Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci

dodane dnia: 2017-04-25 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2017-05-13 - 2017-05-14
„Książka. Wielka rzecz!” – to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci, który odbędzie się w dniach 13 - 14 maja 2017 roku w Galerii Arsenał elektrownia. Wyraża ono ideę, że to właśnie dzięki mądrym i pięknym książkom łykamy w dzieciństwie bakcyla odkrywcy, który pyta, jak działa świat.

Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej).

Tradycyjnie stawiamy na książki artystyczne, czyli takie, w których ilustracja nie jest jedynie dodatkiem do treści, ale jej równoprawną partnerką. Promujemy mniejsze, niszowe i rodzinne wydawnictwa, które nie mają dużej ogólnopolskiej dystrybucji. Uczestnicy Festiwalu mogą nie tylko kupić nowości książkowe bezpośrednio od wydawcy, ale również wziąć udział w warsztatach ilustratorskich, spotkać się z pisarzami, czy dać upust fantazji twórczej („String Art Room”, „Drukarnia bez prądu”). Nowością w tym roku, poza oczywiście przestrzenią, jest wspólne słuchanie audycji o Janie Czochralskim, pokaz ilustrowania na żywo w wykonaniu Tomasza Samojlika oraz wykład otwarty prof. nzw. Macieja Zajkowskiego w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Białostockiej.

To, co odróżnia nasz Festiwal od innych festiwali literackich, to skupienie na stronie wizualnej książki i promowanie, za jej pośrednictwem, edukacji wizualnej.

Zależy nam na tym, aby niezwykła przestrzeń, w jakiej rozgrywać się będzie Festiwal (ponad stuletni budynek elektrowni) inspirowała młodych czytelników do twórczego działania oraz myślenia. Chcemy skupić się na książkach zachęcających dzieci do poznawania procesów rządzących naszą codziennością, zjawisk fizycznych, prezentujących niesamowite wynalazki polskich uczonych oraz życiorysy wybitnych naukowców, którzy swoimi odkryciami zmieniali świat. Chcemy wzbudzić zaufanie małych dzieci do nauki i pokazać, że wynalazcą może być każdy, wystarczy jedynie puścić wodze fantazji.

Na Festiwal złożą się następujące wydarzenia:

Kiermasz książek artystycznych dla dzieci;
Książki ponad 25 małych i niezależnych wydawnictw w atrakcyjnych cenach.

Lista wystawców: Adamada, Albus, Alegoria, Babaryba, Biała Wieża, Białostocki Teatr Lalek, Bis, Buka, Centrala, Druga noga, Dwie Siostry, Ene Due Rabe, Entliczek, Ezop, Fantastyczne Światy,  Hokus-Pokus, Lemoniada, Ładne Halo, Mamania, Media Rodzina, Multico Oficyna Wydawnicza, My English Bookshelf, Niebieska Mrówka, Poławiacze Pereł, Przygotowalnia, Tadam, Tako, Tashka, Tatarak, Trzy kropki, Widnokrąg, Wytwórnia, Zakamarki, Znak, Kultura Gniewu, Dziupla, Muchomor  
 
Warsztaty ilustratorskie dla dzieci i dorosłych prowadzone m.in. przez Józefa Wilkonia, Iwonę Chmielewską czy Tomasza Samojlika;
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. Rekrutacja od 4 maja 2017.

Wystawa „Peekaboo” przygotowana przez Ewę Solarz, autorkę m.in. książki „D.E.S.I.G.N”;
Wystawa prezentuje książki 16 najciekawszych polskich ilustratorów, m.in. Edgara Bąka, Katarzyny Boguckiej czy Iwony Chmielewskiej. Zaprosimy zwiedzających do zabawy w odkrywanie. Kim są postacie wycięte z książek? Weźcie specjalną mapę i spróbujcie znaleźć książki, z których wyszli wszyscy bohaterowie. Mapę koniecznie zabierzcie do domu, wytnijcie postacie i zróbcie własną mini-wystawę na kuchennym stole albo parapecie.

Drukarnia bez prądu z Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu;
Czerpanie papieru na specjalnych sitach, tygiel drukarski z XIX wieku i mnóstwo drukarskiej zabawy w starym stylu!
String art room, czyli przestrzeń do kreatywnej zabawy w aranżacji Martyny Štěpán-Dworakowskiej;

Przytulna czytelnia dla małych i dużych;
Przyjdź tu ze świeżo zakupionymi książkami lub skorzystaj z naszej czytelni. Pomyśl i odpocznij.

A ponadto:


13.05.2017 (sobota)

- 10.00 - Antresola: otwarcie wystawy „Peekaboo”;
- 13.00 - stoisko wydawnictwa Wytwórnia: ogólnopolska premiera książki „Punkt wyjścia. Wytwórnik geometryczny” i spotkanie z autorką, Martą Kopyt.

"Punkt wyjścia. Wytwórnik geometryczny" - autorka książki udowadnia, że matematykę i ilustrację można znakomicie połączyć i zaprasza nas do świata geometrii. Poznajemy pojęcia punktu, linii, odcinka, symetrii, grafów czy nieskończoności. I jest to nasz punkt wyjścia do stworzenia własnego świata niekoniecznie matematycznej ilustracji.

14.05.2017 (niedziela)

- 11.00 - Przestrzeń warsztatowa: „Elektryzujące światło”, wykład otwarty prof. Macieja Zajkowskiego w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Białostockiej;

Dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB - związany z Wydziałem Elektrycznym oraz Wydziałem Zarządzania Politechniki Białostockiej. Zainteresowania: projektowanie urządzeń oświetleniowych z diodami LED, systemów energetyki słonecznej, światłowodów oświetleniowych, smart lighting, smart region Współpracuje w roli eksperta z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, Ministerstwem Energetyki, gminami województwa podlaskiego. Doradztwa w zakresie poprawy efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, nowoczesnych, inteligentnych systemów oświetleniowych.

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to program edukacji realizowany przez Politechnikę Białostocką. Jest marką w pełni regionalną, którego pomysł i realizacja wywodzą się z Białegostoku. O wadze przedsięwzięcia i jego powodzeniu świadczy ogromne zainteresowanie zajęciami. Wykładowcy i organizatorzy projektu stawiają sobie za cel rozwijanie dziecięcej wrażliwości, intelektu i twórczego potencjału. Udowadniają, że nauki ścisłe to nie tylko formuły i definicje, ale również fascynujące oświadczenia i mnóstwo dobrej zabawy. Wszyscy pilni studenci otrzymują swoje pierwsze dyplomy ukończenia studiów. Oferta edukacyjna Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego skierowana jest do uczniów szkół podstawowych w wieku 6-12 lat z Białegostoku i okolic.

- 12.30 - Przestrzeń warsztatowa: spotkanie autorskie z wybitną ilustratorką i autorką picture book’ów Iwoną Chmielewską;
- 14.00 - Przestrzeń warsztatowa: pokaz ilustrowania na żywo w wykonaniu Tomasza Samojlika;
- 15.00 - stoisko wydawnictwa Wytwórnia: ogólnopolska premiera książki „Kiedy będę duża / Kiedy będę duży” i spotkanie z autorką, Marią Dek;
- 16.00 - Przestrzeń warsztatowa: wspólne słuchanie audiobooka „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim” – słuchowisko pełne dźwięków i światła.

Teatr wyobraźni. Wspólne słuchanie audiobooka "Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim" autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel, czyta Anna Dymna. Słuchowisko pełne dźwięku i świateł w reżyserii Krzysztofa Kiziewicza. Czy tablet i telefon komórkowy mają coś wspólnego z kryształami? Co kryje wnętrze tych niewielkich, "inteligentnych" i jakże popularnych dziś urządzeń? A może wiesz, co to jest błękit pruski, metal B i do czego służy kapilara? I czy można zostać wynalazcą przez omyłkę... Posłuchaj opowieści o słynnym w świecie uczonym Polaku, Janie Czochralskim i jego kryształowym odkryciu, które zapoczątkowało współczesną elektroniczną epokę. 

