Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2016-06-07
Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na ostatnie przedwakacyjne spotkanie z cyklu
Ciekawi Świata.
„Jak podróżowano w XIX wieku” – Andrzej Górski
Materiał zdjęciowy zgromadzony na 100 letnim drewnianym aparacie. Ciekawi Świata tym razem przenosimy się do XIX wieku.
Celem tego przedsięwzięcia było dotarcie do miejsc, w których w stanie czynnym zachowały się najnowocześniejsze środki lokomocji XIX wieku: żaglowce, kolej żelazna, parostatki, aerostaty.
Zdjęcia zostały wykonane stuletnim drewnianym aparatem w procesie mokrego kolodionu, który wymagał, by tuż przed każdym zdjęciem płyta szklana została pokryta nitrocelulozową emulsją, uczulona na światło, a tuż po zdjęciu wywołana. Tak jak w przypadku XIX wiecznych fotografów wymagało to podróżowania z ciemnią. Raz, z zapasem szkła ważyła 100 kg i miała sprostać morskiej podróży żaglowcem czy rzecznym spływem tratwą, raz ważyć jak najmniej, by mógł ją unieść balon, czy też dała się ciągnąć przez zamarznięte jezioro.
Projekt, będący swoistym powrotem do czasu minionego, odwołuje się do momentu przełomowego, w którym takie wynalazki jak fotografia i maszyna parowa umożliwiły szybszy transfer obrazów, ludzi i towarów. Projekt, zogniskowany wokół lat dojrzałości twórczej Juliusza Verne’a, chwyta w zalążku problem, w którym tkwimy obecnie: sama podróż – wobec jej krótkotrwałości – została ogołocona z doświadczeń. Jest propozycją powrotu do takiego rozumienia hasła „podróże kształcą”, w którym przemieszczanie odbywa się poprzez zbieranie doświadczeń, a podróż dookoła świata może znów zabrać 80 dni.
Andrzej Górski – członek ZPAF, od pięciu lat zajmuje się historycznymi technikami fotograficznymi. W 2012 roku, dzięki stypendium MKiDzN, zrealizował projekt o Powstaniu Styczniowym,
zdjęcia z projektu były publikowane w magazynie „National Geographic Polska”.
Projekt pod patronatem Polskiego Towarzystwa Miłośników Juliusza Verne’a.
Godz. 18.00,
Bilety:
10 zł (do kupienia w kasie kina Forum, ul. Legionowa 5 w Białymstoku lub na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl)
Dodatkowe informacje na stronie
www.bok.bialystok.pl
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline