Festiwal Filmowy Watch Docs

dodane dnia: 2014-05-12 przez: dorotaj
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Festiwal Filmowy Watch Docs
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2014-05-21 - 2014-05-24
Zapraszamy do udziału w 12. edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Festiwal WATCH DOCS jest jedną z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. Impreza to wspólne przedsięwzięcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i Społecznego Instytutu Filmowego. Co roku po międzynarodowej odsłonie Festiwalu organizowany jest etap objazdowy, który powstał i rozwija się w wyniku oddolnych inicjatyw. Na przestrzeni dziesięciu lat do trzech głównych organizatorów dołączyło ponad siedemdziesięciu partnerów z całego kraju – współorganizatorów Festiwalu objazdowego, a w 2010 roku etap objazdowy odbył się w prawie czterdziestu miastach. Podczas Festiwalu prezentowane są filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku pokazywanych jest blisko sto światowej klasy filmów, które w Polsce ogląda łącznie ponad 70.000 widzów. WATCH DOCS towarzyszą spotkania i dyskusje panelowe z udziałem ekspertów, obrońców praw człowieka, publicystów i polityków. Przedsięwzięcie jest wspierane przez najważniejszych polskich i europejskich mecenasów sztuki filmowej i kultury.

Wśród sponsorów Festiwalu znaleźli się między innymi: Instytut Społeczeństwa Otwartego, Komisja Europejska, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Rządowy Program – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, ambasady Francji, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii.

Tegoroczny Festiwal objazdowy w Białymstoku zostanie połączony z szerokim programem edukacyjnym skierowanym do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, którego celem nadrzędnym będzie nauka tolerancji oraz budowanie postawy otwartości i akceptacji wobec różnych kultur i religii. Idea stworzenia projektu edukacyjnego o tej tematyce jest reakcją na przejawy ksenofobii i rasizmu obecne w regionie Podlasia. Dostrzegając ogromną rolę edukacji w walce z nietolerancją, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki, jako instytucja promująca postawę obywatelstwa europejskiego wśród młodzieży, pragnie przeciwdziałać wszelkiej dyskryminacji oraz zwrócić uwagę na pozytywne strony różnorodności kulturowej i religijnej Podlasia.

PROGRAM FESTIWALU

Środa, 21 maja
Ścieżka edukacyjna
10.00 - 11.15 – Lato z Antonem (Belgia 2012, 61’), reż. Jasna Krajinovic,
Miejsce: Amfiteatr OiFP-ECS, ul. Odeska 1.
12-letni Anton mieszka z babcią pod Moskwą. Jak wielu innych chłopców z niezamożnych rosyjskich rodzin w czasie wakacji jedzie na letnią szkołę wojskową. Od kiedy Putin doszedł do władzy, takie obozy stały się bardzo popularne. Strzelanie, musztry, dyscyplina, edukacja. Anton opowiada reżyserce o swoich przemyśleniach. Czuje, jak podczas obozu rośnie w nim siła.
11.30 – Warsztat: Ty kontrolujesz karabin, nie on ciebie – rosyjskie obozy wojskowe dla młodzieży*
Miejsce: Green Room OiFP-ECS, ul. Odeska 1.
W czasie warsztatów uczniowie:
- dokonają analizy praw dziecka w kontekście praw człowieka,
poznają podstawowe zagadnienia oraz dokumenty dotyczące praw dziecka i praw człowieka,
- zastanowią się nad uniwersalizmem praw człowieka, ich niezbywalnością w kontekście postaci głównego bohatera filmu- Antona,
- zastanowią się nad źródłem stereotypów, uprzedzeń oraz postaw ksenofobicznych,
- poznają mechanizmy funkcjonowania rosyjskiej propagandy antyczeczeńskiej.
Pokaz otwarty
18.00 - 19.00 – Amazing Azerbaijan! (pokazowi towarzyszy prelekcja, Wlk. Brytania 2012 60’), reż. Liz Mermin
Miejsce: Amfiteatr OiFP-ECS, ul. Odeska 1.
Znakomity reportaż Liz Mermin umiejętnie kontrastuje dwie twarze Azerbejdżanu. Z jednej strony prezydent Ilham Alijew chwali się światu nowoczesnym państwem zbudowanym na ropie, z drapaczami chmur i pięciogwiazdkowymi hotelami, a jego propagandyści nazywają Azerbejdżan orłem niosącym krajom islamu nowoczesność i demokrację. Z drugiej – za symbolicznym murem ciągnącym się wzdłuż drogi z lotniska w Baku ukrywa się biedę. A w tym wszystkim nominacja do organizacji Eurowizji w 2011r.
14.30 - 15.45 – Jak zbudować państwo? (Francja 2013 75') reż. Florence Martin-Kessler, Anne Poiret,
Miejsce: Aula Wydziału Prawa UwB, ul. Mickiewicza 1.
Pierwszy rok niepodległości Południowego Sudanu – misja ONZ i byli rebelianci u władzy, z widmem wojny i bankructwa w tle (Aula)
15.50 - 17.25 – Strefa bezpieczeństwa: pola śmierci Sri Lanki (Wlk. Brytania 2013 93'), reż. Callum Macrae
Miejsce: Aula Wydziału Prawa UwB, ul. Mickiewicza 1
Sri Lanka – ludobójstwo na oczach świata

