Festiwal AfryKamera 2019 w Białymstoku

dodane dnia: 2020-01-10 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2020-01-19 - 2020-01-22
W grudniu 2019 roku odbyła się 14. edycja festiwalu filmowego AfryKamera, największego wydarzenia kulturalnego w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconego Afryce. W ramach blisko stu projekcji na terenie całej Polski (m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu) zaprezentowano filmy fabularne, dokumenty i animacje o Afryce. Krajem przewodnim 14. edycji był Sudan.

Celem festiwalu jest pokazanie osiągnięć filmowych oraz zaprezentowanie najważniejszych afrykańskich twórców. Wbrew stereotypom Afryka nie jest filmową pustynią – wręcz przeciwnie, wnosi wybitny wkład w światową kinematografię.

Na początku 2020 roku wybrane festiwalowe filmy zostaną także zaprezentowane widzom w kilku innych polskich miastach, w tym w Białymstoku.

Festiwal AfryKamera 2019 w Białymstoku

Bilety: 12 zł/film, 32 zł/karnet na wszystkie filmy oprócz pokazu Afrykamera dla dzieci, 10 zł/AfryKamera dla dzieci – do nabycia w kasie kina i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

Harmonogram:

19 stycznia, niedziela
12:00 - AfryKamera dla dzieci: Minga i złamana łyżka + warsztaty (Kamerun 2017, 80′, bilet 10 zł, wiek 6+, lektor: Krystyna Czubówna)
18:00 - AfryKamera: Keteke (Ghana 2017, 98′, bilet 12 zł)

20 stycznia, poniedziałek
18:30 - AfryKamera: Miłosierdzie dżungli (Belgia/Francja 2018, 91′, bilet 12 zł)

21 stycznia, wtorek
20:30 - AfryKamera: 8 (RPA 2019, 98′, bilet 12 zł)

22 stycznia, środa
18:30 - AfryKamera: Umrzesz mając 20 lat (Sudan/Egipt/Francja/Niemcy/Katar/Norwegia 2019, 103′, bilet 12 zł)

O filmach:

Minga i złamana łyżka / Minga et la cuillère cassée / Minga and the Broken Spoon
Kamerun 2017, 80′
reż. Claye Edou

Pierwszy kameruński film animowany opowiadający historię dziewczynki Mingi, która za złamanie pamiątkowej łyżki zostaje wyrzucona z domu przez swoją macochę Mami Kaba i musi ruszyć do lasu w poszukiwaniu identycznego przedmiotu. Podczas swej podróży przeżywa mnóstwo przygód, a dzięki dobremu sercu udaje jej się przezwyciężyć kolejne przeszkody.
Ta wciągająca i wypełniona muzyką historia dla całej rodziny, nawiązująca do starej afrykańskiej opowieści, uczy pozytywnych wartości i porusza ważne i uniwersalne dla każdego tematy, takie jak miłość, siostrzeństwo, walka z przeciwnościami losu, szacunek do osób starszych, przebaczenie czy gościnność.

Keteke
Ghana 2017, 98′
reż. Peter Sedufia
obsada: Adjetey Anang, Lydia Forson, Fred Nii Amugi

Nagrody: FESTICAB Burundi 2017 – najlepszy film, AFF Luxor 2018 – nagroda specjalna jury

To historia, która mogła wydarzyć się w latach 80. Gdzieś w głębi Ghany para spodziewająca się dziecka spóźnia się na pociąg. Boi i Atswei postanawiają przejść pieszo do następnej stacji i złapać kolejny pociąg, który jest jedynym środkiem transportu z peryferii do miasta. Podczas wędrówki czeka ich szereg zabawnych, a momentami groźnych sytuacji. Czy małżeństwu uda się dotrzeć do celu przed porodem? W tej komedii, zrealizowanej w starym stylu, napięcia i dynamiki dodaje znakomita muzyka, łącząca rdzenne brzmienia ze współczesnym stylem, w wykonaniu rapera i producenta muzycznego o pseudonimie Worlasi.
Henry Dernben, „Graphic Online”: „Keteke jest świetnym dowodem na to, że oryginalna narracja w klasycznej oprawie, przeplatana tradycyjną ghańską muzyką, bez blichtru i rozbuchania, jest nadal możliwa w kinie ghańskim”.