Wystawa Peekaboo

Trudno przecenić znaczenie książek dla dzieci. To dzięki książce dziecko pierwszy raz styka się z kulturą wysoką, literaturą, sztuką wizualną. To bardzo ważne, by książki, które proponujemy naszym dzieciom były rzeczywiście wytworem sztuki, zaprojektowanymi mądrze i pięknie, nie zaś przymilającymi się i infantylizującymi temat. Bowiem to właśnie książki kształtują zmysł estetyczny i wrażliwość dziecka na piękno.

Od dekady obserwujemy w Polsce ponowny rozkwit rynku książek dla dzieci. Powstało i wciąż powstają liczne małe wydawnictwa, które podejmują ryzyko wydawania nowatorskich, artystycznie innowacyjnych książek. Ich awangardowe formy zostały już dostrzeżone na świecie. Od kilku lat polskie książki regularnie zdobywają najważniejsze międzynarodowe nagrody dla książki dziecięcej – m.in. Bologna Ragazzi Award.

Wystawa „Peekaboo” prezentuje książki 16 polskich ilustratorów. Wybór ich najciekawszych książek dobrze pokazuje różnorodność i pomysłowość artystów. Zapraszamy zwiedzających, a szczególnie odwiedzające wystawę dzieci, do zabawy w odkrywanie. Pierwsze zadanie to domyślenie się, kim są postacie wycięte z książek. Dla utrudnienia zgadywanie zacznijcie od ich różowej strony. Jeśli macie ochotę na dalszą zabawę, weźcie specjalną mapę i spróbujcie znaleźć książki, z których wyszli wszyscy bohaterowie. Mapę, koniecznie zabierzcie do domu, wytnijcie postacie i zróbcie własną mini wystawę, na kuchennym stole albo parapecie. Dobrej zabawy!

Ilustratorzy biorący udział w wystawie: Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Ola Płocińska, Dawid Ryski, Piotr Socha, Marianna Sztyma

Wydawnictwa: Albus, Bajka, Centrala, Czerwony Konik, Dwie Siostry, Egmont, Ezop, Gestalten, Kultura Gniewu, Nasza Księgarnia, Muzeum Powstania Warszawskiego, Ringo, Warstwy, Wydawnictwo Literackie, Wytwórnia, Widnokrąg, Tatarak, Tamaryn, Znak, Wydawnictwo Literackie.

kuratorka: Ewa Solarz
identyfikacja graficzna: Robert Czajka
aranżacja: Ewa Bochen i Maciej Jelski / Kosmos Project

Ewa Solarz – jest autorką książek dla dzieci „D.E.S.I.G.N.” (wydawnictwo Dwie Siostry) oraz „Ilustrowany elementarz dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów” (2012) (wydawnictwo Wytwórnia). Dziennikarką, redaktor naczelną i wydawcą serwisu Dom z pomysłem, współwłaścicielką internetowego poradnika wnętrzarskiego domplusdom. Prowadzi rubrykę o książkach dla dzieci w magazynie „Kikimora”. Jako kurator wystaw współpracuje z Instytutem Adama Mickiewicza, Narodową Galerią Zachęta, Łódź Design Festival, Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, Centrum Designu Concordia. Członkini rady programowej Gdynia Design Days. Organizuje i prowadzi warsztaty promujące i oswajające dzieci z wzornictwem przemysłowym. Kuratorka wystaw designu: „Let’s Play!” (Izmir 2014), „Las i łąka” (Sztokholm 2014, Kopenhaga 2013), „Papierowe miasto” (Stalowa Wola 2014), „Ilustrowany Elementarz Dizajnu” (Łódź 2012, Kielce 2012, Tallin 2013, Szczecin 2013, Stalowa Wola 2013), „Bauhaus dla dzieci” (Szczecin 2013), „Dizajn dla dzieci” (Łódź 2012), „Must Have” (Łodź 2011, 2012, Mediolan 2012, 2013, Berlin 2013, Hongkong 2013), „Do It Your Way. Polish Design in Pieces” (Mediolan 2015).

Film promocyjny Festiwalu: tutaj

Dodatkowe informacje na stronie Festiwalu: tutaj

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Sfinansowano ze środków Fundacji PZU


Partnerzy
Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów
Podlaski Uniwersytet Dziecięcy
Politechnika Białostocka
Primacol Professional

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
ul. Mickiewicza 2
15-222 Białystok

1893 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39