Czwartek, 22 maja
Ścieżka edukacyjna
10.00 - 11.20 – Za kratami nie nosimy burek , (Szwecja 2012, 77’) reż. Nima Sarvestani
Miejsce: Amfiteatr OiFP-ECS, ul. Odeska 1.
Dla kobiet skazanych na życie w jednym z najbardziej restrykcyjnych społeczeństw świata więzienie niekiedy jest jedynym miejscem, w którym mogą czuć się… swobodnie. Nikt nie każe im tu zasłaniać twarzy, z dala od utrzymywanego przez rodziny terroru mogą marzyć, snuć plany na przyszłość i wychowywać dzieci. Większość kobiet przebywających w afgańskim więzieniu Takhar odsiaduje wieloletnie wyroki za ucieczkę z domu lub zdradę. O jakiej wolności marzą kobiety z więzienia Takhar?
11.30 – Warsztat: Wolność w więzieniu – czy to możliwe?*
Miejsce: Green Room OiFP-ECS, ul. Odeska 1.
W czasie warsztatów uczniowie:
- poznają podstawowe założenia projektu ustawy dotyczącej statusu osobistego kobiet szyickich w Afganistanie oraz treść rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywającą Afganistan do zmian w prawie w kierunku zrównania statusu mężczyzn i kobiet;
- dowiedzą się, jakie są przyczyny dyskryminacji afgańskich kobiet w zakresie małżeństwa, rozwodu, dziedziczenia i dostępu do edukacji,
- dokonają analizy niezgodności międzynarodowych standardów praw człowieka w kontekście afgańskiej rzeczywistości,
- poznają termin tzw. zbrodni moralnej (wymuszonego cudzołóstwa, ucieczki kobiety z domu) oraz orzecznictwo Afgańskiego Sądu Najwyższego w tym zakresie,
- poznają działalność organizacji Afgan Women’s Education Center (AWEC) walczącą o poprawę losu kobiet i dzieci w afgańskich więzieniach m.in. finansując naprawę budynków więziennych, polepszenie opieki zdrowotnej i szkoleniaa strażników.
Pokaz otwarty
18.00 - 19.30 – Vojta Lavička: wzloty i upadki (pokazowi towarzyszy prelekcja, Czechy 2013 88') reż. Helena Třeštíková
Miejsce: Amfiteatr OiFP-ECS, ul. Odeska 1.
Vojta Lavička to obraz nietypowy wśród tak wielu przecież dokumentów o Romach. Tytułowy bohater zdobył niekwestionowaną pozycję w życiu publicznym nieprzychylnego Romom środkowoeuropejskiego społeczeństwa. Vojta jest popularnym muzykiem, publicystą, prezenterem, aktywistą. Niebezkrytycznym wobec romskich współbraci, ale też z biegiem czasu coraz w tym względzie powściągliwszym, wobec narastającego wokół rasizmu. Nie chce jednak, jak rodzina żony, emigrować do Kanady.
08.15 - 9.10 – Walka o Tybet (Niemcy 2012, 52') reż. Shi Ming, Thomas Weidenbach
Miejsce: Aula Wydziału Prawa UwB, ul. Mickiewicza 1.
Pierwszy dokument, w którym o tragedii Tybetu mówią przede wszystkim chińscy eksperci
09.20 - 10.15 - Pan i Pani Zhang (Francja 2013, 52') reż. Fanny Tondre, Olivier Jobard
Miejsce: Aula Wydziału Prawa UwB, ul. Mickiewicza 1.
Czy wracać w nieznane? Dylemat pary chińskich migrantów we Francji

