Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2018-08-25
Zapraszamy na
Festiwal „Bardowie Niepodległej”.
UWAGA:
W związku z prognozowanym załamaniem pogody oraz opadami deszczu Festiwal “Bardowie Niepodległej” zostaje przeniesiony na Dużą Scenę OiFP.
Plenerowy Festiwal „Bardowie Niepodległej” to muzyczna opowieść o losach zwykłych ludzi doświadczonych przez historię: wojnę, uchodźstwo, czystki etniczne. To refleksja o dążeniu do wolności i walki o godność. W międzypokoleniowym wydarzeniu wystąpią artyści znani na polskiej scenie muzycznej m.in. Lubelska Federacja Bardów, Czerwony Tulipan, Kuba Sienkiewicz z zespołem, ale również cenieni wokaliści młodego pokolenia i tegoroczni laureaci festiwalów piosenki artystycznej.
Wystąpią:
16:00 - Jan Kondrak z zespołem
16:15 - Anna Zawadzka przy akompaniamencie Krzysztofa Kulikowskiego
16:30 - Gabriela Kundziewicz
16:45 - Grupa Album Rodzinny
17:45 - Łukasz Jemioła
18:15 - Kuba Sienkiewicz z zespołem
19:30 - Czerwony Tulipan
20:45 - Lubelska Federacja Bardów
Prowadzenie:
Jan Kondrak i
Dariusz Szada-Borzyszkowski.
Jan Kondrak – absolwent polonistyki w UMCS. Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY.
Zrealizował wiele scenariuszy własnych widowisk estradowych, np. Ogród wiszący-Pieśniarze świata – spektakl nagrodzony na targach estradowych OSET w Rzeszowie. Teatr Młodzieżowy w Ełku wystawił musical jego autorstwa pt. Moje Włosy. Na deskach Teatru Centralnego w Lublinie miała miejsce premiera jego widowiska pt. Pieśń z pieśni, do którego muzykę skomponował Zbigniew Łapiński.
Publikował w Kamenie, Kulturze Niezależnej i Tygodniku Współczesnym, Almanachu Prowincjonalnym, Akcencie, a najwięcej w piśmie Piosenka. Napisał rozdział monumentalnej pracy zbiorowej Jan Paweł II do artystów. Artyści do Jana Pawła II. Osobne rozdziały poświęcono Kondrakowi w książkach o charakterze archiwizacyjno-naukowym, w Scriptores i Świat trzeba przekręcić oraz w „Piosenki prawdziwe” w kulturze PRL.
Wymyślił formułę Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie i czternaście razy go przeprowadził. Wyróżniony Złotym Indeksem na czterdziestolecie Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie za – jak to określono – utworzenie księstwa piosenki literackiej w Lublinie. Koncertował w głównie w Polsce. Ale też w Austrii, Irlandii, Francji, Anglii, USA, Bułgarii, na Białorusi i Ukrainie.
Wydał następujące fonogramy solowe: Missa Pagana, Tango Tristè, Madamme I i Madamme II (wszystkie z tekstami Edwarda Stachury). A także Kolędy przy gitarze i pozycje z tekstami własnymi: Wyzwanie, Tym – co pod wiatr, Romanse ballady, Kto Co, Maratończyk i Wieczna Wieża.
Ma w dorobku poemat pt. Trzynasta Trzydzieści, do którego muzykę stworzył Zbigniew Łapiński. Ten sam kompozytor jest autorem warstwy muzycznej jego musicalu pt. O’Błędny rycerz.
Z Lubelską Federacją Bardów wydał następujące płyty: Na żywo w Hadesie, Miłość mi wszystko wyjaśniła (do słów Karola Wojtyły), Kolędy Żaglowe, Lubelska Federacja Bardów Kazimierzowi Grześkowiakowi (z tekstami Kazimierza Grześkowiaka), Imperium, Tygiel, Klechdy Lubelskie, Dycha w Trójce i Stachura-Poematy, Bardziej. Koncert jubileuszowy na piętnastolecie istnienia został wydany przez TVL w podwójnej postaci, DVD i CD. Koncepcyjnie przygotował album opowiadający historię Świdnika i Lubelszczyzny w piosenkach, co zostało nagrane przez LFB z udziałem licznych gości, a wydane jako płyta DVD pt. Wysoki Lot. Wydarzeniom ze stanu wojennego poświęcony jest jego singiel pt. Pieśń Dzwonu Wolności.
