Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2016-08-06
Zapraszamy na
EtnoPiknik
Program:
-
13.00 - Obchody ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół, połączone ze zwiedzaniem ekspozycji Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu oraz z warsztatami budowania gniazd dla pszczoły murarki i grą terenową
-
15.00 - Wernisaż wystawy Modele pojazdów zaprzęgowych z kolekcji Zygmunta Karga wraz z warsztatami art recyklingu
-
17.00 - Główna atrakcja KONCERT zespołów folklorystycznych: Jonce Hristovski (Skopje, Macedonia), Javornicek (Brno, Czechy), Taipei Folk Orchestra (Tajpej, Tajwan), Bailey Mountain Cloggers (Stany Zjednoczone), Folk Group "Vardzia" (Gruzja), Gero Axular Dantza Taldea (Kraj Basków), Folk Group "Radist” "Joy” (Ukraina), Zespół Pieśni I Tańca "Płomienie" (Bydgoszcz, Polska) w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Podlaskie Spotkania”
Wielki Dzień Pszczół
Podobnie jak w ubiegłym roku Białostockie Muzeum Wsi włączyło się w ogólnopolskie obchody Wielkiego Dnia Pszczół, organizowanego w ramach programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".
Organizacja obchodów "Wielkiego Dnia Pszczół" ma na celu edukowanie o roli pszczołowatych w środowisku, produktach wytwarzanych przez te owady, a przede wszystkim szerzenie wiedzy w zakresie działań korzystnych dla pszczół takich jak tworzenie gniazd, pozostawianie miejsc półdzikich, sadzenie roślin rodzimych, używanie naturalnych nawozów.
W Białostockim Muzeum Wsi wszystkich uczestników zaprosimy do zwiedzania ekspozycji Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu oraz do udziału w konkursie i zajęciach związanych z budową gniazda dla pszczoły murarki. Uczestnicy otrzymają bezpłatne materiały promocyjne.
Dodatkowe informacje na stronie internetowej Muzeum:
www.bialostockiemuzeumwsi.pl oraz na stronie programu
tutaj .
Wernisaż wystawy Modele pojazdów zaprzęgowych z kolekcji Zygmunta Karga, (budynek remizy strażackiej na terenie Białostockiego Muzeum Wsi, w dniu 06 sierpnia 2016 r. (sobota), o godzinie 15.00. )
Na wystawie zostaną zaprezentowane unikatowe, doskonale odwzorowane w skali 1:10 modele m.in.: bryczek, karet, wozu cygańskiego, wozów drabiniastych, starych wozów strażackich (tzw. sikawek) oraz tramwaju konnego. Dawne środki transportu konnego są zaliczane do dzieł sztuki rzemiosła artystycznego. Bogato zdobione, łączące wiedzę techniczną oraz kulturę i styl czasów z jakich pochodzą, odkrywają przed nami przeszłość.
Twórca modeli pojazdów zaprzęgowych,
Zygmunt Karg ze Stargardu Szczecińskiego, od wielu lat zajmuje się ich wykonywaniem wykorzystując dostępne materiały takie jak były stosowane oryginalnie, czyli drewno, sklejkę, blachę, rury, śruby, nakrętki, tkaniny. Autor mówi, iż jest to niezwykle pracochłonne zajęcie, łączące umiejętności: stolarza, kołodzieja, stelmacha, tapicera, lakiernika i szklarza, a każda konstrukcja jest niepowtarzalna. Zygmunt Karg jest również autorem „Przewodnika po pojazdach zaprzęgowych”.
W trakcie wernisażu chętnych zapraszamy do udziały w twórczych warsztatach wykonywania modeli pojazdów. Zajęcia poprowadzą animatorzy kultury, w oparciu o techniki art recyklingu, z kreatywnym wykorzystaniem wszelkich materiałów.
Komisarz wystawy:
Przemysław Sianko
Wystawa czynna do 31 października 2016 r.
Koncert w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru "PODLASKIE SPOTKANIA"
Festiwal "Podlaskie Spotkania" jest organizowany od jedenastu lat, corocznie bierze w nim udział kilkaset osób z całego świata, prezentujących kulturę własnego regionu, kraju, narodu. Ideą Festiwalu jest poznanie różnorodności kulturowej świata, kultywowanie tradycji i folkloru, a także promocja naszego regionu na świecie. Koncerty odbędą się w różnych miejscowościach na terenie województwa podlaskiego, m.in. w Brańsku, Ciechanowcu, Szepietowie i - wyjątkowo - w Białostockim Muzeum Wsi. W tegorocznej edycji Festiwalu wystąpią zespoły z Macedonii, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Czech, Gruzji, Kraju Basków, Ukrainy i Polski. Koncert rozpocznie barwny korowód reprezentantów wszystkich zespołów
Na festiwalowej scenie wystąpią:
- JONCE HRISTOVSKI, Skopje, Macedonia
- JAVORNICEK, Brno, Czechy
- TAIPEI FOLK ORCHESTRA, Tajpej, Tajwan
- BAILEY MOUNTAIN CLOGGERS, Stany Zjednoczone
- FOLK GROUP "VARDZIA", Gruzja
- GERO AXULAR DANTZA TALDEA, Kraj Basków
- FOLK GROUP "RADIST” "JOY”, Ukraina
- ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA "PŁOMIENIE", Bydgoszcz, Polska
Wstęp wolny.