Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2021-02-19 - 2021-03-21
W Galerii im. Sleńdzińskich Andrzej Muszyński zaprezentuje zestaw prac zrealizowanych w autorskiej technice. Będą to reliefy wykute w masie gipsowej, wykonane na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wielkoformatowe gipsoryty umieszczone na stalowej siatce tworzą oddzielne prace i mają możliwość zaistnieć w każdym wnętrzu. Elementy wnętrza, które nierzadko artysta współkształtuje za pośrednictwem unikatowych rozwiązań na pograniczu sztuki i architektury, tym razem znajdą się w galerii. Relief na ścianie bywa przez Muszyńskiego ryty siekierą. Używa on też innych ciężkich narzędzi, a także papierów ściernych i różnych faktur strukturalnych. Nasycona rytami, drapnięciami, żłobieniami warstwa po warstwie jest jeszcze barwiona. Zarówno w przypadku dużych, jak i małych formatów, powierzchniowe muśnięcie wzrokiem nie wystarczy, aby dostrzec ukryte w nich detale. Oprócz narracji czysto plastycznej, zdają się one zawierać pewne szczegóły związane z Podlasiem, naturą i otaczającą nas rzeczywistością.
Andrzej Muszyński
Urodzony w 1952 roku w Poznaniu. Absolwent PWSSP w Poznaniu – kierunek malarstwo. Dyplom w pracowni prof. M Szmańdy w 1977 roku. Aneks dyplomowy z zakresu malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni prof. Z. Bednarowicza oraz litografii w pracowni doc. L. Mianowskiego. Od 1984 roku mieszka w Białymstoku. W latach 1994-2005 udzielał się aktywnie w białostockim Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków i funkcjonującej przy nim galerii „Marszand”. Jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki „Moto-Retro”. Organizuje rajdy pojazdów zabytkowych.
Realizacją, którą Andrzej Muszyński wyraźnie zaznacza swoją obecność w Białymstoku, jest powstały w 2008 roku mural poświęcony Ludwikowi Zamenhofowi z okazji 94. Światowego Kongresu Esperanto. Znajduje się on na ślepej ścianie budynku przy ulicy Zamenhofa 26. Projekt ten zakładał wykonanie wielkoformatowego malarstwa ściennego, będącego integralnym elementem architektury.