Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2019-11-11
Galeria Arsenał oraz PTTK Regionalny Oddział w Białymstoku zapraszają na bezpłatną wycieczkę autokarową towarzyszącą wystawie
DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI! Wystawa na 100-lecie Bauhausu
"Czym jest modernizm?"
Godz. 11.00
Przewodnik: Andrzej Tarasewicz
Wyjazd z parkingu przy Galerii Arsenał.
Liczba miejsc: 50
Zapisy:
j.zieniuk@galeria-arsenal.pl
Początki modernizmu to pionierska w Białymstoku, żelbetowa konstrukcja rozebranego w 1938 roku soboru pw. Zmartwychwstania Chrystusa; klasyczny w dekoracji, nieistniejący Hotel Ritz (1912–1913), który podobno posiadał bardzo racjonalny układ przestrzenno-funkcjonalny, centralne ogrzewanie, pierwsze w Białymstoku windy, światło elektryczne, wentylację; czy bardzo paryska w wyrazie, prywatna czterokondygnacyjna kamienica czynszowa z ok. 1914 przy Sienkiewicza 22, z przeszklonymi dwiema dolnymi kondygnacjami przeznaczonymi na lokale handlowe i usługowe. Tu mieścił się pierwszy w mieście, prawdziwy kinematograf.
Zwiastunów nowoczesności można szukać już w czasach rewolucji przemysłowej XIX wieku czy łączyć z aktem otwarcia kolei Warszawsko-Petersburskiej w 1862 roku, w tym drugim po Łodzi przedwojennym centrum przemysłu tekstylnego. Moment zmiany wyznacza jednak modernizacja ośrodków miejskich w początkach XX wieku i zmiana stylu życia ich mieszkańców. Projektują absolwenci uczelni z Petersburga, Lwowa, Warszawy, Berlina. Powstają gmachy instytucji państwowych, użyteczności publicznej, także kultury, zakłady przemysłowe (choć największe inwestycje już wykonano), architektura wielorodzinna czynszowa i jednorodzinna. To fundacje prywatne i spółdzielcze, głównie kredytowane (Bank Gospodarstwa Krajowego udzielał pożyczek i preferował drewno) oraz inwestycje samorządu. Biuro Planowania zabudowań w Białymstoku powstaje w roku 1938. Dziedzictwem regionu jest modernizm oparty o drewnianą konstrukcję zrębową.
Wycieczka towarzyszy wystawie DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI! Wystawa na 100-lecie Bauhausu