Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2013-10-15
Białostocki Ośrodek Kultury i
Robert Panek zapraszają na wyjątkowe spotkanie z cyklu Ciekawi Świata
„Refleksje z Ameryki Południowej”.
Godz. 18.00,
Wstęp: 2zł. Bilety dostępne w kasie kina Forum.
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii z Ameryki Południowej autorstwa Roberta Panka.
Robert Jan Panek - urodził się 21.05.1933 roku w Staszowie (woj. świętokrzyskie).
W tym roku obchodził swoje 80-te urodziny. Z tej okazji Białostocki Ośrodek Kultury chce podziękować Panu Robertowi za 80 lat pięknego życia oraz za niespotykaną energię do ludzi i świata.
Ojciec Pana Roberta był naczelnikiem miejscowej Straży Pożarnej. Od dziecka miał bliski kontakt z muzyką. Brat Kazimierz uczył się gry na skrzypcach, więc przy nim osłuchiwał się z muzyką.
W wieku 14 lat rozpoczął naukę muzyki jako elew orkiestry wojskowej w Szczecinie. Równocześnie uczęszczał do średniej szkoły muzycznej. Uczył się gry na werblu, wiolonczeli i klarnecie.
Ukończył Oficerską Szkołę dla Kapelmistrzów Wojskowych w Warszawie.. W 1957 roku otrzymał dyplom ukończenia Państwowego Liceum Muzycznego w Warszawie w klasie klarnetu oraz w klasie dyrygentury.
Studia muzyczne ukończył w PWSM w Warszawie u prof. L. Kurkiewicza w 1962 roku. Od tego roku był przez wiele lat muzykiem POS i nauczycielem szkół muzycznych w Białymstoku.
Lata 1964 - 65 spędził na Kubie, gdzie organizował państwowe szkolnictwo muzyczne. Po powrocie do kraju zorganizował i prowadził orkiestrę w resorcie MSW. W latach 60-tych i 80-tych pracował jako muzyk na kontraktach zagranicznych gdzie dyrygował koncertowymi orkiestrami m.in. na Kubie, w Nikaragui, Kostaryce, Hondurasie, Panamie i Wenezueli, a przez 18 miesięcy był szefem ponad stuosobowej reprezentacyjnej orkiestry armii nikaraguańskiej w Managui. Koncertował też w wielu krajach europejskich. Jego kompozycje wykonywane są na dworach królewskich w Sztokholmie i Madrycie. Komponowaniu poświęcił się mając w swoim dorobku twórczym wiele utworów na orkiestrę dętą, zespoły kameralne, orkiestrę symfoniczną (m.in. Koncert na klarnet, Concertino na głos i orkiestrę smyczkową, Sinfonietę na 2 flety i orkiestrę smyczkową "Pałac Branickich", Suitę tańców kubańskich), pieśni na głos z towarzyszeniem fortepianu oraz wiele solowych utworów instrumentalnych. III Kwartet Smyczkowy Roberta Panka był wykonany podczas EXPO`92 w Sevilli. Partytura tego utworu została wręczona Królowej Hiszpanii - Zofii. Dyrygował koncertami muzyki polskiej w Paryżu i Valencji. Jest członkiem Światowego Stowarzyszenia Dyrygentów Orkiestr Dętych i z tego tytułu uczestniczył w przygotowaniu oprawy muzycznej Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.
Robert Jan Panek jest laureatem wielu konkursów muzycznych m.in. CAMAGÜEY SON - Kuba`65, NOTA DE ORO - Managua`88, EXPO`92 w Hiszpanii, na hejnał Białegostoku - `96. Od wielu lat współpracuje ze Staszowskim Towarzystwem Kulturalnym. Publikuje w „Gońcu Staszowskim" i „Gazecie Współczesnej" felietony i wspomnienia z licznych zagranicznych wojaży. Zajmuje się też poezją. Początkowo pisał „do szuflady", ale będąc w Nikaragui zaczął publikować w prasie swoje wiersze pisane po hiszpańsku. W 1993 roku wydał pierwszy tomik poezji pt. „Pęknięte lustro". Obecnie Robert Jan Panek pracuje nad wydaniem autobiograficznej książki pt. „Z batutą przez świat".