Carmina burana pod batutą Massimiliano Caldiego

dodane dnia: 2019-06-25 przez: paulinaa92
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2019-06-28
Carmina Burana Carla Orffa, jedno z najpopularniejszych dzieł chóralnych XX wieku, zakończy sezon 2018/19 w Operze i Filharmonii Podlaskiej Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. Za nami ponad 500 wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 135 tys. widzów.

W piątkowy wieczór na dużej scenie opery podlaskiej Orkiestrę, Chór i Chór Dziecięcy poprowadzi Massimiliano Caldi, dyrygent z bogatym międzynarodowym doświadczeniem, obejmującym muzykę symfoniczną, operę, operetkę i balet, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej oraz zapomnianych dzieł XIX-wiecznej opery, które przywraca do życia. Uznanie krytyki zdobył dzięki znakomitemu warsztatowi dyrygenckiemu oraz jasnemu i precyzyjnemu stylowi dyrygowania. Jest też zdobywcą I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga (1999).

Usłyszymy znakomitych solistów: Karinę Skrzeszewską (sopran), Adama Sobierajskiego (tenor) oraz Tomasza Raka (baryton). Chór OiFP przygotowała Violetta Bielecka, Chór Dziecięcy Ewa Rafałko.

Carmina Burana jest średniowiecznym manuskryptem w formie kodeksu, zawierającym 254 pieśni napisane przed początkiem XIII wieku. Utwory, głównie w łacinie średniowiecznej, ale częściowo także w języku starodolnoniemieckim i starofrancuskim, zostały spisane przez uczniów i zakonników około 1230 roku. Część z nich jest wierszami i pieśniami goliardów (wagantów, czyli wędrujących żaków, a także duchownych). Mają one różnorodny charakter, począwszy od moralitetów po pieśni biesiadne.

W roku 1803 zbiór ten został odnaleziony w opactwie benedyktynów w Benediktbeuern. Od czasów sekularyzacji opactwa przechowywany w bibliotece krajowej w Monachium.

W 1934 roku Carl Orff otrzymał wydanie zawierające około dwustu utworów. Orff zachwycił się otrzymaną kolekcją, wybrał z dzieła 24 poematy i między 1935 i 1936 rokiem napisał do nich muzykę. Premiera odbyła się 8 czerwca 1937 roku we frankfurckiej operze pod dyrekcją Oskara Waelterlina. Ogromny sukces dzieła spowodował, że Orff zwrócił się do swojego wydawcy, by zniszczył wszystko, co dotąd opublikował. Pisał do niego: Moje dzieła wszystkie to od dziś Carmina burana. Na całość składa się dwadzieścia pięć ustępów domkniętych z obu stron zapierającą dech w piersiach inwokacją do losu i szczęścia O Fortuno.

28 CZERWCA 2019 / DUŻA SCENA / ODESKA 1 / 19.00

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline

1852 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39