Brał udział jako śpiewak i kompozytor w przedstawieniu pt. Album rodzinny teatru Grupa Chwilowa. We współpracy z Teatrem Starym w Lublinie powstało jego solowe przedstawienie pt. Sztukmistrz śpiewa. Grane od 2012 roku. W tym samym teatrze, począwszy od sezonu 2013, śpiewa w spektaklu Wieczorem, opartym na poezji Józefa Czechowicza, do którego muzykę skomponował Włodek Pawlik.
Napisał libretto kantaty jazzrockowej Zakochani w Lublinie na finał obchodów siedemsetlecia Lublina. W Warszawie założył kabaret muzyczno - literacki Dolina Prapremier.
Jego utwory wykonywali: Beata Kozidrak, Urszula, Natalia Przybysz, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Marek Dyjak.
Anna Zawadzka – wokalistka. Słuchaczka drugiego roku Policealnego Studium Wokalno – Aktorskiego „Szkoły talentów” w Białymstoku. Uczestniczka wielu warsztatów i kursów w zakresie doskonalenia warsztatu teatralno-emisyjnego. Laureatka wielu konkursów i festiwali w tym m.in.: I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Poezji śpiewanej im. Jacka Kaczmarskiego, II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Grand Prix VIII Festiwalu Piosenki Żydowskiej i Izraelskiej „Shalom”. Zdobywczyni nagrody specjalnej za „wyjątkowe wykonanie piosenki musicalowej” podczas 3. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Musicalowej im. Geoge’a Gershwina. Laureatka IX Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus.
Kuba Sienkiewicz – piosenkarz, autor, wykonawca estradowy, lider zespołu Elektryczne Gitary, lekarz neurolog; Układa i prezentuje swoje piosenki od roku 1980. Nagrywa muzykę i piosenki do polskich filmów i produkcji telewizyjnych; współpracuje ze stałymi scenami literacko-muzycznymi. Autor własnych utworów oraz muzyki do piosenek z tekstami innych twórców, wykonawca piosenek innych kompozytorów polskich i zagranicznych.
CZERWONY TULIPAN - powstał w 1985 roku w OLSZTYNIE. To pięć artystycznych indywidualności:
Stefan Brzozowski - kompozytor, wokalista, gitarzysta i "szef" odpowiedzialny za profil artystyczny zespołu;
Ewa Cichocka - recytatorka, wokalistka, tancerka, aktorka, artystka posiadająca rzadki talent aktorski z dużym wyczuciem komizmu;
Krystyna Świątecka - wokalistka i flecistka, zamknięta w sobie, oszczędna w środkach, wzruszająca liryzmem, uduchowiona;
Andrzej Czamara - gitarzysta solowy, stopiony całkowicie z gitarą, którą opanował perfekcyjnie;
Andrzej Dondalski - gitarzysta basowy z "rockowym rodowodem".
CZERWONY TULIPAN współpracował z "Kabaretową Sceną Trójki", należy do "Krainy Łagodności”.
Gra koncerty w całej Polsce . Koncertował w Europie (Francja, Niemcy, Anglia, Belgia, Rosja, Szwecja, Austria, Węgry, Litwa, Ukraina), USA i w Kanadzie.
Związany z OLSZTYNEM oraz Warmią i Mazurami nie tylko miejscem zamieszkania lecz inicjując koncerty oraz przeglądy i festiwale na terenie Warmii i Mazur.
Wydał 13 płyt CD oraz album DVD (z płytą CD) zatytułowany "OBRAZY i obrazki" - koncert na zamku w OLSZTYNIE.
Wydana w 2016 roku płyta CD zespołu to „PIEŚNI o drodze”.
W końcu 2017 i z początkiem 2018 roku zespół nagrał - w EnejStudio w Olsztynie - nową płytę „Błędne koło”, którą od czerwca tego roku promuje podczas swoich koncertów.
Pomysłodawcą i inicjatorem festiwalu Bardowie Niepodległej jest Wicemarszałek Maciej Żywno. Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego festiwal jest finansowany ze środków Województwa Podlaskiego.
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline