Apostazja w Archidiecezji Białostockiej. Ile osób odeszło z Kościoła?

2020.11.26 07:51
Co roku w Polsce kilkaset osób dokonuje apostazji. Proces ten wymaga czasu, przez co wielu niewierzących nie decyduje się na to. Jak wygląda akt apostazji oraz ilu wiernych odeszło z Kościoła w Archidiecezji Białostockiej?
Apostazja w Archidiecezji Białostockiej. Ile osób odeszło z Kościoła?
Fot: Pixabay

Odejście z Kościoła

Apostazja polega na całkowitym porzuceniu wiary chrześcijańskiej. Po jej dokonaniu osoba zostaje "wypisana" z Kościoła. Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w 2010 r. z Kościoła w całej Polsce wystąpiło 459 osób. Ponowny raport został stworzony w roku 2014, jednak nie ujawniono liczb.

Jak to wygląda w Archidiecezji Białostockiej? O to zapytaliśmy rzecznika księdza dr Andrzeja Dębskiego.

- Każdego roku w Archidiecezji Białostockiej dokonuje się kilkudziesięciu aktów apostazji. Mniej więcej połowa z nich dotyczy osób żyjących na tym terenie, a pozostali to ludzie mieszkający zagranicą (najczęściej w Niemczech), których formalny akt wystąpienia z Kościoła zwalnia z płacenia podatków w kraju zamieszkania – informuje.

Jeżeli chodzi o rok ubiegły, w Archidiecezji Białostockiej zostało dokonanych ok. 40 apostazji.

Przyczyny i konsekwencje

Każda osoba, która decyduje się na odejście z Kościoła musi mieć ku temu powód. Najczęściej są to osoby, które zmieniają religię albo nie zgadzają się z założeniami wiary katolickiej oraz treściami wygłaszanymi przez księży czy biskupów.

Niektórych również irytują oficjalne statystyki podawane w Polsce o ilości wiernych, które są zawyżane. Wiele osób określa się mianem "ateisty", pomimo że jest ochrzczona - więc również jest wliczana w statystki wiernych Kościoła. Kolejnym powodem dlaczego niektórzy nie dokonują apostazji jest zmienione miejsce zamieszkania. Wiąże się to z dojazdami do parafii chrztu, gdzie często proboszczowie nie chcą informować, jak krok po kroku wypisać się z Kościoła.

Osoby, które chcą dokonać apostazji muszą znać kilka skutków tej decyzji.

- Z publicznym aktem apostazji wiążą się kanoniczne czyli prawne konsekwencje. Z mocy samego prawa na apostatę zostaje nałożona ekskomunika. Osoba taka nie może przyjmować sakramentów świętych, pełnić w Kościele żadnych funkcji, nie może być chrzestnym, świadkiem sakramentu bierzmowania, małżeństwa, pozbawiony jest też katolickiego pogrzebu – dodał ks. dr Andrzej Dębski.

Jak dokonać apostazji?

Wypisanie się z Kościoła nie należy do najprostszych spraw. Aby dokonać apostazji, należy najpierw udać się do parafii w której zostało się ochrzczonym oraz poprosić o wydanie świadectwa chrztu.

Następnie należy pójść do parafii zgodnej z adresem zamieszkania. Tam w obecności proboszcza trzeba podpisać przygotowane wcześniej trzy egzemplarze aktu wystąpienia z Kościoła – jeden dla siebie, jeden dla proboszcza, jeden dla kurii. Przy podpisywaniu aktu, należy mieć ze sobą dowód osobisty, aby ksiądz mógł potwierdzić tożsamość. Podczas rozmowy może on również namawiać do pozostania w Kościele, a nawet przyjść do miejsca zamieszkania z wizytą. Do 2006 r. aby dokonać apostazji konieczna była obecność dwóch świadków, lecz wymóg ten został zniesiony.

W akcie muszą być zawarte: dane osobowe, wyraźna informacja o nieprzymuszonej woli wystąpienia z Kościoła, powód, informacja o świadomości konsekwencji z dokonanego czynu, data i nazwa parafii chrztu oraz czytelny podpis.

Proboszcz wysyła akty do kurii, która poprosi parafię chrztu o wpisanie informacji o apostazji w Księdze Chrztu. Na koniec należy osobiście udać do parafii o wydanie aktu chrztu, gdzie powinna już się znajdować adnotacja o wystąpieniu z Kościoła. Dokument ten jest potwierdzeniem dokonanej apostazji.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1692 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39