Miłosierdzie dżungli / La Miséricorde de la Jungle / The Mercy of the Jungle
Belgia/Francja 2018, 91′
reż. Joël Karekezi
obsada: Marc Zinga, Stéphane Bak

Nagrody: MFF Chicago 2018 – Nagroda “Srebrny Hugo”

Czy dżungla może uratować człowieka i czy jeden człowiek może ocalić drugiego? Przekonają się o tym dwaj żołnierze rwandyjskiego wojska, przemierzający ten dziki i nieprzyjazny teren w czasie II wojny domowej w Kongo. I choć różni ich wszystko, w skrajnej sytuacji będą musieli sobie zaufać i na sobie polegać. Film obfituje w sceny przemocy popełnianej nie tylko przez główne strony konfliktu, ale też ugrupowania plemienne czy rebeliantów z innych krajów afrykańskich, których ofiarami była przede wszystkim ludność cywilna. W konflikcie rozpoczętym w 1998 r., zwanym Światową Wojną Afrykańską, zginęło około 5 mln ofiar.
Sarah-Tai Black, „Cinema Scope”: „Miłosierdzie dżungli to film, który chce ukazać nam pełnię człowieczeństwa”

8
RPA 2019, 99′
reż. Harold Hölscher
obsada: Tshamano Sebe, Inge Beckmann, Garth Breytenbach, Chris April, Keita Luna

Debiut reżyserski uznawany za nowe oblicze południowoafrykańskiego horroru! Akcja tego klimatycznego, folklorystycznego horroru toczy się w 1977 roku. Osierocona dziewczynka przeprowadza się wraz z opiekującą się nią parą do odizolowanego od świata wiejskiego domu. Tam dziecko zaprzyjaźnia się z uczynnym starcem Lazarusem, który wkrótce zostaje zatrudniony do pomocy przy posiadłości. Niebawem jednak wychodzi na jaw konflikt między spokojnym wędrowcem a okolicznymi mieszkańcami wioski. Czy osoba o tak łagodnym i przyjaznym usposobieniu może skrywać bardziej mroczne sekrety? Chociaż umiejscowiony w czasach apartheidu, film jednak korzysta z tła historycznego głównie w celu stopniowej i powolnej budowy aury tajemniczości i niedopowiedzeń. W opowieści pełno jest nawiązań do lokalnych legend, w tym odniesień do południowoafrykańskiego motywu wędrowca, który gościł m.in. w klasycznym już filmie Richarda Stanleya “Dust Devil”.
Adam Patterson, „Film Pulse”: “Klimatyczny i niepokojący, dzięki nastrojowym efektom wizualnym i doskonałemu opracowaniu dźwięku, film usatysfakcjonuje fanów horrorów ludowych”

Umrzesz mając 20 lat / You Will Die at Twenty
Sudan/Egipt/Francja/Niemcy/Katar/Norwegia 2019, 103′
reż. Amjad Abu Alala
obsada: Mustafa Shehata, Islam Mubarak, Mahmoud Elsaraj, Bunna Khalid

Nagrody: FF El Gouna – najlepszy film, FF Venice – nagroda za debiut

Prowincja Al Jazira w Sudanie. Podczas błogosławieństwa swego nowo narodzonego syna Sakina słyszy złą wróżbę – Muzamil umrze w wieku 20 lat. Od tej pory życie chłopca naznaczone jest tą przepowiednią. Chłopiec nie marzy, nie planuje, nie potrafi cieszyć się życiem, a jedynie czeka na spełnienie wyroku. Upływ czasu odmierzają kolejne kreski rysowane przez matkę na ścianach domu. Jedyne chwile radości przynoszą mu przyjaciółka Naima i Suleiman, który zwiedził pół świata i dzięki któremu Muzamil ogląda swój pierwszy film. Czy chłopcu uda się wyrwać z kręgu śmierci? I co stanie się w dniu jego dwudziestych urodzin?
Miejsce imprezy
ul. Legionowa 5
15-281 Białystok

1717 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39