentyzmem. Zapaska do tej pory wydała dwie EPki: „Lanka” (2010) oraz „Translitom” (2011, Waves XXX). Na swoim koncie, poza Ukrainą, ma dwie europejskie trasy koncertowe (jedną ze słowackim duetem Longital). Zespół można było także zobaczyć i usłyszeć na wielu festiwalach, takich jak Pohoda kryty Camping 2011 (SK), Europejski Stadion Kultury (PL), Art Polak (UA), Tramtamtydamtuda (CZ), Festiválek Bez boju Walek (CZ), Povalec 2011 (CZ), Spievajúci básnici (SK), Noc Kultury w Lublinie 2012 (PL,), Stany Wyspy Praha 2012 (CZ) czy Bažant Pohoda 2012.
https://soundcloud.com/#zapaska
27 lutego
godz. 18.30 -
film: FINNSURF reż. Aleksi Raij
klub Fama, bilet: 8 zł
Dokument o surfowaniu w... Finlandii, na dodatek wygrywający festiwal filmowy, brzmi równie prawdopodobnie jak zwycięstwo jamajskich bobsleistów na zimowych igrzyskach olimpijskich. A jednak! „Finnsurf”, pokazywany z powodzeniem na całym świecie, został doceniony i nagrodzony na festiwalach m.in. w Anglii, Australii, Niemczech, Hiszpanii i Finlandii. Wyobraźcie sobie olbrzymie fale, kołyszące się palmy, krótkie spodenki i bikini, beztroskie życie w egzotycznym i ciepłym miejscu. Takie obrazy widzimy, kiedy myślimy lub marzymy o surfingu. A jeżeli taki sen miałby się ziścić w Finlandii, gdzie właśnie pada śnieg, wszystko jest pokryte szronem, a wiejący z prędkością 30 m/s wiatr nie zachęca nawet do spacerów brzegiem morza! Jest ciemno, jest zimno, jest beznadziejnie... Brrr! I właśnie w takich warunkach, fan surfowania odziany tylko w 6 mm piankę, z deską w ręku znika w szalonych, lodowatych falach. „Finnsurf” to magiczna opowieść o odrzuceniu nudy i strachu, opowieść o świecie, w którym spełnia się swoje marzenia bez względu na pogodę i miejsce!
godz. 20.15 -
Białoruskie Radio Racja, Niezależne Dźwięki Ponad Granicami
koncert: ROBERT PIERNIKOWSKI (Napszyklat NP), I/DEX (Białoruś)
wstęp tylko na zaproszenia
Robert Piernikowski, działający również solo wokalista grupy Napszykłat oraz białoruski artysta I/DEX lubiący „hałasy z radia, chrupanie winyli, opuszczone miejsca, Bałtyk, cyberpunk, owale, sinusoidy, glitche i radzieckie syntezatory”, wygenerują na żywo niezależne dźwięki ponad granicami. Podczas koncertu w Białoruskim Radiu Racja, artyści zbudują muzyczny pomost między dwoma narodami, wyemitują w eter dawkę niezależnej muzyki i ducha. Koncert równolegle będzie można usłyszeć w siedzibie radia oraz w eterze!
Robert Piernikowski - Lider grupy Napszykłat, mieszka i pracuje w Poznaniu. Jego solowe wydawnictwo „Się żegnaj” (2012, Few Quiet People) to album pełen wykoślawionych melodii, analogowej syntezy, pulsujących gdzieś w tyle głowy bitów oraz surowych, ale mistrzowsko utkanych struktur. Piernikowski współpracował z takimi artystami jak Dälek (USA), Sibitt (JP), DVA (CZ). Obecnie, wraz z Przemysławem Etamskim tworzy projekt P/E, czego efektem jest wydawnictwo Piernikowski/Etamski „Live at Kisielice” (2012, Qulturap) a współpraca z BNNT zaowocowała singlem (BNNT & Robert Piernikowski, „Qassam”, 2012). W ubiegłym roku Piernikowski zagrał na festiwalach: Multiplace Brno, Transvizualia Gdynia, Unsound Kraków, Unsound Tbilisi (Gruzja), a ze swoim macierzystym zespołem podbijał m.in. Nowy Jork na amerykańskiej edycji festiwalu Unsound i Barcelonę na hiszpańskiej Primaverze. W tym roku wystąpi na amerykańskim festiwalu SXSW (Austin, Texas).
http://robertpiernikowski.bandcamp.com/
I/DEX - Vitaly, jak sam twierdzi, urodził się już muzykiem. Wcześnie zaczął szukać dźwięków, by poprzez granie na gitarze, syntezatorze czy perkusji dojść do tworzenia własnych brzmień i cięcia loopów. Obraca się wokół atmosferycznego, rytmicznego IDM mikro-sound glitschu i ambientu, zacierając między nimi granice. Jego czyste i pojemne brzmienie jest jak olbrzymi pulsujący organizm, który żyje swoim własnym kolorowym życiem. Słuchanie tego rodzaju muzyki przypomina przebywanie w środku uzdrawiającej inteligentnej maszyny, która skanuje i sprawdza każdy kawałek umysłu i ciała. Oczyszcza w ten sposób nasze kanały energetyczne i wprowadza w znakomity nastrój!
28 lutego
godz. 18.00 -
INDEPENDENT HIP HOP DAY
film: "Coś z niczego: sztuka rapu"; reż. Ice-T
koncert: Kisiel, Cira + live act Szatt
bilet: 15 zł przedsprzedaż i 20 zł w dniu koncertu
klub Fama
Trzecia już edycja IHHD upłynie pod znakiem koncertów, promujących premierowe płyty czołowych białostockich raperów: „Pismo Święte” Kisiela oraz „Plastikowy Kosmos” Ciry, wspartych gościnnym live actem Szatta.
"Coś z niczego: sztuka rapu" - Owiany często złą sławą rap, przez wielu uważany za wulgarny i prymitywny, od kilkudziesięciu lat jest jednym z najpopularniejszych gatunków muzycznych. Dlaczego? Co sprawia, że trafia do słuchaczy na całym świecie? Jak wygląda proces jego tworzenia? Jakie wzbudza emocje u ludzi ze środowiska oraz spoza niego? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dokumencie, który wyreżyserował sam Ice-T, czyli legenda rapu. Reżyser, a jednocześnie narrator filmu, prowadzi interesujące rozmowy z klasykami (i nie tylko) rapu, wśród jego rozmówców są m.in. Dr Dre, Eminem, Snoop Dogg, Run DMC, Ice Cube, Melle Mel, KRS One, Afrika Bambaataa, Rev Run, Grandmaster Caz, Immortal Technique. Wszyscy zostali złapani w swoim „naturalnym środowisku" – w studiu nagraniowym, w domu, barze czy na osiedlu. Siłą filmu jest słowo, którym raperzy zwracają się do siebie nawzajem i do publiczności, a Ice-T jest świetnym przewodnikiem po świecie nawijek, tekstów i narracji. Nie tylko fani rapu powinni być usatysfakcjonowani.
Cira - Michał „Cira” Ciruk to białostocki poeta, rysownik, artysta związany z teatrem i filmem, ale przede wszystkim muzyk i raper (współtwórca zespołów Panorama Paru Faktów i Fama Familia). „Plastikowy kosmos” to jego trzecia solowa płyta (pierwsza wydana przez wytwórnię Step Records). Album ukazał się w styczniu i od razu został zauważony i doceniony w całej Polsce. Gościnnie udzielają się na nim: Bisz, Te-Tris, Hukos, Miuosh, Onar oraz wokalistka Chwi’la. Do płyty dołączono książkę zawierającą wszystkie teksty oraz wybrane wiersze z twórczości poetyckiej Ciry. Wyśmienite recenzje i wysokie noty wystawione albumowi i jego twórcy zapowiadają ciekawe widowisko, zwłaszcza że Cira zagra z żywymi instrumentami, co oznacza 100% niezależnego, białostockiego rapu z górnej półki.
Kisiel - Michał Kisiel jest zaliczany do czołówki białostockiej sceny rapowej. Wszystko za sprawą trzech, dobrze przyjętych mixtape'ów: „Dobry Projekt”, „Skrzydła” oraz „22”. Raper znany jest także z gościnnych występów na takich płytach jak „Knajpa Upadłych Morderców” czy „Zapracowany Obibok 2”, jest też członkiem składu Za Młodzi Na Śmierć (wraz z Praktisem, Joplem i Delem). Konceptualny album „Pismo Święte” to jego debiut. Jest to historia rapera, który w wyniku przypadkowej rozmowy, nieświadomie zawiera pewnego rodzaju pakt, prowadzący do tragicznego finału. Płyta jest spójna, a zarazem urozmaicona, zarówno pod względem lirycznym jak i muzycznym. Na płycie pojawiają się gościnnie m.in. Te-Tris, Praktis, DJ Twister i DJ Creon.
Szatt - Wywodzący się z Raciborza Łukasz „Szatt” Palkiewicz to producent doskonale znany fanom m.in. ze współpracy z Mateuszem „Nowokiem” Nowakiem w ramach duetu Nocne Nagrania. Na swoim koncie mają oni wiele podziemnych produkcji, remixów, oficjalnych występów na płytach, a także udział w bitwach producentów (beatbattle). W grudniu 2011 ukazał się ich album „Linia 00:14”. Ostatnio Szatt robi coraz więcej rzeczy solowo (np. „Plastikowy Kosmos” Ciry). Właśnie ukazała się jego płyta „Future Voices” - eksperymentalny, instrumentalny album oparty na 14 unikatowych utworach, oscylujących wokół szeroko rozumianej elektroniki.
