Bezrobocie będzie spadało do późnej jesieni. Także na Podlasiu

2015.05.12 00:00
Od niedawna bezrobocie w Polsce jest coraz niższe. Jak podaje resort pracy i polityki społecznej, w ubiegłym miesiącu wyniosło 11,3%.
Bezrobocie będzie spadało do późnej jesieni. Także na Podlasiu
Fot: pixabay.com

Niestety szacowano, że bezrobocie będzie spadało szybciej, aczkolwiek i tak nie jest źle. Specjaliści zakładają, że sytuacja nie zmieni się do później jesieni.

- Stopa bezrobocia spadła w kwietniu w stosunku do marca o 0,4 pkt. proc. do poziomu 11,3 proc. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 76 tys. do 1784 tys. osób. Jest to o niemal 300 tys. mniej niż przed rokiem – informuje dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

W ostatnim czasie do urzędów pracy firmy zgłosiły ponad 100 tys. nowych ofert pracy i aktywizacji zawodowej. Jak podają specjaliści, w kolejnych miesiącach zatrudnienie wciąż będzie spadało. Prognozy są na tyle pozytywne, iż uważa się, że w wakacje poziom bezrobocia osiągnie wartość jednocyfrową.

- O ile nie stanie się nic, co mogłoby radykalnie pogorszyć warunki zatrudnienia, jest szansa, żeby stopa bezrobocia do końca roku utrzymała się poniżej tej granicy. Jednym z istotnych zagrożeń jest zbyt szybki wzrost poziomu wynagrodzeń spowodowany możliwością nadmiernego wzrostu wynagrodzenia minimalnego – informuje Baczewski.

Wysoki popyt na pracę ma sprawić, iż jeszcze w tym roku można będzie się spodziewać presji płacowej. Specjaliści uważają jednak, iż sytuacja na rynku pracy wciąż nie jest zbyt pewna. Dlatego też wzrost minimalnego wynagrodzenia powyżej 1800 zł może sprawić, iż pracodawcy nie będą chcieli zatrudniać pracowników o niskich kwalifikacjach. Niektórzy mogą też zdecydować się na zwolnienia.

Główny Urząd Statyczny podaje, iż w marcu na Podlasiu bezrobocie sięgnęło 13,4%. Najmniej bezrobotnych jest w powiecie wysokomazowieckim (8,3%) oraz bielskim (8,9%). W Białymstoku bezrobocie wynosi 12,2%. Najtrudniej o znalezienie pracy jest w powiatach grajewskim i kolneńskim.

Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy, w odniesieniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku, w naszym regionie wzrosło przeciętne zatrudnienia w takich sekcjach jak: informacja i komunikacja, transport i gospodarka magazynowa oraz dostawa wody. Spadek pojawił się zaś m.in. w administrowaniu i działalności wspierającej.

W marcu w urzędach pracy było zarejestrowanych 62228 osób, czyli o 1694 osoby mniej niż w lutym. Przed rokiem liczba bezrobotnych sięgała ponad 71 tys. i na przestrzeni roku zmniejszyła się aż o ponad 8800 osób.

Coraz więcej osób z naszego regionu korzysta z usług Centrów i Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w formie indywidualnej i grupowej. Bezrobotni chętnie korzystają z darmowych warsztatów i szkoleń, które mają na celu pomóc w znalezieniu zatrudnienia i podniesieniu kwalifikacji.

Zobacz też: Darmowe warsztaty dla bezrobotnych

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

1863 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39