Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2013-09-18 - 2013-09-19
Zapraszamy na
Dokumentalną Odsłonę Kina.
Kino zaangażowane w rzeczywistość, niezwykłe kreacje życia społeczno - politycznego, prostota płynąca z historii opowiadanych ustami człowieka zastanego w jego codzienności .
Sztuka tworzenia dokumentu stwarza specyficzną więź pomiędzy twórcą filmu, a jego bohaterami.
W klasyczny bądź niekonwencjonalny sposób powstają w dokumencie obrazy obok których żaden widz nie przejdzie obojętnie. Dokument jest autorską próbą uchwycenia rzeczywistości, tej która nas zewsząd otacza. Dokumentalna Odsłona Kina (DOK) jest projektem, który w sposób bezpośredni pragnie zapoznać, zainteresować i zachwycić widza tą odsłoną kina, którą wyznacza film dokumentalny.
W programie zaprezentowane zostaną filmy młodych twórców jak i tych bardziej doświadczonych.
- Na trzy dwugodzinne bloki składają się filmy dokumentalne prezentowane i nagradzane na Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy w latach 2003 – 2012.
- Podczas projekcji odbywać się będą spotkania z młodymi reżyserami dokumentu: Paweł Jóźwiak – Rodan, Alex Casianov, Krzysztof Komander, Zofia Gorej.
- DOK prezentuje również twórczość znanych, polskich reżyserów takich jak: Jacek Bławut, Marcel Łoziński, Paweł Łoziński, Jacob Dammas, Tomasz Wolski, Leszek Dawid, Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, Piotr Stasik, Maciej Cuske, Filip Dzierżawski.
Dokumentalna Odsłona Kina w roku 2013 obchodzi swą pierwszą edycję. Odsłania kino dokumentalne w 5 miastach Polski oraz 6 miastach powiatowych województwa opolskiego, promując i zapowiadając jednocześnie 11 edycję Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy (03 – 12.10.2013).
Program:
18.09.2013 r.
- godz. 18.30, bilet 5 zł
WIRTUALNA WOJNA reżyseria: Jacek Bławut, 70’
Druga Wojna Światowa trwa nadal. Największy konflikt w dziejach ludzkości przeniósł się do Internetu. Jest rok 1944, amerykańskie bombowce B-17, pod eskortą Mustangów, wspieranych przez Aliantów i Rosjan prowadzą zmasowane naloty na niemieckie miasta. Myśliwskie dywizjony Luftwaffe, w tym cud techniki - odrzutowce Me 262, stają do decydującej walki.
19.09.2013 r.
- godz. 18.30, bilet 5zł
PAŁAC reżyseria: Tomasz Wolski, 83'
W 1955 roku ukończono budowę Pałacu Kultury i Nauki – daru narodu radzieckiego dla Polski. Niecałe 60 lat później dokumentalista Tomasz Wolski wkracza do Pałacu z kamerą i próbuje pokazać codzienność tej historycznej, przez wielu znienawidzonej budowli. Głównymi bohaterami filmu Wolskiego są, oprócz samej przestrzeni tytułowego budynku, pracownicy szeregu instytucji znajdujących się na jego terenie. Od pani pracującej w windzie, po członków ochrony, którzy albo patrolują okolicę, albo spędzają czas przed przemysłowymi monitorami. Reżyser odkrywa najgłębsze zakamarki „daru Stalina”, jednocześnie śledząc przygotowania do występu rosyjskiego Chóru Aleksandrowa w Sali Kongresowej.