1 marca
godz. 18.00 -
film: COMIC-CON EPIZOD V: FANI KONTRATAKUJĄ reż. Morgan Spurlock
klub Fama, bilet: 8 zł
Dokument Morgana Spurlocka opowiada o tym, czym jest Comic-Con, największy konwent kultury popularnej na świecie. Impreza odbywa się każdego roku w San Diego w Stanach Zjednoczonych, jej początki sięgają 1970 roku. Wówczas był to skromny konwent fanów komiksów, na który zjechało się kilkaset osób, dziś to prawdziwe wydarzenie, przyciągające ponad 140.000 osób i skupiające uwagę każdej gałęzi rozrywki. Spotykają się tu twórcy (znani i dopiero marzący o sławie) oraz odbiorcy, idole i fani komiksów, gier wideo i popularnych filmów. Gdzie indziej można zobaczyć, jak Darth Vader przytula Spider-Mana, Batman przechadza się obok Sylvestra Stallone'a i Bruce'a Willisa, a bohaterowie gier wideo kupują komiksy na oczach przejętych fanów? Reżyser pokazuje ludzi, dla których obecność na Comic-Con to swoisty rytuał, pasjonatów chcących nieustannie powiększać swoje kolekcje pamiątek i gadżetów, ale także tych, którzy traktują imprezę jako targi pracy w branży komiksowej, szansę na przyszłą pracę w Hollywood. Wszyscy oni są elementami potężnej marketingowej machiny, a zarazem stanowią rodzaj jedynej w swoim rodzaju wspólnoty.
godz. 21.00 -
koncert: BRANKO (Buraka Som Sistema, Portugalia), DANIEL HAAKSMAN (Niemcy), HUNGRY HUNGRY MODELS (Polska)
klub Fama, bilet: 20 zł przedsprzedaż i 25 zł w dniu koncertu
Branko (Buraka Som Sistema, Portugalia) - Muzyk Buraka Som Sistema, znany wcześniej jako J-Wow, po skonsumowaniu pewnej ilości psychodelików wybrał się kiedyś do lasu, by odnaleźć swoje nowe imię. Objawił się światu jako Branko – siła napędowa i jeden z głównych producentów zespołu, który uzyskał status gwiazdy po wydaniu debiutu „Black Diamond”. Właśnie wtedy świat zaczął tańczyć do angolskiego kuduro! Dzięki niemu global bass music stało się pojęciem rozpoznawalnym, a kuduro, czyli surowy, tropikalnie wykręcony elektroniczny beat, często z maksymalnie rozkręconym wokalem MC, weszło na orbitę klubowego grania, gdzie zadomowiło się na dobre. Branko korzysta z przerwy w koncertowaniu Buraka Som Sistema i pracuje ostro nad nowym mixtejpem oraz prezentuje dj sety w klimacie global bass, tropical, kuduro, wzbogacając je o nowe muzyczne odkrycia, jak np. świeżutkie dźwięki z Wenezueli. Aktywnie współpracuje z innymi artystami z Enchufada, czy też wytwórni Mad Decent. Ostatnio zachwycił świat współpracą z Dominique Young Unique z Florydy, z którą nagrał pełen wigoru utwór „Going in Hard”. Poczuj Buraka Som Sistema beats atak! Nareszcie w Białymstoku!
Daniel Haaksman (Niemcy) - Niewiele osób zrobiło tyle w globalnej muzyce basowej, co Daniel Haaksman, który pojawił się w muzyce na początku XXI wieku z kompilacją „Dub Unfusions” i wytwórnią Essay Recordings. Później, by przenieść brzmienie brazylijskiego baile funku z Rio De Janeiro do Berlina, założył kolejny label – osławiony Man Recordings. Prezentował mało znanych artystów, wydawał świetne kompilacje interpretacji ich nagrań. Sam zadebiutował solowo EP-ką „Who's Afraid of Rio” (2008) i tropikalnym albumem „Rambazamba” (2011). Do tej pory remiksował Ray'a Baretto, Shantela i Boba Markovic'a z bratem Feliksem jako Haaksman+Haaksman, a także solowo m.in. Gotan Project, The Glimmer czy Schlachthofbronx.
Hungry Hungry Models (Polska) - BBC Radio 1 wybrało ich gospodarzami oficjalnej imprezy i audycji, prezentujących warszawską scenę klubową. Okrzyknięci “the hottest DJs of the moment on musical research and Warsaw nights”, od lat zarażają polską publiczność eklektyzmem – dzięki nim mogliście tańczyć przy Peaches, Yeasayer, Foals, Bloody Beetroots, Pictureplane, French Fries, Drop The Lime, Drums of Death i wielu, wielu innych. W swoich setach mieszczą zarówno rave'owe szaleństwo, nubassowy futuryzm, uk garage'ową słodycz, house'owy groove czy... chwytliwe refreny. Dwie rzeczy nie zmieniają się u nich nigdy – pozytywna energia i miłość do muzyki!
Dodatkowe informacje: http://www.bok.bialystok.pl/temat.php?wpisyID=706
Organizator
Białostocki Ośrodek Kultury – DKF “Gag”
Patronat Medialny
Portal Miejski BiałystokOnline