Piątek, 23 maja
Ścieżka edukacyjna
10.00 - 10.30 – Ziemia niczyja (Dania, Wlk. Brytania 2013, 30') reż. Michael Graversen
Miejsce: Amfiteatr OiFP-ECS, ul. Odeska 1
Ziemia niczyja to krótki dokument o nastolatkach w duńskim ośrodku dla dzieci, które do Danii uciekły bez rodziców. Poznajemy bardzo różne historie młodych ludzi, którzy czekają na decyzję o przyznaniu statusu uchodźcy. Personel placówki robi co może, żeby im pomóc, jednak sam przeżywa trudne chwile, gdy zbliża się moment deportacji niektórych podopiecznych.
11.00 – Warsztaty: Uchodźca – człowiek ziemi niczyjej*
Miejsce: Green Room OiFP-ECS, ul. Odeska 1
W czasie warsztatów uczniowie dowiedzą się:
- kim jest uchodźca,
- na czym polega różnica między uchodźcą a migrantem,
- z jakimi problemami borykają się uchodźcy,
- poznają znaczenie pojęć: azyl, cudzoziemiec, status uchodźcy, pobyt tolerowany, pobyt tymczasowy,
- poznają przepisy prawa polskiego dotyczące zasad pobytu uchodźców w Polsce,
- jakie są źródła stereotypów, uprzedzeń, postaw ksenofobicznych wobec uchodźców.
Pokaz otwarty
18.00 - 19.00 – Kiedy będę ptakiem (pokazowi towarzyszy prelekcja, Polska 2013, 28') reż. Monika Pawluczuk
Miejsce: Amfiteatr OiFP-ECS, ul. Odeska 1
Tajlandzka wieś, spokojny obraz życia w bezczasie, wszystkie dni są do siebie podobne. Rodzina z plemienia Kajan musiała opuścić rodzinną Birmę w poszukiwaniu schronienia i lepszego losu w Tajlandii. Ale nowe życie nie jest łatwe, wymaga wielu poświęceń i w praktyce sprowadza się do walki o przetrwanie. Choć główna bohaterka filmu ciężko pracuje na roli, bieda zmusza ją do występowania w roli turystycznej atrakcji. Z codziennej rutyny wytrąca ją niepokój o córkę, pozostawioną w niebezpiecznej Birmie i myśl o sprowadzeniu jej do Tajlandii oraz telefon komórkowy, który od czasu do czasu pozwala się z nią skontaktować. Jeśli uważnie oglądać tę subtelną, urzekającą pięknymi zdjęciami opowieść, można w niej dostrzec ukrytą za pozornym spokojem gorycz usankcjonowanej tradycją opresji, jakiej, będąc kobietą, doświadcza główna bohaterka filmu.

Sobota, 24 maja
Ścieżka edukacyjna
11.00 – Warsztat antydyskryminacyjny, prowadzenie: nadkom. Małgorzata Reducha, Pełnomocnik Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka*
Miejsce: Green Room OiFP-ECS, ul. Odeska 1
Warsztaty antydyskryminacyjne dotyczą zagadnień związanych ze stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją ze względu na różne przyczyny, jak i sposobów jej zwalczania. Mają na celu uświadomienie uczestnikom negatywnych skutków nietolerancji. Podnoszą świadomość ludzkiej różnorodności i zachęcają do samorozwoju. Ćwiczenia pozwalają uczestnikom uświadomić sobie własne preferencje i uprzedzenia w odniesieniu do różnych grup i narodowości. Z powodu ograniczonych możliwości czasowych będzie to jedynie bodziec do indywidualnej refleksji, która powinna mieć miejsce w codziennym życiu
Pokazy otwarte
18.00 - 19.00 – Lato z Antonem (Belgia 2012, 61’) reż. Jasna Krajinovic
Miejsce: Amfiteatr OiFP-ECS, ul. Odeska 1
12-letni Anton mieszka z babcią pod Moskwą. Jak wielu innych chłopców z niezamożnych rosyjskich rodzin w czasie wakacji jedzie na letnią szkołę wojskową. Od kiedy Putin doszedł do władzy, takie obozy stały się bardzo popularne. Strzelanie, musztry, dyscyplina, edukacja. Anton opowiada reżyserce o swoich przemyśleniach. Czuje, jak podczas obozu rośnie w nim siła.
19.30 - 20.45 – Za kratami nie nosimy burek (Szwecja 2012, 77’) reż. Nima Sarvestani
Miejsce: Amfiteatr OiFP-ECS, ul. Odeska 1
Dla kobiet skazanych na życie w jednym z najbardziej restrykcyjnych społeczeństw świata więzienie niekiedy jest jedynym miejscem, w którym mogą czuć się… swobodnie. Nikt nie każe im tu zasłaniać twarzy, z dala od utrzymywanego przez rodziny terroru mogą marzyć, snuć plany na przyszłość i wychowywać dzieci. Większość kobiet przebywających w afgańskim więzieniu Takhar odsiaduje wieloletnie wyroki za ucieczkę
z domu lub zdradę. O jakiej wolności marzą kobiety z więzienia Takhar?
21.00 - 21.30 – Ziemia niczyja (Dania, Wlk. Brytania 2013, 30') reż. Michael Graversen
Miejsce: Amfiteatr OiFP-ECS, ul. Odeska 1
Ziemia niczyja to krótki dokument o nastolatkach w duńskim ośrodku dla dzieci, które do Danii uciekły bez rodziców. Poznajemy bardzo różne historie młodych ludzi, którzy czekaja na decyzję o przyznaniu statusu uchodźcy. Personel placówki robi co może, żeby im pomóc, jednak sam przeżywa trudne chwile, gdy zbliża się moment deportacji niektórych podopiecznych.

Zgłoszenia i szczegółowe informacje:
- tel. 85 30 67 505, 502 862 789
- e-mail: iwona.matosek@oifp.eu

Zapraszamy grupy zorganizowane uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Organizator
Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Współorganizator
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Społeczny Instytut Filmowy

Współorganizator lokalny
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Kultury
Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline



Miejsce imprezy
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Kultury i Wydział Prawa UwB.

1922 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39