Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2015-05-19 - 2015-05-29
Zapraszamy na niezwykły przegląd kina francuskiego.
Według statystyk języka francuskiego uczy się w Polsce prawie 200 tys. uczniów. Francja jest też częstym obiektem turystycznych wyjazdów młodych ludzi. Kraj ważny dla Europy nie tylko z historycznego punktu widzenia, ale zwłaszcza swojego kulturowego znaczenia – sztuki, filozofii, kuchni, mody.
Przegląd „Bonjour La France” skupia jak w soczewce problemy współczesnej Francji, która zmaga się z najistotniejszymi europejskimi wątpliwościami – imigracją, blaskami i cieniami społeczeństwa wielokulturowego, przemianami obyczajowymi i technologicznymi. W trakcie przeglądu pokażemy młodym widzom wielowymiarową Francję i filmy, które ukażą życie ich rówieśników – bliskie ale jednocześnie różne od ich własnego. „Bonjour La France” będzie można zobaczyć w 16 miastach w Polsce.
Przegląd będzie okazją do spotkania z francuską kinematografią oraz umożliwi uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych poznanie elementów francuskiej historii, kultury, obyczajowości. Zapraszamy nie tylko uczniów, którzy uczą się języka francuskiego, lecz także wszystkich, którzy chcieliby poznać tę niezwykłą kulturę (filmy będą wyświetlane z polskim lektorem lub napisami).
PROGRAM:
19 maja 2015 r. - godz.9.00
Pokaz dla klas 1-3
Jan z Księżyca (Jean de la Lune), reż. Stephan Schesch, Francja, Irlandia, Niemcy 2012, animacja, 85’
Temat prelekcji: Każdy z nas jest inny
Jan – jedyny mieszkaniec Księżyca – łapie za ogon przelatującą kometę i wyrusza w podróż na Ziemię. Okazuje się jednak, że nie jest tu mile widziany. Dorośli traktują go jak obcego i nie zamierzają się z nim przyjaźnić. Ponadto kiedy Jana nie ma na Księżycu, dzieci na Ziemi nie mogą zasnąć. Czy uda im się pomóc Janowi wrócić do domu, zanim schwytają go dorośli? Jan z Księżyca to kolejna po Trzech zbójcach adaptacja książki Tomiego Ungerera.
Po projekcji: zajęcia plastyczne Tacy Jesteśmy
21 maja 2015 r. - godz.9.00
Pokaz klasy 4-6
Zestaw filmów krótkometrażowych (łączna długość: 55’)
Temat prelekcji: Relacje między nami
Ciekawe zestawienie krótkometrażowych animowanych i aktorskich historii, które pokażą młodym widzom złożoność otaczającego ich świata. Filmy podejmują takie tematy, jak: imigracja, wolność, miłość, zazdrość.
Oko wilka (LʼŒil du loup), reż. Hoël Caouissin, Francja 1998, 26’
Nastoletni imigrant z Afryki i wilk zamknięty w zoo dzielą się życiowymi historiami.
Cały świat (Tout le monde dit je tʼaime), reż. Cécile Ducrocq, Francja 2010, 10’
Dwie przyjaciółki rozmawiają o jednym z najważniejszych tematów – miłości.
Pocałunek dla świata (Un bisou pour le monde), reż. Cyril Paris, Francja 2007, 9’
Szkoła. Dzieci mają przygotować notatkę z gazety. 10-letni Leo rwie otrzymaną gazetę. W ramach kary nauczycielka zleca mu posklejanie gazety. Leo ma jednak inne podjeście do dziennikarstwa. Skutki są trudne do przewidzenia.
Stonoga i ropucha (Mille-pattes et Crapaud), reż. Anna Khlmelevskaya, Francja, 2013, 10’
W odległym lesie pełna wdzięku stonoga budzi podziw wszystkich owadów. Tylko stara ropucha, wyniosła i zazdrosna, nienawidzi jej. Pewnego dnia postanawia pozbyć się stonogi.
26 maja 2015 r. - godz.9.00
Pokaz dla Gimnazjum
Kroniki podwórkowe (Chroniques d’une cour de récré), reż. Brahim Fritah, Francja 2012, 85’
Temat prelekcji: Świat z mojej perspektywy
Jest rok 1980. Brahim wraz ze swoją marokańską rodziną mieszka na przedmieściach Paryża. Jego tata pracuje w fabryce, której grozi zamknięcie. Pracownicy rozważają organizację strajku, przez co atmosfera zarówno w domu, jak i w najbliższym otoczeniu chłopca wydaje mu się dziwna i niezrozumiała. Brahim zaprzyjaźnia się z pochodzącym z Chile Salvadorem, zaczyna pasjonować się fotografią, dzięki której może dokładnie obserwować i dokumentować wydarzenia w szkole, w domu i w sąsiedztwie.
Dyskusja po filmie: Manifestowanie własnych poglądów.
29 maja 2015 r. - godz. 13.00 lub godz. 15.30
Pokaz klasy ponadgimnazjalne
Oddech (Respire), reż. Mélanie Laurent, Francja 2014, 91’
Temat prelekcji: Wyobcowanie i izolacja
Do maturalnej klasy Charlie dołącza nowa koleżanka. Dziewczyny szybko się zaprzyjaźniają i powoli zaczynają odkrywać przed sobą swoje sekrety. Wraz z pogłębieniem relacji sytuacja staje coraz bardziej skomplikowana i destrukcyjna. Jak ta przyjaźń wpłynie na losy obu bohaterek? Film w reżyserii słynnej francuskiej aktorki Mélanie Laurent (Debiutanci, Bękarty wojny).
Dyskusja po filmie: Trudne relacje
Bilety: 10 zł – opiekunowie wstęp za darmo.