Podniesienie własnych kwalifikacji
Rozpoczęła się kolejna edycja projektu "Bony na szkolenia". Mieszkańcy Białegostoku, powiatu białostockiego i sokólskiego mogą skorzystać ze szkoleń za niewielką odpłatnością. Dzięki nim, zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące czy bierne zawodowo mogą podnieść swoje kwalifikacje.
Nabór jest prowadzony elektronicznie od 2 lutego. W tej edycji opracowano nowe procedury online ze względu na pandemie koronawirusa. Portal "Bonów na szkolenia" umieszczono na serwerze o większej przepustowości, co ma zapewnić sprawną rejestrację uczestników.
Przykłady szkoleń
Ze szkoleń w sumie skorzystać może 2,5 tys. osób dorosłych, bez względu na status na rynku pracy. Do wyboru są m.in. kursy w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych, językowych, studiów podyplomowych czy kursów kompetencji ogólnych.
Jedno ze szkoleń oferuje Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku wraz z Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Białymstoku. Wspólnie zapraszają na studia podyplomowe "Nowe metody i technologie w projektowaniu kultury". Celem studiów jest przedstawienie najnowszych metod pracy i narzędzi komunikacji w instytucjach kultury. Będą prowadzone w trybie zaocznym oraz obejmą dwa semestry.
Etapy rekrutacji
Rejestracji do projektu można dokonać na stronie: Bony na szkolenia. Aby się zarejestrować należy złożyć formularz zgłoszeniowy, następnie zostaje on sprawdzony oraz oceniony. Później zostanie zorganizowane spotkanie online z Doradcą Kariery. Następnie dostaje się wniosek o przyznanie bonu szkoleniowego oraz następuje podpisanie umowy.
Nabory uczestników będą prowadzone cyklicznie, aż do wykorzystania środków w projekcie. Podobnie, jak w poprzedniej edycji liczy się kolejność zgłoszeń. W ramach bonów, każda osoba może otrzymać od 9 do 15 tys. zł. Warunkiem uczestnictwa jest wniesienie wkładu własnego w wysokości 15% wartości szkolenia czy kursu.
Liderem projektu jest Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych, zaś partnerem - powiat białostocki. Jest on finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Ogólna wartość to ponad 33,3 mln.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl